Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 31.12.2014

Rok Oskara Kolberga. "Taniec zmienia stan ducha"

- Wiejskie wesele to nie obciach. Kapela ludowa może dać niezapomniane wspomnienia. Nawet w Warszawie znaleźliby się chętni na taką potańcówkę - uważają uczestnicy spotkań śpiewaczych.

Dorobek Oskara Kolberga jest ogromny zarówno pod względem naukowym, jak i kulturowym. Wiedza etnograficzna, kronikarstwo nut i tekstów, opisy zwyczajów, a nawet charakterystyki poszczególnych nacji. Wydarzenia mijającego roku - Roku Oskara Kolberga - wpisały się w rosnące wśród Polaków zainteresowanie ludowością.

Oskar
Oskar Kolberg

"Wiejskość" przestaje być postrzegana jako pochodzenie, którego należy się wstydzić, a zaczyna wiązać się z bogactwem kultury i sztuki. Z takim właśnie przekonaniem na organizowane w Warszawie śpiewacze spotkania przychodzą miłośnicy polskiego folkloru. - Czujemy się częścią prastarej tradycji - potwierdza jedna z nich.

I choć mieszkańcy ul. Kolberga nadal niewiele wiedzą o jej patronie, to potańcówki w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (w tym roku poświęcony był Kolbergowi) od kilku lat gromadzą rzesze zainteresowanych w różnym wieku. Organizator warszawskich spotkań śpiewaczych, poeta i śpiewak Adam Strug uważa, że "chodzonego zatańczy każdy". - Cudowne byłoby, gdyby myśląc "muzyka ludowa, wiejska" miało się na myśli przede wszystkim swoją historię. Nie traktować tradycji jako przedmiotu za szklaną szybą w muzeum, tylko coś, z czego się składamy - podkreśla.

Jego zdaniem muzyka jest pretekstem do doświadczenia tego, czym jest wspólnota kulturowa Polaków. - Także wspólnota językowa, bo przecież pracujemy na wspaniałym materiale literackim - wyjaśnia.

O kulturze ludowej w reportażu opowiadają także Katarzyna Markiewicz - dyrektor Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze oraz skrzypek i kompozytor Janusz Prusinowski.

***

Tytuł reportażu: "Na ludową nutę"
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 30.12.2014
Godzina emisji: 21.14

(asz/mc)