Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 30.09.2010

Niedożywienie dotyczy nie tylko ubogich

W Polsce około miliona dzieci nie je śniadań, a 200 tys. jest niedożywionych. Paradoksalnie, problem dotyczy nie tylko ubogich rodzin.
Niedożywienie dotyczy nie tylko ubogichfot. PAP/Piotr Polak

W pędzie dnia codziennego ciężko pracujący rodzice często nawet nie zauważają, co jedzą ich dzieci, jak odpoczywają, kiedy się uczą. Spłacamy kredyty za nowe mieszkania, a oszczędzamy na jedzeniu.

- Co trzecia rodzina ma do wydania ok. 10 zł na dobę na wszystkie potrzeby jednej osoby – podał Przemek Pohrybieniuk, współorganizator programu "Podziel się posiłkiem". W pierwszym rzędzie opłacamy telefon, telewizję kablową, prąd, gaz czy inne ważne rachunki, a to, co zostanie, przeznaczamy na jedzenie. Często to za mało.

Zdaniem gościa „Instrukcji obsługi człowieka” przypomina to podcinanie gałęzi, na której siedzimy. - Bez dobrego wyżywienia nie będą się dobrze rozwijać nasze rodziny, nasze dzieci – dodał.

Najczęściej dzieci nie przyznają się, że są głodne, wstydzą się tego. Dlatego potrzebne jest wyczulenie na takie sytuacje i wrażliwość, zarówno dorosłych, jak i dzieci. To właśnie nauczyciele i koledzy z klasy mają szansę najwcześniej zauważyć pierwsze objawy niedożywienia, np. brak koncentracji lub zachłanne pochłanianie każdego posiłku.

Program „Podziel się posiłkiem” to raporty o niedożywieniu w Polsce, badania i zbiórki żywności – w czasie ostatniej zebrano 440 ton produktów żywnościowych, które wzbogacą jadłospis potrzebujących dzieci.

Tych, którzy nie spotkali wolontariuszy w pobliskim markecie, zachęcamy do wzięcia udziału w internetowej zbiórce żywności, która trwa do 3 października.

Akcję „Podziel się posiłkiem” można także wspomóc realizując autorskie inicjatywy, dzięki którym dzieci otrzymają posiłki. W ramach Programu Grantowego „Masz pomysł? Podziel się Posiłkiem!” firma Danone przyzna w tym roku 40 dotacji w wysokości do 5000 zł.

O dotację w ramach Programu Grantowego mogą się starać: organizacje pozarządowe, grupy nieformalne (np. rady rodziców, grupy młodzieżowe, szkolne kluby wolontariatu),ośrodki kultury, biblioteki, szkoły podstawowe, gimnazja. Wszystkie niezbędne szczegóły znajdą Państwo tutaj.

Audycji „Instrukcja obsługi człowieka” można słuchać na antenie Trójki codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 10.45. Zapraszamy.

(asz)