Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 10.12.2013

PiS chce dymisji Bartosza Arłukowicza. Minister zdrowia: to hipokryzja

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia złoży wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.
Minister zdrowia Bartosz ArłukowiczMinister zdrowia Bartosz ArłukowiczPAP/Bartłomiej Zborowski

Jest to reakcja na propozycje resortu zdrowia, który chce wprowadzić dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego doprowadzi to do prywatyzacji służby zdrowia. - Będziemy się temu bardzo zdecydowanie przeciwstawiać - podkreślił prezes PiS na konferencji w poniedziałek.
We wtorek minister zdrowia skomentował słowa Kaczyńskiego, zarzucając mu hipokryzję. Bartosz Arłukowicz przypomniał, że pomysł dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych znalazł się w programie byłego kandydata PiS na premiera prof. Piotra Glińskiego.
Arłukowicz zapewnił, że nie dopuści do tego, by nowy system ubezpieczeń miał ograniczać komukolwiek dostęp do służby zdrowia. Dodał, że nigdy nie zgodzi się na taki model ubezpieczeń, który będzie dyskryminował osoby mniej zamożne.

x-news.pl, TVN24
Szczegóły po Nowym Roku

Minister zdrowia poinformował w poniedziałek, że resort pracuje nad założeniami do projektu ustawy, która ma wprowadzić system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. - W przyszłym roku zamierzamy przedstawić szczegóły proponowanych przez nas rozwiązań - dodał.

Minister zaznaczył, że system dodatkowych ubezpieczeń będzie oparty na zasadzie solidaryzmu społecznego. - Przepisy dotyczące ubezpieczeń muszą też gwarantować, że osoby, które ich nie wykupią, nie będą miały ograniczonego dostępu do świadczeń zdrowotnych - powiedział.
Dodatkowe ubezpieczenie poprawi jakość leczenia?
Jak wynika z informacji PAP, projekt w sprawie ubezpieczeń ma dawać możliwość finansowania polis w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Ubezpieczyciele mieliby przygotować standardy świadczeń wykonywanych w ramach dodatkowego leczenia. Zawierałyby one m.in. ofertę dotyczącą specjalizacji lekarzy, sprzętu, badań diagnostycznych i zabiegów.
Według Polskiej Izby Ubezpieczeń, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne poprawią jakość i dostępność do leczenia. PIU podkreśla, że już dziś na prywatne leczenie z "własnej kieszeni" Polacy wydają ponad 30 mld zł. Izba ocenia, że środki te są wydawane nieefektywnie - najczęściej na leki bez recepty, suplementy diety i płatne wizyty u lekarza. Tym samym pieniądze, które powinny zasilać system ochrony zdrowia, ostatecznie do niego nie trafiają.
PIU podkreśla, że dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne pacjent mógłby zawrzeć dobrowolnie. Ubezpieczyciel, mając wielu klientów, mógłby negocjować tańsze ceny za wizyty lekarskie, zabiegi czy operacje. Dzięki temu polisa miałaby być dla pacjenta korzystniejsza.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk