Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 30.01.2013

"Tu uchodźcy nie są podmiotami"

- Izolacja tego miejsca jest bardzo uciążliwa. Kobiety siedzą w lesie bez możliwości wyjścia i zobaczenia normalnego życia, sklepów, domów. Można zwariować od tych dębów - podkreśla Janina Kmita-Juczkowicz, koordynatorka świetlicy dla dzieci w ośrodku dla cudzoziemców.
Mieszkanki ośrodka dla uchodźców w Dębaku koło WarszawyMieszkanki ośrodka dla uchodźców w Dębaku koło Warszawyfot. Magdalena Ciastek Ghia

Ośrodek w Dębaku położony jest w środku lasu z dala od Podkowy Leśnej. Przebywają w nim cudzoziemcy oczekujący na przyznanie statusu uchodźcy. Często całe rodziny. Mężczyznom udaje się czasem znaleźć pracę "na czarno", ale kobiety stale przebywają w budynku.

- Ośrodek dla uchodźców jest instytucją totalną: tu przepisy określają wszystko, a uchodźcy nie są podmiotami. My, przynajmniej w tym miejscu, w tej świetlicy, gdzie realizowane są zajęcia, chcielibyśmy, by panie miały wpływ na to, co się dzieje - mówi Rafał Baczyński-Sielaczek, koordynator projektu "RAZEM-2", realizowanego przez Polską Akcję Humanitarną.

Reportaże w Trójce - słuchaj, kiedy chcesz >>

Organizacja w 2010 roku zaczęła prowadzić dla kobiet warsztaty kulinarne i rękodzielnicze, które mają pomóc przetrwać ten trudny czas. - Stolik i krzesło jak w poczekalni, światło jarzeniowe, nie sposób tu się poczuć jak u siebie - oprowadza po ośrodku Agnieszka Skibicka, prowadząca w nim Biuro Informacji dla Uchodźców.

Jak wygląda plan dnia w ośrodku dla uchodźców? Czego najbardziej potrzebują cudzoziemcy, których status nie jest określony i do czego przykładają największą wagę? Dowiesz się, słuchając całego reportażu Hanny Bogoryja Zakrzewskiej "Pod jednym słońcem",w którym wypowiadała się także Agata Wesołowska, opiekunka świetlicowa w dębackim ośrodku oraz jedna z jego mieszkanek - Elmira z Kirgizji.

Polska Akcja Humanitarna od 1 lipca 2012 roku realizuje projekt "RAZEM-2. Integracja, poradnictwo, wiedza i wsparcie dla cudzoziemców". Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców oraz Budżetu Państwa. Termin zakończenia projektu to 30 czerwca 2015 roku. W zakresie projektu są świetlice dla dzieci, biuro informacji, a także warsztaty integracyjne dla kobiet i Klub Kobiet. Projekt realizowany jest w dwóch ośrodkach dla cudzoziemców: Dębak k. Warszawy i Grupa k. Grudziądza.