Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Karpa 26.06.2014

Złe nawyki żywieniowe "zaprocentują" w przyszłości

My, Polacy, wierzymy w swojej przyzwyczajenia. To, co lubimy, co nam smakuje, musi być dla nas zdrowe. Wierzymy też w tradycyjną kuchnię polską - tak wynika z raportu przygotowanego przez Komitet Nauki o Żywieniu i Instytut Żywności i Żywienia.

- Ta wiara niesie jednak za sobą konsekwencje: podwyższony cholesterol, nadciśnienie, nadwaga, nietolerancja laktozy, cukrzyca typu drugiego - to tylko niektóre z możliwych chorób i dolegliwości, jakie mogą na nas czekać w przyszłości. - Ten nasz gust żywieniowy przekłada się na wagę - znacznie więcej kilogramów niż trzeba ma ponad 40 proc. mężczyzn i blisko 30 proc. kobiet - przypomina Grażyna Dobroń.

Co gorsze, zagrożenie cholesterolowe pojawia się u małych dzieci. - Im więcej słodyczy, ciastek, drożdżówek, a nie tego, co jest budulcem dla ciała dziecka, tym poważniejsze skutki - zaznacza dziennikarka Trójki. - Największy deficyt dotyczy witaminy D3, która odpowiada za zdrowy układ nerwowy, odpornościowy, kostny, a 90 proc. ludzi ma deficyty tej witaminy - podkreśla Grażyna Dobroń.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Brakuje nam też wapnia. - Dzieci i dorośli mają go zdecydowanie za mało. Naukowcy stawiają na mleko i jogurty, chociaż te produkty dodatkowo zakwaszają, a proces odkwaszania polega na tym, że organizm musi oddać wapń ze swojego magazynu: z kości i zębów - mówi Trójkowa promotorka zdrowego trybu życia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(mk/mp)