Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 11.04.2014

Bobry zalewają pola uprawne rolnikom. Co można zrobić?

Jak dowiedział się Janusz Weiss, póki co rolnicy mogą starać się o odszkodowanie i prosić o zezwolenie na zniszczenie tamy. Na przepisy, które uregulują tę kwestię jeszcze muszą poczekać.
BóbrBóbrChuck Szmurlo/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Bobry zalewają pola uprawne rolnikom. Co można zrobić? (Jedynka/Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać)
Czytaj także

Do prowadzącego audycję "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" zadzwonił słuchacz, który opowiedział o problemie, z którym nie mogą sobie poradzić rolnicy ze wsi Nowosiółki w gminie Telatyn w województwie lubelskim. Chodzi o bobry. Zwierzęta w takich miejscach budują swoje tamy, że woda zalewa pola uprawne, które zamieniają się w bagna, a na takim podłożu nie można już nic zasiać.

W tej sprawie Janusz Weiss skontaktował się z przedstawicielem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Paweł Duklewski wyjaśnił, że za wyrządzone przez bobry szkody rolnikowi należy się odszkodowanie. Szacowaniem szkód zajmuje się właśnie RDOŚ. - Rolnik może też zgłosić się do Dyrekcji o wydanie zezwolenia na usunięcie tamy zbudowanej przez bobry lub przepłoszenie zwierząt. Najbardziej drastyczną opcją jest odstrzał - powiedział Duklewski.

Drzewa
Drzewa nadgryzione i powalone przez bobry źr. mojepodlasie.cba.pl

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>
Przedstawiciel RDOŚ zwrócił uwagę, że przed drugą wojną światową na bobry można było polować, obecnie znajdują się one pod ochroną. Ponieważ zwierzęta te nie mają w naszym klimacie naturalnego wroga, rozmnażają się bez przeszkód. - Czekamy na działania ustawodawców, wiemy, że trwają prace - dodał.
By sprawdzić, na jakim etapie są te prace Weiss zadzwonił do Ministerstwa Środowiska. Paweł Mikusek poinformował, że Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przygotowuje przetarg na policzenie bobrów, by dowiedzieć się, jaka jest skala problemu. Na ewentualne decyzje trzeba więc będzie poczekać kilka miesięcy.
A jak ten problem wygląda z punktu widzenia osoby, która o bobrach wie wszystko? Dziennikarz radiowej Jedynki porozmawiał też z Piotrem Topińskim, autorem publikacji "Kampinoskie bobry". Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

 

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.
(kk/ag)