Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 03.01.2014

Złamana ręka przeszkodą do wypłaty emerytury

Podpis jest częstym sposobem potwierdzania tożsamości. Kwitujemy nim odbiór poleconych listów i przesyłek, potwierdzamy użycie karty płatniczej, a także wypłatę środków pieniężnych w banku.
Lekarz opatruje złamanie ręki na izbie przyjęć w szpitaluLekarz opatruje złamanie ręki na izbie przyjęć w szpitalu PAP/Jacek Turczyk

Ta ostatnia czynność nie powiodła się jednej ze słuchaczek radiowej Jedynki, która chciała wypłacić swoją emeryturę. Mając złamaną prawą rękę w nadgarstku wymagany podpis złożyła lewą. Jak się można domyśleć nie był on zgodny ze wzorem. I choć słuchaczka miała przy sobie dowód osobisty odmówiono jej wypłaty. Przy kolejnej próbie wypłaty zostaną jej pobrane odciski palców. - Czuję się jak złodziej - powiedziała w rozmowie z Januszem Weissem.

- W takiej sytuacji, która nie należy do standardowych, klientka powinna skontaktować się z  naczelnikiem oddziału banku. Ma on narzędzia niezbędne do tego, by potwierdzić tożsamość osoby w inny sposób - twierdzi Przemysław Barbrich, rzecznik prasowy Związku Banków Polskich.

Do jakich działań identyfikacyjnych przeszkoleni i zobowiązani są pracownicy banku? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Janusz Weiss zaapelował także do urzędników owego banku, by wykazywali się empatią i elastyczniej - w niektorych przypadkach - podchodzili do procedur.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl .