Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 23.07.2014

W Rabce chodzą tylko w lewo. Wszystkiemu winna Agnieszka Szulim?

Tabliczka umieszczona przy tężni solankowej w Rabce-Zdroju informuje, że czas w niej spędzony jest korzystniejszy dla zdrowia, jeśli spacerujemy w bliskiej odległości i... w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Janusz Weiss dowiedział się, jakie ma to znaczenie.
Tężnia solankowa i Pijalnia w Parku Zdrojowym w RabceTężnia solankowa i Pijalnia w Parku Zdrojowym w RabceWikimedia Commons/Kraków - moje miasto/lic. CC
Posłuchaj
  • W Rabce chodzą tylko w lewo. Wszystkiemu winna Agnieszka Szulim? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Czytaj także

W Tężni Solankowej Parku Zdrojowego w Rabce-Zdroju Jedynkowy redaktor poznał przyczyny, dla których odległość ma znaczenie. - Im bliżej tężni, tym więcej aerozolu jodu. W tężni jest go więcej nawet niż w morskiej bryzie - zapewnia Aleksander Guc, pracownik tężni.

Skąd jednak ten kierunek? Przecież nawet w Ciechocinku, gdzie znajdują się największe i najstarsze tężnie w Europie, poruszać się można w dowolną stronę.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

- Rzeczywiście, taka tablica została zamieszczona, zrobili to kuracjusze w ramach żartu - wyjaśniła burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło. Jak się okazuje początkowo, od otwarcia tężni w 2009 roku, ludzie chodzili w dowolną stronę. Z biegiem czasu naturalnie przyjęto kierunek zgodny z ruchem wskazówek zegara. Sytuacja uległa zmianie dopiero przy nagrywaniu telewizyjnego programu. - Agnieszka Szulim wbiegła do tężni w kierunku przeciwnym niż wszyscy. Ludzie chórem krzyknęli "nie w tę stronę!" i od tego czasu postanowiono oznaczyć kierunek chodzenia w tężni - wyjaśnia w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".

Czy ta wersja jest prawdą, czy legendą? Dlaczego rabczańska tężnia jest jedyną bezpłatną w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(asz, pg)