Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Gierczak 02.01.2012

Rodzina jest najważniejsza?

- Nigdy nie traktowaliśmy tej polityki jako rodzaj inwestycji, a najczęściej jako rodzaj kiepsko zorganizowanej działalności charytatywnej - mówi Magdalena Środa (etyk, filozof UW).
Rodzina jest najważniejsza?Glow Images/East News

Zdaniem prof. Magdaleny Środy prawdziwa polityka prorodzinna powinna polegać na tym, żeby naprawdę dostrzec przyczynę i sytuację, w jakiej znajduje się rodzina polska. - Zobaczyć różnego rodzaju bariery, które mają kobiety, które chcą pracować zawodowo, a jednocześnie zajmują się wychowaniem dzieci. Jeśli państwo chciałoby prowadzić dobrą politykę prorodzinną to nie po to, żeby utrzymywać tradycyjną rodzinę, ale by wspomagać rozrodczość i pomagać dzieciom jakiekolwiek one by nie były, czy w rodzinie pełnej czy niepełnej, czy sprawne czy niepełnosprawne – tłumaczy gość Trójki.

Większość planów premiera z expose rząd przyjmie w pierwszym kwartale tego roku. Na początek rząd ograniczy becikowe i podwyższy ulgę rodzinną na trzecie i kolejne dziecko. - Ten coraz częstszy model rodziny 2+1 przekłada się na rację stanu Polski, musimy robić wszystko, żeby to był model co najmniej 2+2, a najlepiej 3+2 - ocenia Magdalena Kochan (PO, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny). Posłanka podkreśla, iż w 2006 roku, kiedy uchwalone zostało becikowe, stan finansów państwa był inny i wydawało się, że każda zachęta do posiadania większej ilości dzieci, będzie krokiem w dobrym kierunku. - Dzisiaj musimy zracjonalizować koszty i wydatki na ten cel. Przez pięć lat okazało się, że becikowe nie jest instrumentem najlepiej działającym. Czas na wycofanie się z tych rozwiązań i wspomaganie tych rodzin, które nie mają zbyt wielkich dochodów. To racjonalizacja wydatków – podkreśla Magdalena Kochan.

Stanisław Szwed (PiS, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny) zapowiada, że będzie głosował przeciwko tym zmianom. - Każde rozwiązanie, które służy polskiej rodzinie, jest dobre. Nie można szukać oszczędności na polityce rodzinnej, bo to musi być polityka na długie lata – przekonuje Stanisław Szwed, działania zapowiedziane przez premiera nazywa półśrodkami, które niczego nie zmienią.

Jakie pomysły na politykę prorodzinną przedstawia rząd Donalda Tuska i jaką alternatywę wobec nich proponuje Prawo i Sprawiedliwość, a także co jest najważniejsze dla obecnych i przyszłych rodziców, dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw" z udziałem słuchaczy i gości, wśród których byli: prof. Marek Góra (SGH) i Marcin Bogucki, socjolog.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

(ed)