Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 10.04.2014

"Trzeba kontynuować dzieło Lecha Kaczyńskiego". Rocznica katastrofy w Smoleńsku [relacja]

- Musimy iść drogą, którą wskazywał prezydent, a żeby tą drogą iść, musimy zwyciężyć - mówił Jarosław Kaczyński w czasie rocznicowych uroczystości w Warszawie.
Jarosław Kaczyński przemawiał w czasie wiecu przez Pałacem Prezydenckim w WarszawieJarosław Kaczyński przemawiał w czasie wiecu przez Pałacem Prezydenckim w Warszawie PAP/Rafał Guz
Galeria Posłuchaj
  • Na warszawskich Powązkach odbyły się oficjalne uroczystości rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem. Relacja Edyty Poźniak (IAR)
  • Uroczystości pod Smoleńskiem i w Katyniu. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
  • Na kłamstwie nie można zbudować stałych relacji. Dlatego trzeba dążyć do prawdy. Te słowa miał wypowiedzieć Lech Kaczyński w swoim przemówieniu cztery lata w Katyniu. W rocznicę katastrofy smoleńskiej przypomniał je Jarosław Kaczyński, który przemówił przed Pałacem Prezydenckim na uroczystościach rocznicowych - relacja Kamila Szwarbuły/IAR
Czytaj także

Serwis specjalny poświęcony katastrofie smoleńskiej>>>

21.30

Uczestnicy mszy rocznicowej w Archikatedrze Warszawskiej przeszli pod pałac Prezydencki, gdzie Jarosław Kaczyński wygłosił przemówienie. Prezes PiS dziękował wszystkim ludziom biorącym udział w obchodach czwartej rocznicy tragedii smoleńskiej oraz tym, którzy organizowali te uroczystości. Wyraził też wdzięczność wobec wszystkich, którzy kultywują pamięć o ofiarach.

19.40

Pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej uczcili tarnowianie - miejscy radni rozpoczęli swoje obrady minutą ciszy, parlamentarzyści ziemi tarnowskiej od rana składali kwiaty pod tarnowską tablicą smoleńską i pod tablicą upamiętniającą posła PSL Wiesława Wodę.

19.10

W Archikatedrze Warszawskiej pod przewodnictwem emerytowanego biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza odprawiana jest msza za ojczyznę i ofiary katastrofy. W jej trakcie, biskup mówił, że oczerniano bliskich ofiar katastrofy i zabroniono mówić o zamachu. Hierarcha ubolewał, że pojawiło się wiele kłamstw dotyczących okoliczności tragedii. Jako przykład podał informacje o nietrzeźwości załogi czy o prezydenckim rozkazie lądowania.

Biskup Antoni Dydycz powiedział, że wersja zamachu również powinna być badana. - Ogłoszono embargo na poszukiwanie przyczyn katastrofy. Zabroniono nawet myśleć o zamachu. Może i go nie było, ale dlaczego nie szukać każdej możliwości? - mówił biskup w homilii.

PAP/Grzegorz
PAP/Grzegorz Jakubowski

Po nabożeństwie od katedry do Pałacu Prezydenckiego ma przejść "Marsz Pamięci".

17.35

Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej oddano w czwartek w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie pochowani zostali prezydent RP Ryszard Kaczorowski oraz trzej księża: ks. Zdzisław Król, kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej; ks. Andrzej Kwaśnik, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, oraz o. Józef Jońcy, prezes Stowarzyszenia Parafiada.. Przy kryptach ofiar katastrofy złożono kwiaty i wieńce.

Mszę św. odprawił metropolita białostocki, arcybiskup Edward Ozorowski. Przypomniał w homilii postać prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie: Był to mąż sprawiedliwy, prawy, broniący sprawiedliwości w życiu społecznym. Jego śmierć spowodowała wstrząs wśród wielu, którzy pragną sprawiedliwości. Śmierć przyszła w najbardziej nieprzewidywalnych okolicznościach. Prezydent udawał się do Smoleńska, aby uczcić pomordowanych w Katyniu, kierował się motywem patriotycznym i religijnym - powiedział arcybiskup.

PAP/Leszek
PAP/Leszek Szymański

17.30

W Katedrze Wawelskiej rozpoczęła się msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnie jej uczestnicy przejdą pod Krzyż Katyński. Tam oddadzą hołd zmarłym zapalając 96 biało-czerwonych zniczy. Marsz pamięci przejdzie też wieczorem ulicami Tarnowa.

17.05

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia na wiecu przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. - Łączy nas żal, żałoba, wspomnienia, ale także wiara w znaczenie prawdy, jako fundamentu naszej cywilizacji - fundamentu, który przeciwstawiamy kłamstwu. Prawda przeciwko kłamstwu. Nasza polska tożsamość jest na tym ufundowana. (...) Prawda nas wyzwoli - mówi lider PiS do zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu.

TVN24/x-news

czytaj więcej>>>

16.54

Białystok pamięta o tragedii. W rocznicę katastrofy mieszkańcy miasta spotkali się przed pomnikiem przy kościele świętego Rocha. Wspominali 10 kwietnia 2010 roku i zapewniali, że pamięć o ofiarach nie zaginie. W uroczystościach wzięli udział między innymi członkowie rodziny Krzysztofa Putry, wicemarszałka Sejmu, który zginął w Smoleńsku.

16.50

Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie trwają uroczystości rocznicowe organizowane przez Prawo i Sprawiedliwość. Po mszy świętej w kościele seminaryjnym prezes partii Jarosław Kaczyński złożył wieniec pod Pałacem Prezydenckim. Tam też odbywa się wiec z udziałem sympatyków partii.

Ksiądz Zdzisław Tokarczuk - jak przed rokiem - mówił, że uczestnicy wiecu chcą pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Dlatego przyszli go "wydeptać". Dodał, że na razie takiego monumentu nie udaje się wywalczyć. Jak mówił, dziś zdaje się, że łatwiej byłoby postawić pomnik wrogowi, niż prezydentowi, "który całe swoje życie poświęcił ojczyźnie i zginął w takich okolicznościach".

Zgromadzeni przed Pałacem Prezydenckim ustawiają nowe znicze przed portretem Lecha i Marii Kaczyńskich, tworząc z nich krzyż. Nie brakuje też kwiatów, biało-czerwonych flag. Zwolennicy prezydenta Kaczyńskiego podkreślają, że był mężem stanu i godnym przykładem do naśladowania. Zaznaczają przy tym, iż w swojej działalności na pierwszym miejscu zawsze stawiał interes narodu. Słychać też rozgoryczenie faktem, iż wciąż nieznane są przyczyny katastrofy oraz postulaty nawołujące do postawienia w tym miejscu pomnika Lecha Kaczyńskiego.

16.00

Kapitan Artur Ziętek pochodził z Radomia. Był nawigatorem. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie prezydenckiego samolotu. Pilot pochowany został w rodzinnym grobie na radomskim Cmentarzu Komunalnym.

Cztery lata temu radomianie spontanicznie spotykali się i pali znicze przed gmachem Urzędu Miejskiego. Później wmurowano tu tablicę pamiątkową. W czwartą rocznicę tragedii, przedstawiciele władz miasta, wojska i lokalnej społeczności złożyli w tym miejscu kwiaty.

Radomianie wzięli także udział w uroczystościach przed pomnikiem Marii i Lecha Kaczyńskich.

TVN24/x-news

W kościele Ojców Bernardynów odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.

15.50

Maciej Lasek uznał za nieprawdziwe twierdzenia zespołu Antoniego Macierewicza. Na czwartkowym posiedzeniu zespołu parlamentarnego, badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej, ogłoszono, że w saloniku prezydenckiego Tu-154 doszło do eksplozji.

Na konferencji prasowej zespołu smoleńskiego, działającego przy kancelarii premiera, jeden z jego członków Edward Łojek zwrocił uwagę, że teza o wybuchu w salonce pojawiła się, gdy prokuratura wykluczyła możliwość eksplozji w innych częściach samolotu. Dodał, że gdy w samolocie dochodzi do wybuchu, to jego odgłos jest zanotowany przez rejestrator na pokładzie. Tymczasem rejestrator z prezydenckiego samolotu niczego takiego nie zapisał.

Maciej Lasek powiedział, że włazy luków tupolewa były po katastrofie wepchnięte do wewnątrz, a gdyby doszło do eksplozji, to byłyby wypchnięte do zewnątrz. Nie zostały też wygięte podłużnice podłogi, a czujniki nie zarejestrowały zmiany ciśnienia, jaka nastąpiłaby w momencie wybuchu.

TVN24/x-news

15.20

Około 300 osób wyruszyło z Placu Trzech Krzyży w Warszawie w marszu z portretami 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Pochód ma dotrzeć przed Pałac Prezydencki. Marsz organizuje co roku stowarzyszenie Solidarni 2010.
Przemarsz otwiera transparent w języku angielskim, głoszący, że "polski prezydent został zamordowany w Rosji 10 kwietnia 2010 roku". Na drugim transparencie napisano: "Natychmiast rozpocząć natowskie śledztwo w sprawie zbrodni smoleńskiej".

Marsz
Marsz z Portretami Ofiar / PAP/Rafał Guz

14.28

Członkowie parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską przekażą w piątek prokuraturze  raport z dowodami świadczącymi o wybuchu w salonce prezydenckiego tupolewa - zapowiedział przewodniczący zespołu, Antoni Macierewicz. Poseł PiS domaga się ponownego wszczęcia śledztwa.

Antoni
Antoni Macierewicz /PAP/Jakub Kamiński

14.10

Wdowa po generale Błasiku domaga się oczyszczenia pamięci męża. Zdaniem Ewy Błasik, powinien to zrobić zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Bronisław Komorowski.
Podczas posiedzenia parlamentarnego Zespołu do zbadania katastrofy smoleńskiej Ewa Błasik podziękowała politykom Prawa i Sprawiedliwości, niezależnym dziennikarzom i wszystkim, którzy wspierali ją po publikacji raportu rosyjskiego MAK-u na temat przyczyn katastrofy. Zapisano tam, że we krwi generała Błasika wykryto alkohol.

13.55

W Nowym Sączu uroczyście odsłonięto tablicę Ronda im. gen. Franciszka Gągora. Była tyo inicjatywa nowosądeckich radnych, którzy podkreślili związki zmarłego generała z Sądecczyzną.
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego pochodził z podsądeckiej miejscowości Koniuszowej. Został pochowany w Kwaterze Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

13.50

- Duża część społeczeństwa ma już dosyć sporów wokół katastrofy smoleńskiej - uważa socjolog Andrzej Rychard. - Na tym się już nie da specjalnie zyskać poparcia politycznego, bo jednak coraz więcej osób albo ma już swoje przemyślenia i nie chce uczestniczyć w tym sporze, albo nie chce uczestniczyć, nie mając dokładnych przemyśleń - powiedział w radiowej Jedynce socjolog z PAN.

czytaj więcej>>>

13.44

Mecenas Piotr Pszczółkowski, pełnomocnik części ofiar katastrofy, zapowiedział determinację w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy smoleńskiej. Jego zdaniem, żadna z wątpliwych okoliczności sprawy nie jest jeszcze zamknięta bądź przesądzona.
Według niego, żaden z polskich prokuratorów nie podpisze się pod raportem końcowym rosyjskich śledczych - gdy ten się ukaże. Mecenas mówił, że byłaby to hańba i wykluczałoby to naszych prokuratorów z zawodu. Jak dodał, nie mieli oni nadzoru nad wieloma czynnościami dokonywanymi przez Rosjan - choćby sekcjami zwłok, czy badaniami DNA. Jak mówił, nie było też oględzin miejsca zdarzenia tuż po 10 kwietnia 2010. Dlatego - jego zdaniem - czynności rosyjskich śledczych należałoby zweryfikować.

13.42

Brzoza, o którą zawadził polski samolot Tu-154M. Zdjęcie zrobione w czwartą rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.

FOT.
FOT. PAP/Wojciech Pacewicz

13.15

- Gorzej niż zbrodnia - tak Antoni Macierewicz ocenia katastrofę smoleńską. Tymi słowami szef parlamentarnego zespołu smoleńskiego rozpoczął jego posiedzenie.
Wiceprezes PiS atakował rząd i media. Jak mówił, nigdy w historii świata jakikolwiek rząd nie włożył tyle wysiłku co nasz w to, by nie dojść do prawdy. Podobne zastrzeżenie miał do środków masowego przekazu. Jego zdaniem, atakują one rodziny i zmarłych w katastrofie.
Równocześnie Antoni Macierewicz prosił, by podczas dzisiejszego posiedzenia nie padały oskarżenia personalne. Jego zdaniem, mogą być one potem wykorzystane przez media.
W konferencji oprócz Macierewicza uczestniczą członkowie jego zespołu, członkowie rodzin ofiar oraz naukowcy współpracujący z zespołem.

13.05

Przejmujące zdjęcia miejsca, gdzie cztery lata temu doszło do katastrofy samolotu.

(źródło: TVP/x-news)

12.44

- Lech Kaczyński powinien mieć pomnik. To prezydent, który zginął na służbie i całym swoim życiem zasłużył, by wystawić mu pomnik. Chciałbym, żeby ofiara, którą poniósł dla Polski, zjednoczyła Polaków, ale kiedy widzę zdjęcia rozbitego Tu-154M i trumien podpisane jako "materiał wyborczy PiS", to mówię, że to haniebne! - mówił w RMF FM były minister Lecha Kaczyńskiego, dziś kandydat PO w wyborach do PE Michał Kamiński. Według niego, PiS wykorzystuje tragedię smoleńską jako materiał wyborczy, a zdjęcia rozbitego samolotu i trumien jako gadżet w kampanii. Chciałbym zapytać Jarosława Kaczyńskiego, dlaczego na to pozwala - dodał.

12.27

W Gdańsku wmurowano kamień węgielny pod całodobowy dom pomocy dla osób z autyzmem imienia Arkadiusza Rybickiego, zmarłego w katastrofie smoleńskiej. W uroczystości uczestniczył premier Donald Tusk. Jak mówił, powstający w Gdańsku obiekt to najlepszy żywy pomnik dla Arkadiusza Rybickiego. Chodzi o to, by ludzie z autyzmem nigdy nie poczuli się sami. Zdaniem szefa rządu, czcząc pamięć tych, którzy zginęli w katastrofie, warto myśleć co dobrego można zrobić dla innych. Jak mówił premier Tusk, chodzi o to, by nikomu nie złorzeczyć i by umieć ustąpić.

(źródło: TVN24/x-news)

Rybicki był jednym z założycieli stowarzyszenia, w parlamencie kierował pracami parlamentarnej grupy do spraw autyzmu.

11.54

- Tu-154M rozpadł się w powietrzu - to jedna z podstawowych tez kolejnego raportu parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską. Świadczyć ma o tym układ szczątków salonki na obszarze o promieniu 30-50 metrów i ich stan,  jak choćby nadpalenia od wewnątrz.

W raporcie znajduje się też relacja kilkudziesięciu osób opisujących ostatnie chwile przed katastrofą. Tezę o rozpadzie samolotu nad ziemią mają potwierdzać prezentowane w dokumencie wyniki badań polskich archeologów, zgodnie z którymi pod Smoleńskiem znaleziono ponad sześćdziesiąt tysięcy szczątków maszyny, często o powierzchni kilku centymetrów kwadratowych.

czytaj więcej>>>

11.50

- Chciałabym usłyszeć słowo przepraszam - mówi Mariola Karweta, żona dowódcy Marynarki Wojennej, który zginął pod Smoleńskiem. Według niej, nie dojdzie do szybkiego wyjaśnienia sprawy.  - Popełniono zbyt wiele błędów. jest mnóstwo rzeczy, które mnie bardzo bolą - dodała.

11.30

Po uroczystościach na miejscu katastrofy prezydenckiego tupolewa, uczestnicy udali się do Katynia aby oddać hołd pomordowanym przez radzieckie NKWD, polskim oficerom.
Najpierw odwiedzili część cmentarza gdzie spoczywają Rosjanie i przedstawiciele innych narodów wymordowani w okresie represji stalinowskich. Następnie udali się na Polski Cmentarz Wojenny gdzie mszę celebrował ojciec Ptolemeusz, proboszcz katolickiej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Smoleńsku.

- Mamy do czynienia z sytuacją absolutnie bezprecedensową. W uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu uczestniczyło kilkunastu attache wojskowych naszych sojuszników z NATO na czele z attache Niemiec, Francji i Stanów Zjednoczonych - mówił sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert.

11.15

Msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej odprawiona przez metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza w kaplicy Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

PAP/Jacek
PAP/Jacek Turczyk

- Cztery lata temu ci, którzy w katastrofie smoleńskiej stracili swoich najbliższych, też mieli prawo powiedzieć słowa, które Marta powiedziała do Jezusa: "Panie, gdybyś tu był, to by się to nie stało". I Pan Bóg przyjmuje te słowa, nawet jeżeli są wypowiadane rok, dwa, trzy, cztery po tym wydarzeniu - jeżeli padają z ust ludzi, którzy stracili najbliższych, którzy ucierpieli, którzy przeżywają ból jeszcze dziś. Także wtedy, kiedy stawiają pytania, czasem kłopotliwe, czasem smutne, czasem pełne bólu w stosunku do innych ludzi. Jesteśmy skłonni i powinniśmy to zrozumieć i przyjąć - mówił w homilii kardynał Kazimierz Nycz.

10.53

- Niewiele się zmieniło, jeśli chodzi o naszą wiedzę o tym, co się stało 10 kwietnia - uważa Zuzanna Kurtyka. Rocznica ta pokazuje też - mówiła - że "Polacy będą do tej prawdy dążyć, że dla nich jest to ważne i że będą dążyć do upamiętnienia tych ludzi".
- Pamięć o tym wydarzeniu na pewno będzie przez kolejne dziesiątki lat kształtować Polaków jako naród. Bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie, jest to tak intensywnie oddziaływające zdarzenie, że my się musimy jako naród do niego ustosunkować. I nie wyprzemy tego ani z naszej historii, ani z naszej pamięci. Te cztery lata to pokazują i myślę, że kolejne będą pokazywać nadal - podkreśliła żona prezesa IPN Janusza Kurtyki, który zginął w Smoleńsku.

10.45

Jarosław Kaczyński na warszawskich Powązkach. Prezes PiS składa wieńce na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej.

(źródło:TVN24/x-news)

10.40

Kwiaty na sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie na Wawelu w Krakowie.

PAP/Stanisław
PAP/Stanisław Rozpędzik

09.30

Marta Kaczyńska złożyła kwiaty na grobie swoich rodziców w krypcie katedry na Wawelu. Córka pary prezydenckiej weszła do krypty z córkami. Towarzyszył im były minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzej Duda. Po złożeniu kwiatów przez chwilę pozostała sama przy grobie rodziców.

Marta
Marta Kaczyńska z córkami po wyjściu z krypty na Wawelu w Krakowie

09.15

- Mieliśmy do czynienia z banalną, choć ogromnie tragiczna katastrofą i cztery lata mijają a prokuratura nie potrafi sformułować zarzutów - mówił w radiowej Trójce senator Włodzimierz Cimoszewicz.

czytaj więcej>>>

09.00

Pod Smoleńskiem zakończyły się obchody 4. rocznicy katastrofy samolotu prezydenckiego TU-154M.
Wzięli w nich udział dyplomaci z naszej ambasady w Moskwie, na czele z Wojciechem Zajączkowskim Ambasadorem Polski w Rosji, członkowie delegacji Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a także przedstawiciele lokalnych rosyjskich władz i Polacy ze Smoleńska.

Uroczystości
Uroczystości w Smoleńsku, w miejscu katastrofy. Foto: Włodzimierz Pac/PR

Na miejscu katastrofy samolotu odmówiono modlitwy - katolicką i prawosławną, a następnie złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze.

Punktualnie o godz. 8.41 czasu polskiego pamięć ofiar uczczono minutą ciszy.

(źródło: TVN24/x-news)

09.12

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz politycy jego partii złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
(źródło: TVN24/x-news)

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8 mszą św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca.

08.51

Delegacja polityków PiS przed Pałacem Prezydenckim. Wśród polityków jest Jarosław Kaczyński, brat tragicznie zmarłego prezydenta.

(źródło:TVN24/x-news)

08.41

Godzina katastrofy samolotu w Smoleńsku. Na Powązkach trębacz odegrał utwór "Cisza".

08.35

W ceremonii przed pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej na warszawskich Powązkach uczestniczą rodziny, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych. Wśród nich premier, wicepremier Elżbieta Bieńkowska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz ministrowie jego rządu.
(źródło: TVN24/x-news)

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania sygnału "Słuchajcie wszyscy". Następnie odczytano nazwiska wszystkich ofiar. Odmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna, którą poprowadzi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Przedstawiciele rządu, władz lokalnych i rodzin złożą wieńce.

08.33

Szef MON Tomasz Siemoniak złożył kwiaty i zapalił znicz przed tablicą na gmachu MON w Warszawie, która upamiętnia związane z wojskiem ofiary katastrofy smoleńskiej. Wcześniej odwiedził groby Jerzego Szmajdzińskiego i Stanisława Komorowskiego.

08.30

- Często, bez żadnego komentarza, były prezentowane w mediach nawet najbardziej absurdalne teorie i zostawały w uszach ludzi, którzy nie mają przygotowania do tego, żeby odbierać tak trudny materiał - mówi w "Sygnałach Dnia" przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek.

czytaj więcej>>>

08.21

Państwowe, oficjalne uroczystości rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem odbywają się na Powązkach.

08.07

Marszałkowie Sejmu i Senatu złożyli kwiaty pod tablicą smoleńską w Sejmie. W ten sposób Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz uczcili 4. rocznicę katastrofy Tu-154, w której zginął między innymi prezydent Lech Kaczyński z małżonką, oraz wielu parlamentarzystów.

(źródło: TVN24/x-news)

Wcześniej w kaplicy w Nowym Domu Poselskim odprawiona została msza święta w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Uczestniczyli w niej parlamentarzyści.

08.00

Śledztwo dotyczące katastrofy smoleńskiej trwa długo, bo sprawa jest bardzo trudna. To opinia szefa klubu parlamentarnego PO Rafała Grupińskiego. Według gościa radiowej Jedynki, zarzuty dotyczące postępowania w tej sprawie są nie do przyjęcia i nie mogą świadczyć o słabości państwa. Szef klubu parlamentarnego PO zaznacza, że fakt iż do katastrofy doszło na terenie obcego kraju, każe z wyjątkową ostrożnością i dokładnością badać każdy możliwy element.

czytaj więcej>>>

07.32

- Fala uderzeniowa była odczuwalna, mimo że byliśmy oddaleni o kilkaset metrów od katastrofy - mówił w  TVN 24 Porucznik Artur Wosztyl, pilot Jaka-40, który 10 kwietnia 2010 lądował w Smoleńsku. Jak wspominał lądował w momencie, gdy warunki atmosferyczne gwałtownie zaczęły się pogarszać. - Rozmawiałem z załogą tupolewa użyłem sformułowania "nam się udało" - dodał.

(źródło: TVN24/x-news)

czytaj więcej>>>

07.30

Wspomnienie sprzed Pałacu Prezydenckiego.

(źródło: TVN24/x-news)

06.15

Palące się znicze powitają uczestników obchodów 4 rocznicy katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Na miejsce przybyli już uczestnicy uroczystości mających upamiętnić rocznicę tragedii. wśród nich jest między innymi Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Wojciech Zajączkowski, ambasador Polski w Rosji.

Uroczystości będą miały skromny i głównie religijny charakter.

Obchody czwartej rocznicy katastrofy>>>

06.10

To posiedzenie będzie poświęcone tym, którzy od lat dobijają się prawdy. Tak Antoni Macierewicz zapowiada rocznicowe posiedzenie parlamentarnego zespołu do spraw katastrofy smoleńskiej. Zespół zbierze się w Sejmie o 13.00.

Fakty TVN zapytały Polaków co sądzą o pracach zespołu Antoniego Macierewicza (źródło: TVN24/x-news)

Swoje badania ostatnich minut lotu ma przedstawić ekspert Glenn Joergensen z Danii. Merytorycznym podsumowaniem pracy zespołu będzie kolejny raport, wyjaśniający przyczyny katastrofy.

06.00

- Katastrofa smoleńska już na zawsze podzieliła nasze społeczeństwo - uważa psycholog społeczny profesor Janusz Czapiński.
Według badań przeprowadzonych przez firmę Millward Brown dla "Gazety Wyborczej” w zamach lub spisek, 10 kwietnia 2010 roku, wierzy 23 procent Polaków. Kierownik badania „Diagnoza społeczna” wyjaśnia, że odsetek wierzących w zamach w Smoleńsku nie będzie znacząco większy. Według profesora Czapińskiego osiągnęliśmy apogeum „spiskowości w świadomości Polaków” i więcej niż jedna czwarta społeczeństwa nie uwierzy w spisek polityków dwóch państw po to, żeby wyeliminować trzeciego.

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY: KATASTROFA SMOLEŃSKA >>>

05.59

Kilkaset osób demonstrowało we wtorek wieczorem przed ambasadę Rosji. Uczestnicy domagali się prawdy na temat katastrofy smoleńskiej oraz ukarania prezydenta Rosji.

(źródło: TVN24/x-news)

 

 

IAR/PAP/asop