Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 29.11.2013

Dotacje unijne od podszewki. Bez tych porad można sobie nie poradzić

Tony papierów, tysiące podpisów, dziesiątki prezesów, którzy z dnia na dzień muszą podpisać dokumenty z powodu jakiegoś błędu. Co musi zrobić polski przedsiębiorca, starający się o środki unijne i kto może mu w tym pomóc?
Kobiety udowadniają, że też potrafią robić karierę w biznesieKobiety udowadniają, że też potrafią robić karierę w biznesieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Reportaż "Dobra rada" Jana Kasi (Magazyn reporterów "Bez znieczulenia"/Jedynka)
  • Debata po reportażu "Dobra rada" Jana Kasi (Magazyn reporterów "Bez znieczulenia"/Jedynka)
Czytaj także

Jeden z bohaterów reportażu "Dobra rada" Jana Kasi mówi, że przyznanie dofinansowania to jest dopiero początek. - Nie da się pozyskać unijnych środków bez udziału firm consultingowych. Gdybym miał to zrobić sam, to lepiej dać sobie spokój – mówi. Czy rzeczywiście tak wygląda sytuacja polskich firm, starających się o środki unijne?

– To jest początek drogi, jakaś jedna trzecia całego przedsięwzięcia po napisaniu projektu. Napisanie projektu, pomysł, ocena, realizacja. Dobrze mieć takiego partnera jak firma consultingowa, która pomaga nam, ale nieraz, przy mniejszych projektach, można to samemu zrobić. Moja sugestia byłaby taka, by niektóre przedsięwzięcia robić wspólnie z innymi firmami – mówi Wojciech Jabłoński, wiceprezes związku pracodawców Warszawy i Mazowsza.

Reportaże w radiowej Jedynce >>>

Kwestia dofinansowania i rozliczania projektów ze środków unijnych była obca polskim przedsiębiorcom, więc na początku cały proces mógł się wielu osobom wydawać niezwykle skomplikowany. – W rozliczaniu i pozyskiwaniu środków unijnych jest stosowana metodologia projektowa. Najpierw trzeba precyzyjnie określić czemu ma służyć dofinansowanie, uściślić pewne parametry, które w wielu przypadkach są reakcją na to, co dzieje się na rynku i wynikają z tego, co w danej chwili robi firma. Przedsiębiorcy nie zawsze tworzą aż tak precyzyjne kalkulacje czy przewidywania – tłumaczy dr Piotr Kaczmarek-Kurczak, adiunkt w katedrze przedsiębiorczości Akademii Leona Koźmińskiego.

Czy województwo mazowieckie jest zdominowane przez przedsiębiorców, starających się o dotacje unijne? – Mazowsze miało tych środków najwięcej, kolejny był Śląsk – mówi wiceprezes Jabłoński. W czym pomagają przedsiębiorcom firmy consultingowe? – Obecnie koncentrują się one na sprzedaży zmiany, bo ona jest wartością dodaną dla przedsiębiorcy. Coraz mniej osób kupuje wiedzę, którą może znaleźć w podręcznikach, a skupiają się na czymś realnym, co się zmienia w ich przedsiębiorstwie – mówi dr Kaczmarek-Kurczak.

ADM Consulting to firma zajmująca się doradzaniem w sprawach biznesowych. Firma ta jest beneficjentem środków unijnych, rozdysponowywanych przez Mazowiecki Urząd Marszałkowski. Na czym polega consulting i w jaki sposób można wykorzystać w nim fundusze unijne? Posłuchaj reportażu "Dobra rada" Jan Kasi i debaty, która odbyła się po nim.

Audycja została współfinansowana przez Unię Europejską ze środków europejskiego funduszu rozwoju regionalnego w ramach regionalnego programu operacyjnego woj. mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu woj. mazowieckiego.

W studiu Jedynki gościli: Wojciech Jabłoński, wiceprezes związku pracodawców Warszawy i Mazowsza i dr Piotr Kaczmarek-Kurczak, adiunkt w katedrze przedsiębiorczości Akademii Leona Koźmińskiego.

Magazyn reporterów Jedynki "Bez znieczulenia" prowadził Jerzy Zawartka.

sm