Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 22.05.2014

Ubezpieczenie na wypadek powodzi - co trzeba wiedzieć?

Część Polski liczy straty po ubiegłotygodniowych ulewach i podtopieniach, a meteorolodzy zapowiadają kolejne długotrwałe intensywne opady deszczu na południu i w centrum kraju.
Zalane tereny nadrzeczne w pobliżu Mostu Poniatowskiego w WarszawieZalane tereny nadrzeczne w pobliżu Mostu Poniatowskiego w WarszawiePAP/Bartłomiej Zborowski
Posłuchaj
  • Kto powinien postarać się o ubezpieczenie na wypadek powodzi i czy można budować na terenach zalewowych? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Czytaj także

Jak co roku wiosną powraca temat strat poniesionych przez gospodarstwa domowe na skutek podtopień. Krystyna Krawczyk z Biura Rzecznika Ubezpieczonych wyjaśniła, że wielu ubezpieczycieli działa niezgodnie z prawem, by zaniżyć kwotę do wypłaty. Przykładem jest podwójne naliczanie amortyzacji. - Druga sprawa, bardzo istotna, to konsultowanie się ubezpieczycieli z gminami w kwestii wypłacanej przez wójtów pomocy. Firmy ubezpieczeniowe uznają to za kwotę, o którą mogą pomniejszyć odszkodowanie wynikające z umowy ubezpieczenia. A jest to niezgodne z prawem - wyjaśniła w radiowej Jedynce.

Jak dowiedział się Janusz Weiss o fakcie, czy nieruchomość zagrożona powodzią w ogóle zostanie ubezpieczona, decydują poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Oceniając ryzyko sprawdzają z reguły odległość zabudowań od rzeki i czy w historii była powódź na danym terenie. - W przypadku ubezpieczeń majątkowych ubezpieczyciele nie chcą ubezpieczać tak zwanego ryzyka pewnego. Stawka ubezpieczenia zależy od ryzyka - wyjaśnia pracownik agencji ubezpieczeniowej. Zaleca, by przed podpisaniem umowy ubezpieczenia zwrócić szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia oraz wariant ubezpieczeniowy.

Czym się różni wartość rzeczywista od odtworzeniowej? Co właściwie oznacza określenie "tereny zalewowe"? Jak zadbać o udokumentowanie strat? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel:  22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(asz/kd)