Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 29.03.2014

29.03.2014. "Ani centymetra ukraińskiej ziemi dla agresora!" [relacja]

Rosjanie cały czas zwiększają liczebność swoich wojsk przy granicy z Ukrainą - twierdzi amerykański wywiad. Mimo apeli świata Władimir Putin nie wycofuje żołnierzy do koszar. W Kijowie politycy rozpoczynają walkę o fotel prezydenta kraju.
29.03.2014. Ani centymetra ukraińskiej ziemi dla agresora [relacja] PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Posłuchaj
  • Prof. Zbigniew Brzeziński o zadaniach, jakie stoją przez Ukraińcami (IAR)
  • Prof. Zbigniew Brzeziński o roli USA w rozwiązaniu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego (IAR)
  • Szef MSZ Rosji Siergiej Łąwrow: nie mamy absolutnie żadnego zamiaru przekraczania granicy Ukrainy! My tylko bardzo chcemy by praca była wspólna. Aby zakończyły się te ekscesy, które Zachód próbuje zamieść pod dywan i przedstawiać sytuację w kolorowych barwach. By Zachód był świadomy swej odpowiedzialności (IAR)
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

21.05
Między Rosją i Stanami Zjednoczonymi nadal istnieją fundamentalne różnice zdań odnośnie sytuacji na Ukrainie. Jednak - jak twierdzi Siergiej Riabkow, wiceszef rosyjskiego MSZ - Moskwa i Waszyngton szukają pewnej wspólnej podstawy uregulowania kryzysu.

20.15

Tegoroczny czas Wielkiego Postu to okazja, ale i obowiązek wielkiej modlitwy za bratni naród ukraiński - podkreśla w liście pasterskim skierowanym do wiernych archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierz Nycz. List ten ma być odczytany we wszystkich kościołach w V Niedzielę Wielkiego Postu na terenie archidiecezji warszawskiej.

czytaj więcej >>>

19.37

Niemcy udzielą pomocy wojskowej krajom NATO na wschodniej flance Sojuszu - podał w sobotę "Der Spiegel". Ministerstwo obrony chce wesprzeć kraje nadbałtyckie maksymalnie sześcioma myśliwcami; na Bałtyk wyśle też okręt wojenny.

czytaj więcej>>>

19.10

W Doniecku wiec poparcia dla odsuniętego od władzy prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza - informują ukraińskie media internetowe.
Według portalu segodnia.ua podczas demonstracji na placu Lenina powiewano flagami Rosji i domagano się przeprowadzenia referendum na temat statusu Donbasu. Zebrani trzymali też portrety Janukowycza oraz plakaty z napisem "Janukowycz, wracaj do domu".

Portal 62.ua pisze, że działacze ugrupowania Rosyjski Blok kontynuowali podczas mityngu przeprowadzanie sondażu na temat federacyjnego ustroju Ukrainy, statusu języka rosyjskiego w kraju oraz wejścia Ukrainy w skład Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.
Janukowycz wezwał w piątek do przeprowadzenia w każdym regionie Ukrainy referendum, mającego określić ich status.

PAP/EPA/Roman
PAP/EPA/Roman Pilipey

17.50

W niedzielę w Paryżu spotkanie szefa dyplomacji Rosji Siergieja Ławrowa z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym.

17.25

Jedna trzecia ukraińskich żołnierzy na Krymie wyraziła chęć przejścia do armii rosyjskiej, jedna trzecia - pozostania w wojsku ukraińskim, a jedna trzecia chce zwolnić się z ukraińskiej armii - poinformował wiceminister obrony Ukrainy Leonid Polakow.
Podczas sobotniej konferencji prasowej w Kijowie oświadczył, że dotychczas z Krymu wyjechało do innych regionów Ukrainy około 400 żołnierzy. Łącznie Krym opuścić ma do 5 tys. żołnierzy i do 3 tys. członków ich rodzin.

16.47

Kurułtaj (zjazd) Tatarów krymskich ogłosił w sobotę podczas obrad w Bachczysaraju rozpoczęcie politycznych i prawnych procedur mających na celu utworzenie narodowej i terytorialnej autonomii Tatarów na Krymie.
Delegaci przyjęli uchwałę "O realizacji przez naród Tatarów krymskich prawa do samookreślania się na swoim historycznym terytorium - na Krymie". Zjazd zaapelował do ONZ, Rady Europy, UE, OBWE oraz Organizacji Współpracy Islamskiej o wsparcie.

Zjazd
Zjazd Tatarów krymskich/ PAP/EPA/Sergei Ilnitsky

16.00

Nacjonalistyczna partia Swoboda wysunęła w sobotę kandydaturę swego lidera Ołeha Tiahnyboka na prezydenta Ukrainy.  Decyzję o poparciu jego osoby delegaci zjazdu Swobody podjęli jednomyślnie. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

15.36

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka spotkał się z pełniącym obowiązki prezydenta Ukrainy Aleksandrem Turczynowem. Liderzy obu krajów przez ponad 3 godziny rozmawiali w miejscowości Laskowicze w obwodzie homelskim Białorusi przy ukraińskiej granicy.

Prezydent Łukaszenka zakomunikował, że rozmowy były owocne, doszło do wymiany zdań na wszystkie tematy i znalezienia zrozumienia w sprawach które niepokoją. Prezydent Białorusi poinformował, że omawiano kwestie dwustronnej współpracy gospodarczej. Jednak przed rozpoczęciem rozmów dawał do zrozumienia, że poruszone zostaną również tematy polityczne.
- Dawno już powinniśmy się spotkać w celu wymiany opinii nie tylko w sprawie sytuacji na Ukrainie ale i wokół nas- powiedział białoruski przywódca.

Łukaszenka wcześniej nie wykluczył, że może być pośrednikiem w rozwiązaniu kryzysu między Kijowem i Moskwą. Jednak jak zaznaczył nie dąży do takiej roli.

czytaj więcej>>>

15.31

Amerykański sekretarz stanu John Kerry z niespodziewaną wizytą w Paryżu. Ma tam rozmawiać o ukraińskim kryzysie.

O przyjeździe do Francji Kerry zdecydował nagle po piątkowej rozmowie telefonicznej Baracka Obamy z Władimirem Putinem. W sobotę amerykański sekretarz stanu po zakończeniu wizyty w Rijadzie miał wrócić do Waszyngtonu, z przystankiem w Irlandii. Zmienił jednak w ostatniej chwili plan i zdecydował się zatrzymać w Paryżu, żeby tam porozmawiać o kwestii ukraińskiej.

15.26

Prezydent Federacji Rosyjskiej zwrócił uwagę prezydenta USA Baracka Obamy na "faktyczną zewnętrzną blokadę Naddniestrza" - poinformowała w sobotę służba prasowa Kremla, relacjonując piątkową rozmowę telefoniczną przywódców dwóch krajów.
Również minister spraw zagranicznych FR Siergiej Ławrow zarzucił w sobotę Zachodowi "zbywanie całkowitym milczeniem" blokady Naddniestrza ze strony Kiszyniowa i Kijowa.

W rozmowie z Obamą - jak przekazały służby prasowe - Putin podkreślił, że blokada Naddniestrza "w sposób istotny utrudnia życie mieszkańcom regionu, przeszkadza ruchowi osobowemu, normalnemu handlowi i działalności gospodarczej".
Ławrow z kolei mówił o Naddniestrzu w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji państwowej Rossija. - To, co dzieje się wokół Naddniestrza, też jest ignorowane. Kiszyniów i nowe ukraińskie władze faktycznie ustanowiły tam blokadę. Nasi europejscy partnerzy zbywają to całkowitym milczeniem. Co więcej, Unia Europejska i - jak na to wygląda - Stany Zjednoczone popierają taką linię - oświadczył Ławrow. Zapowiedział, że Moskwa "bardzo poważnie porozmawia z nimi na ten temat".

15.01

Ukraina jest zaniepokojona działaniami strony rosyjskiej wobec Naddniestrza - oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca. - Sytuacja w Naddniestrzu i próby "ochronienia" go przez Federację Rosyjską są bardzo niepokojącym sygnałem - oświadczył Deszczyca.
- jeśli spojrzeć na mapę, to można zrozumieć plany zdestabilizowania sytuacji we wschodnich obwodach Ukrainy i na południu, a w szczególności w Odessie, które dałyby Federacji Rosyjskiej podstawę do utworzenia korytarza między Rosją, Krymem i Naddniestrzem kosztem ukraińskich obwodów południowych i wschodnich - powiedział szef ukraińskiego MSZ.

14.25

Kontrowersyjny charkowski polityk Mychajło Dobkin będzie kandydatem Partii Regionów na prezydenta Ukrainy. Ugrupowanie swoje czasy świetności miało w okresie prezydentury Wiktora Janukowycza.

Mychajło Dobkin, jako ówczesny szef administracji obwodowej, niemal do końca popierał poprzedniego prezydenta; gdy padły pierwsze ofiary wśród demonstrantów na Majdanie, polityk zakładał koszulki z napisem Berkut - tak nazywały się oddziały specjalne strzelające do protestujących.

Mychajło Dobkin stał się znany w całym kraju kilka lat temu, gdy kandydował na mera Charkowa. Zapis nagrania filmu reklamowego stał się hitem internetu.

Mychajło
Mychajło Dobkin/PAP/EPA/Yuriy Maksimov

 

13.50

- Zachód w stosunkach z Rosją Putina zbyt długo kierował się złudzeniami - uważa były niemiecki minister spraw zagranicznych Joschka Fischer. - W związku z wydarzeniami na Krymie złudzenia te pękły jak bańki mydlane - napisał Fischer w komentarzu, opublikowanym w weekendowym wydaniu dziennika "Sueddeutsche Zeitung".

Polityk Zielonych kierował niemieckim MSZ w rządzie socjaldemokraty Gerharda Schroedera latach 1998-2005.

13.45

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka jest gotów być pośrednikiem w rozwiązywaniu kryzysu między Ukrainą a Rosją. W sobotę spotkał się z p.o. prezydenta Ukrainy Turczynowem.

czytaj więcej>>>

13.25

Julia Tymoszenko kandydatką partii Ojczyzna na stanowisko prezydenta Ukrainy. Była premier zapowiedziała, że jednym z jej zadań będzie walka z korupcją. - Wierzę, że mam siłę wraz z wami zniszczyć korupcję. Dwa razy trafiłam do więzienia nie za to, że naruszyłam prawo, a za to, że naprawdę walczyłam z korupcją. I nikomu to się nigdy nie podobało - oświadczyła Tymoszenko.

czytaj więcej>>>

13.15

Litwa będzie konsekwentnie zwiększała wydatki na obronność, by w 2020 roku wyniosły one 2 proc. PKB - uzgodniły litewskie partie polityczne. W podpisanym porozumieniu odnotowuje się, że obronność jest wzmacniana "w reakcji na zmiany geopolityczne i stan bezpieczeństwa w Europie po agresji Rosji na Ukrainę".
Litwa na obronę przeznacza ledwie 0,8 proc. PKB. Mniej na obronę w Pakcie Północnoatlantyckim przeznacza tylko Luksemburg.

12.55

Niemiecki koncern RWE sprzedał Rosjanom swoją spółkę zajmującą się wydobyciem ropy i gazu. Transakcja o wartości ponad 5 miliardów euro budzi kontrowersje. Nie brakuje głosów, że wobec napiętej sytuacji politycznej, sprzedawanie Rosjanom firm z sektora energetycznego jest nieodpowiedzialne. Sprzedana spółka posiada 190 koncesji na poszukiwanie złóż ropy i gazu na całym świecie, w tym cztery koncesje na poszukiwania w Polsce. Poza tym firma jest operatorem niemieckich podziemnych zbiorników gazu.

Zgodę na transakcję musi jeszcze wyrazić rada nadzorcza RWE oraz odpowiednie urzędy w poszczególnych krajach. Ma to potrwać kilka miesięcy.

12.28

Szefowie dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiali przez telefon o rozwoju sytuacji na Ukrainie. John Kerry i Siergiej Ławrow ustalili też grafik swoich przyszłych kontaktów - podaje rosyjski MSZ. Według resortu, do rozmowy doszło z inicjatywy strony amerykańskiej. Więcej>>>

11.45

Witalij Kliczko nie wystartuje w wyborach prezydenckich na Ukrainie. Zapowiedział poparcie w wyborach prozachodniego polityka, biznesmena i miliardera Pertra Poroszenki.
Sam Kliczko najprawdopodobniej będzie ubiegał się o stanowsko mera ukraińnskiej stolicy.
Deklarację startu w wyborach prezydenckich złożyła już szefowa rządzącej partii Ojczyzna Julia Tymoszenko. Nie zamierza natomiast w nich startować jej zastępca, obecny premier Arsenij Jaceniuk.
Nowego szefa państwa Ukraińcy mają wybrać 25 maja.

czytaj więcej>>>

11.30

Były szef dyplomacji Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił, że wystartuje w majowych wyborach prezydenckich. - Jestem przekonany, że wraz z ukraińskim narodem, w sposób przejrzysty, uczciwy i z otwartą ekipą, uda nam się wygrać i zmienić Ukrainę - powiedział były polityk a dziś biznesmen. Poroszenko zapewnił, że w przypadku zwycięstwa będzie chciał "zjednoczyć wszystkie ekipy, które uczciwie przeszły cztery miesiące Majdanu i poszerzyć je, w tym również o przedstawicieli wschodu i południa" kraju.

Poroszenko jest liderem wyścigu do fotela prezydenckiego na Ukrainie - popiera go 21,2 proc. Ukraińców. Na drugim miejscu znalazł się lider partii UDAR Witalij Kliczko z 14,6 proc. głosów. Trzecie miejsce przypada byłej premier Julii Tymoszenko, na którą chciałoby głosować 9,7 proc. wyborców - wynika z danych ośrodka Socis.

Wybory - 25 maja.

10.55

Litwa świętuje 10 rocznicę przystąpienia do NATO. 29 marca 2004 roku Litwa, Łotwa i Estonia a także Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Słowenia zostały członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na placu Daukantasa w Wilnie odbyła się uroczystość podniesienia flagi państwowej Litwy i NATO, musztra paradna w wykonaniu Kompanii Honorowej oraz lot myśliwców pełniących misję Baltic Air Policing.
Ostatnio Stany Zjednoczone wzmocniły tę misję powietrzną kolejnymi myśliwcami. Przysłanie swoich samolotów do ochrony przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi zapowiedziały także Francja, Dania i Wielka Brytania. Już w maju mają one wylądować na lotnisku wojskowym w Zuokniai.

10.47

Zła sytuacja Naddniestrza? Zdaniem prezydenta Putina, w tym regionie Mołdawii dochodzi do "faktycznej zewnętrznej blokad", która "w sposób istotny utrudnia życie mieszkańcom regionu, przeszkadza ruchowi osobowemu, normalnemu handlowi i działalności gospodarczej". Służby prasowe Kremla twierdzą, że sprawa ta była poruszona podczas telefonicznej rozmowy Putina z Barackiem Obamą.

Naddniestrze, to autonomiczny, rosyjskojęzyczny region Mołdawii, który przy wsparciu Moskwy w 1992 roku praktycznie oderwał się od tego kraju i jest kontrolowany przez Rosję.

Rosyjskie media alarmują, że od 13 marca służba graniczna Ukrainy nie przepuszcza na swoje terytorium mieszkańców Naddniestrza, legitymujących się paszportami Federacji Rosyjskiej. Strona ukraińska wyjaśnia, że ma to na celu niedopuszczenie do wjazdu na ukraińskie terytorium potencjalnych terrorystów, wyszkolonych w Naddniestrzu, w tym przy udziale stacjonującej tam Grupy Operacyjnej Wojsk Rosyjskich.

10.30

Celem Putina jest osadzenie w Kijowie rosyjskiej marionetki - uważa Andriej Illarionow, przez 6 lat był najbliższym współpracownikiem i doradcą obecnego prezydenta Rosji. Dziś Illarionow nie mieszka w Rosji. Wywiad z nim opublikowała sztokholmska gazeta "Svenska Dagbladet".

Jak mówi Andriej Illarionow, na rozumieniu świata przez Władimira Putina odbija się jego wieloletnia praca w KGB w okresie zimnej wojny. Bo tak jak on teraz, zachodni świat i politykę postrzegała radziecka tajna służba. Gdy Angela Merkel w dwa dni po zajęciu przez Rosjan Krymu rozmawiała telefonicznie z Putinem, stwierdzała później, że "stracił on kontakt z rzeczywistością". - Pomyłka. To Merkel nie ma kontaktu z rzeczywistością, w której żyje Putin - uważa Rosjanin.

czytaj więcej>>>

10.05

Polska odpowiedź na kryzys ukraiński to Unia Energetyczna. Według premiera Donalda Tuska, Europa musi być bardziej solidarna jeśli chodzi o energetykę. - Kwestie energii stały się najtwardszym testem na bezpieczeństwo obywateli - uważa szef rządu.

(źródło: TVN24/x-news)

10.00

Rosja nie ma najmniejszego zamiaru wysyłać swoich wojsk na terytorium Ukrainy - zapewnia Siergiej Ławrow. Szef rosyjskiej dyplomacji mówi też, że podziały między Moskwą i Zachodem spowodowane obecnym kryzysem politycznym zmniejszają się. - Naszą intencją absolutnie nie jest przekraczanie ukraińskiej granicy. Nie jesteśmy tym zainteresowani - powiedział Ławrow w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji. Dodał, że ostatnie kontakty między Rosją i Zachodem pokazują możliwość podjęcia wspólnej inicjatywy, która - jak powiedział - mogłaby być przedstawiona "naszym ukraińskim kolegom".

czytaj więcej>>>

08.40

Wybór Jensa Stoltenberga na stanowisko nowego sekretarza generalnego NATO nie jest najgorszym wariantem dla Moskwy - pisze rosyjski dziennik "Kommiersant". Dmitrij Daniłow z Rosyjskiej Akademii Nauk uważa, że były premier Norwegii Jens Stoltenberg będzie dla Rosji "dogodnym adresatem". Ekspert jest zdania, że Norwegia zajmuje w NATO "odpowiednio wyważoną pozycję".

08.05

- Nie można z góry zakładać, że USA pozostaną bierne i nie zareagują, jeśli Rosja użyje sił na Ukrainie, a Ukraińcy będą stawiać opór - uważa Zbigniew Brzeziński. Były doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Jimmy'ego Cartera nie po raz pierwszy krytykuje administrację Baracka Obamy.

(źródło: Fakty TVN/x-news)

- W obecnej sytuacji, gdy stanowisko Rosji nie jest jasne i nie wiemy czy zaatakują, czy nie, to nie minimalizowałbym niepewności, jaką Rosjanie muszą rozważyć, zanim podejmą decyzję. Pozostawiłbym ich z tą niepewnością. Może zainterweniujemy a może nie, a może będziemy zbroić Ukraińców - powiedział Brzeziński.

czytaj więcej>>>

07.55

- Rosja nie po to wzięła mały Krym, żeby stracić Ukrainę. Krym rozgrzewką, a gra się dopiero zaczyna. Putin nie szuka kompromisu - pisze na Twitterze wiceszef Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt. Według niego, inwazja "jest ryzykownym scenariuszem dla Rosji". - Jak się uda bez czołgów (a może się udać), tym lepiej - zauważa ekspert. I dalej pisze: - Ukraina w tym wielkim projekcie jest najważniejszym z celów. I myślę, że wszystko temu będzie podporządkowane.

07.15

Sobota to dzień, w którym partie na Ukrainie będą wyłaniać swoich kandydatów na prezydenta. Wybory mają się odbyć 25 maja. Kilka dni temu była premier Julia Tymoszenko ogłosiła, że w nich wystartuje. Do końca nie wiadomo, czy o prezydenturę będzie walczyć lider partii UDAR Witalij Kliczko. Niewykluczone, że zgłosi on swoją kandydaturę, ale bliżej do samej daty głosowania wycofa się na rzecz biznesmena i prozachodniego polityka Petra Poroszenki, który obecnie ma największe szanse na zwycięstwo. Sam Witalij Kliczko miałby kandydować wtedy na mera Kijowa.

07.00

Władimir Putin dzwonił do Baracka Obamy - podały w nocy z piątku na sobotę agencje. Głównym tematem rozmowy był kryzys rosyjsko - ukraiński. Prezydent USA domaga się by rosyjskie wojska wróciły do krymskich baz i nie przemieszczały się dalej w głąb Ukrainy. Nie wiadomo, jak prezydent Rosji tłumaczył działania swoich wojsk. Amerykański wywiad szacuje, że przy granicy z Ukrainą stacjonuje około 30 tysięcy żołnierzy. Rząd w Kijowie twierdzi, ze jest ich trzykrotnie więcej.

(źródło: US CBS/x-news)

Rozmowa Obamy z Putinem trwała około godziny.

Wojska Rosji przy granicy z Ukrainą>>>

IAR/PAP/asop, to

''