Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 09.12.2013

Szturm w Kijowie. Organy ścigania w partii Tymoszenko

Organy ścigania wtargnęły do siedziby partii Batkiwszczyna Julii Tymoszenko w Kijowie. Milicja twierdzi, że jej działania były związane z prowadzonym śledztwem.
Milicja na ulicach KijowaMilicja na ulicach KijowaPAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Milicja wytłumaczyła, że przeszukała biuro Batkiwszczyny jakoby w związku ze sprawą karną dotyczącą wyłudzenia i przekroczenia uprawnień służbowych. MSW informuje, że zwróciła się o to "grupa obywateli", która przekonywała, że wyłudzono od nich sprzęt komputerowy o wartości 350 tysięcy hrywien, czyli 140 tysięcy złotych. Zabrane komputery mają być dowodem w sprawie.

Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

Sprzęt miał być wyłudzony przez jeden z portali, Censor.net, którego redakcja mieści się na terenie należącym do partii Tymoszenko. Jego redaktor naczelny Jurij Butusow poinformował, że z biura zniknęły wszystkie komputery, a także serwery. Jednak obecnym tam pracownikom funkcjonariusze nie pokazali żadnych dokumentów. Kazali im za to leżeć na ziemi, zablokowali wejścia i wyjścia.

Protesty na Ukrainie - relacja na żywo >>>

Kierownictwo Batkiwszczyny nie ma jednak wątpliwości, że działania milicji mają charakter polityczny. Lider partii Arsenij Jaceniuk powiedział, że właśnie w ten sposób Wiktor Janukowycz zaprasza opozycjonistów na okrągły stół, który ma się odbyć we wtorek.

W poniedziałek popołudniu ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oświadczyło, że rozpoczęło akcję oczyszczania jezdni z protestujących w Kijowie ludzi oraz ustawionych przez nich barykad i namiotów . Resort podkreślił, że odblokowywane są jedynie budynki dzielnicy rządowej, a nie Majdan Niepodległości, gdzie obozują przeciwnicy rządu.

- Milicja zaczęła wypierać protestujących z jezdni na ulicach Instytuckiej i Hruszewskiego, gdzie zablokowany jest ruch samochodowy. Do incydentów do chwili obecnej nie doszło - podało centrum prasowe MSW. Ulica Instytucka jest drogą dojazdową do siedzib rządu oraz administracji prezydenta Wiktora Janukowycza. Przy Hruszewskiego znajduje się budynek Rady Ministrów.

Źródło: Espreso TV/x-news

Tymczasem, Wiktor Janukowycz oświadczył, że zgadza się na okrągły stół, przy którym mieliby zasiąść przedstawiciele opozycji i władzy . Jest to idea pierwszego prezydenta Ukrainy Leonida Krawczuka. Znalazła ona poparcie obecnego szef państwa, ponieważ może być to pole dla porozumienia. We wtorek w tej sprawie mają się spotkać czterej prezydenci: obecny i trzech poprzednich. Mają oni omówić możliwe wyjścia z sytuacji.

Demonstracje na Ukrainie

Protesty na Ukrainie rozpoczęły się 21 listopada, kiedy to rząd ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Podpisanie miało nastąpić na ubiegłotygodniowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Źródło: TVN24/x-news

W sobotę i niedzielę (30 listopada i 1 grudnia) milicja użyła wobec demonstrantów siły, za co opozycja obwinia rządzących. W związku z tymi wydarzeniami złożono wniosek o dymisję rządu. Parlament Ukrainy nie przyjął jednak rezolucji o wotum nieufności dla rządu Mykoły Azarowa.

'' PAP/IAR/aj