Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 28.05.2014

29.05 Konflikt Ukrainy i Rosji o gaz. Wciąż daleko do porozumienia [relacja]

Nadal poszukiwani są 4 obserwatorzy OBWE. Jaceniuk: prosiliśmy Rosję o blokadę granic.
Weterani Euro Majdanu podczas ćwiczeńWeterani Euro Majdanu podczas ćwiczeń PAP/EPA/FILIP SINGER
Posłuchaj
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): ksiądz katolicki z Polski przepadł bez wieści w Doniecku
  • Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR): Komisja Europejska ma plan na wypadek zakłócenia dostaw gazu
  • Relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR): Steinmeier odrzuca pomysł wspólnych zakupów gazu dla Europy.
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): po południu odbędą negocjacje w sprawie porwanego polskiego księdza
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): antyrządowa demonstracja górników w Doniecku
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

21:02

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow omówił sytuację na Ukrainie w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym. Rosyjski minister oświadczył, że Kijów powinien niezwłocznie przerwać operację w południowo-wschodnich regionach kraju.
Jak podało MSZ Rosji w komunikacie na stronie internetowej resortu, Ławrow apelował też o rozpoczęcie na Ukrainie jak najszybciej dialogu narodowego. W jego ramach powinny, jak mówił, odbywać się bezpośrednie rozmowy z przedstawicielami południowo-wschodnich regionów Ukrainy w celu pokojowego uregulowania sytuacji.

20:23

Prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko potwierdził, że będzie chciał rozmawiać z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem - podał niemiecki dziennik "Bild", który przypomina, że okazja ku temu może nadarzyć się we Francji 6 czerwca gdzie obaj prezydenci, na zaproszenie prezydenta Francji Francois Hollande'a, będą uczestniczyć w obchodach 70. rocznicy lądowania sił alianckich w Normandii.
- Będziemy rozmawiać z Putinem, aby doprowadzić do złagodzenia sytuacji i zapewnić pokój. Nie zostało jeszcze ustalone, kiedy i gdzie odbędzie się takie spotkanie - powiedział Poroszenko w wywiadzie dla gazety.

20:16

Mieszkańcy Doniecka mimo woli stają się świadkami walk między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi żołnierzami. Do starć coraz częściej dochodzi w centralnych częściach miasta. Miejscowe władze apelują do ludzi, by unikali dzielnic, gdzie toczy się konflikt i nie wychodzili bez potrzeby z domów. Donieccy lekarze twierdzą, że do szpitali coraz częściej trafiają przypadkowe osoby ranne w wyniku strzelaniny lub wybuchu granatów. Ukraińskie wojsko przygotowuje się do ofensywy przeciw rebeliantom, którzy okupują Donieck i inne miasta na wschodzie Ukrainy. Prezydent elekt Petro Poroszenko oświadczył, że "operacja antyterrorystyczna dopiero się zaczyna".


Espreso TV/x-news

20:13

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że jego kraj jest gotów do kompromisu z Rosją w sprawie gazu, lecz cena za gaz musi być rynkowa, a nie polityczna.
Dodał, że strona ukraińska nie prosi o jakiekolwiek koncesje, lecz o "przejrzyste podejście rynkowe". Zdaniem Jaceniuka Rosja nie jest obecnie gotowa do prawdziwych rozmów. Ukraiński premier dodał, że w obecnej sytuacji Kijów nie może wierzyć słowom Moskwy, lecz jedynie jej czynom.
19:52

OBWE nawiązała kontakt z grupą obserwatorów, która jakoby zaginęła po południu. Nadal poszukiwani są jednak 4 obserwatorzy tej organizacji, z którymi urwał się kontakt w poniedziałek.
Grupa 11 obserwatorów jechała trzema samochodami z Doniecka do Dniepropietrowska. Wśród nich był jeden Polak. Zostali oni zatrzymani na separatystycznym posterunku drogowym w miejscowości Marinka. Przez kilka godzin nie było z nimi kontaktu. Po tym czasie wrócili oni do Doniecka cali i zdrowi.

19:48

Separatyści w Doniecku ściągają posiłki. Centralnymi ulicami miasta przejechała kolumna transporterów opancerzonych, ciężarówek i autobusów wojskowych z oddziałami czeczeńskimi. To przygotowania do spodziewanej ofensywy ukraińskiej armii przeciw rebeliantom.
Ukraińska Rada Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony poinformowała, że "kluczowym zadaniem prowadzonej na wschodzie kraju operacji antyterrorystycznej jest uszczelnienie granicy z Rosją, by zatrzymać przepływ broni i bojowników".



Espreso TV/x-news

19:20

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że jego kraj prosi Rosję i prezydenta Władimira Putina o to, by zablokowano granicę w celu zatrzymania "terrorystów. Powiedział, że gdyby Rosja, jak to ujął, "wycofała się z gry", władze ukraińskie uporałyby się z obecną sytuacją w tydzień - pisze z Berlina Reuters.

18:48

Kolejna grupa obserwatorów OBWE w Doniecku zaginęła. Centrala organizacji przyznała, że straciła kontakt ze swymi przedstawicielami. Wcześniej zostali zatrzymani czterej obserwatorzy z innej grupy.
Ostatni raz OBWE nawiązało kontakt ze swymi przedstawicielami, gdy byli oni w drodze z Doniecka do Dniepropietrowska.

18:36

Ukraina jest gotowa rozliczyć rachunki rosyjskiego Gazpromu dopiero po ustaleniu tymczasowej ceny za gaz równej 268,5 USD za 1000 m sześciennych; cena ta miałaby obowiązywać do czasu, aż strony rozstrzygną spór - powiedział minister energetyki Jurij Prodan.
- Obecnie proponujemy porozumienie pakietowe, w którym zapisana zostanie w szczególności cena na rosyjski gaz od 1 kwietnia. Uważamy za sprawiedliwą taką wysokość ceny, jaka była ustalona na pierwszy kwartał 2014 roku (czyli 268,5 USD za 1000 m sześc.-PAP). Zgodnie z takim pakietowym porozumieniem cena będzie obowiązywać aż do ostatecznego rozstrzygnięcia sporu - powiedział Prodan. Zaznaczył następnie: "dopiero po podpisaniu pakietowego porozumienia rozwiązana zostanie kwestia rozliczenia rachunków".

17:50

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że jeśli Kijów wywiąże się z uzgodnień osiągniętych podczas poniedziałkowych trójstronnych konsultacji w Berlinie, to przejście na przedpłaty za gaz dostarczany Ukrainie nie będzie konieczne.
Putin złożył tę deklarację podczas narady z członkami rządu, poświęconej m.in. problemom dostaw błękitnego paliwa na Ukrainę i tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium tego kraju do Unii Europejskiej.

17:20

Prezydent Francji Francois Hollande zaprosił nowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę na obchody 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii - poinformował Pałac Elizejski. Na uroczystościach 6 czerwca będzie obecny prezydent Rosji Władimir Putin.

17:01

Patriarcha Cyryl, zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej ocenił, że Kościół greckokatolicki na Ukrainie zajmuje się działalnością polityczną, w której używa haseł antyrosyjskich. Zdaniem patriarchy pogarsza to relacje prawosławia z katolicyzmem.
- Ukraiński Kościół Greckokatolicki, podlegający Watykanowi, zajmuje się jawną działalnością polityczną.
Niestety, wykorzystując ostre hasła i oświadczenia rusofobiczne (...) podejmuje jawne ataki na rosyjską Cerkiew prawosławną - powiedział patriarcha.
Dodał, że "struktury" Kościoła katolickiego, "takie jak niemieckie, polskie i amerykańskie, także otwarcie poparły to stanowisko". Ocenił, że w związku z tym "rzucony został bardzo głęboki cień" na relacje prawosławno-katolickie.

16:43

Porwany przez donieckich separatystów ksiądz Paweł Witek powiedział Polskiemu Radiu, że został zatrzymany wieczorem przed Administracją Obwodową. Był bez habitu, ale z różańcem i to właśnie on wzbudził podejrzenie separatystów. Jeden z nich zażądał od duchownego dokumentów tożsamości. Paweł Witek ich nie miał, starał się przekonać, że jest księdzem katolickim. Nie uwierzono mu jednak. Zawiązano mu oczy, związano ręce i nogi taśmą klejącą i zawieziono do siedziby zajętej przez bojówkarzy Służby Bezpieczeństwa. Oprawcy podejrzewali, że jest członkiem radykalnego Prawego Sektora.

15:58

Także po wyborach prezydenckich, w których zwyciężył Petro Poroszenko, i wyborach lokalnych, w wyniku których merem Kijowa zostanie Witalij Kliczko, aktywiści nie chcą zlikwidować swego obozu na Majdanie Niepodległości w stolicy.

Weterani
Weterani Majdanu ćwiczą sztuki walki PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

"Majdan nie rozejdzie się, dopóki nasze żądania nie zostaną spełnione" - podkreślają w manifeście różne grupy demonstrantów od miesięcy zajmujących ten plac. Poustawiali tam barykady, rozbili namioty i odmawiają zlikwidowania obozu.

 

15:22

W Słowiańsku separatyści po raz kolejny ostrzelali miejscowe osiedla, w tym szkołę. Dzieci ukryły się w piwnicy. Co najmniej 10 mieszkańców zostało rannych.
Ukraiński MON zapewnia, że w środę żołnierze w ogóle nie prowadzili ostrzału, a takie działania bojówkarzy to prowokacja mająca na celu przekonanie miejscowych, że strzela do nich ukraińska armia.

15:11

- Polski obywatel, który został porwany we wtorek czuje się dobrze i jest pod opieką polskich dyplomatów - poinformował Marcin Wojciechowski. Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych dodał, że ze względu na dobro sprawy MSZ nie będzie zdradzać szczegółów dotyczących porwania i uwolnienia polskiego duchownego.

TVN24/x-news

- Nie chciałbym wgłębiać się w szczegóły, kto porwał, dlaczego i co się z nim działo przez ostatnich kilkanaście godzin. Nie jestem pewny, czy sam zainteresowany by sobie tego życzył - podkreślił.

15:05

- Naród Ukrainy jest popychany ku bratobójczej wojnie - oświadczył szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Ocenił, że wybory prezydenckie na Ukrainie, które odbyły się 25 maja, powinny przyczynić się do zakończenia, jak to ujął, "operacji karnej" na wschodzie.
- Katalizatorem wydarzeń na Ukrainie stało się dążenie do potraktowania tego kraju nie jako łączącego ogniwa między różnymi częściami przestrzeni euroatlantyckiej (...), a jako działu wodnego między zachodem a wschodem kontynentu europejskiego - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji.

14:50

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier zaapelował do Rosji i Ukrainy o przyjęcie unijnej propozycji rozwiązania sporu gazowego między tymi krajami. Jego zdaniem, nie ma alternatywy dla pomysłu przedstawionego przez komisarza Guenthera Oettingera. Niemiecki minister dodał, że nie można dopuścić, aby sprawa dostaw gazu dla Ukrainy stała się dodatkowym obciążeniem dla prób łagodzenia konfliktu politycznego w tym kraju.

14:24

Nadal nie ma wiadomości o czterech obserwatorach OBWE zaginionych na Ukrainie. Niemiecki dyplomata, Wolfgang Ischinger, negocjator OBWE ws. Ukrainy powiedział telewizji ZDF, że nie wiadomo, gdzie oni się znajdują, ale przypuszczalnie zostali uprowadzeni przez separatystów. Dodał, że jeśli sytuacja w tym kraju się pogorszy, OBWE będzie rozważać wycofanie stamtąd swoich wysłanników.
Grupa czterech obserwatorów z Danii, Estonii, Szwajcarii i Turcji patrolowała wschodnie dzielnice Doniecka. Po raz ostatni łączyła się z kierownictwem misji w niedzielę po południu.

13:55

Jeśli Rosja wstrzyma tej zimy dostawy gazu, Polska będzie w grupie krajów, które ucierpią. Takie są wnioski Komisji Europejskiej.

Bruksela opublikowała możliwe scenariusze kryzysu energetycznego. Według analityków, gdyby wstrzymane zostały dostawy gazu z Rosji przez Ukrainę, wtedy największe problemy miałyby Węgry, Grecja, Rumunia i Bułgaria. Jeśli natomiast Rosja wstrzyma wszystkie dostawy do Europy, wtedy do tej grupy dołączyłyby państwa Europy Środkowo-Wschodniej, między innymi Polska i kraje bałtyckie.

 

Przygotowano też analizę tego , co stanie się, jeśli gaz przestanie płynąć w styczniu, kiedy istnieje największe zapotrzebowanie i w godzinach największego zużycia. Wtedy odcięta od dostaw będzie cała Europa z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego i południa Francji.

Komisja Europejska zaproponowała więc przeprowadzenie testów sprawdzających wytrzymałość sektora energetycznego. Nalega na zwiększenie zapasów gazu. Już teraz wymóg unijny to 30 dni na wypadek kryzysu, kraje tymczasem nie stosują się do tych zaleceń i zapasy mają zaledwie na kilkanaście dni.

 

13:45
- Unia Europejska nie zdoła w perspektywie tygodni zapewnić dostaw gazu ziemnego na Ukrainę, jeśli przestanie tam dopływać gaz z Rosji - poinformował w środę czeski delegat na odbywającą się w Berlinie międzynarodową konferencję w sprawie bezpieczeństwa energetycznego.
Rozmawiając w stolicy Niemiec z publicznym Czeskim Radiem przewodniczący Izby Poselskiej Jan Hamaczek zaznaczył, iż ukraińska infrastruktura gazowa nie jest do tego przygotowana, a odpowiednia adaptacja tamtejszych gazociągów wymagałaby znacznych inwestycji finansowych.
Rosja zagroziła Ukrainie wstrzymaniem dostaw gazu, jeśli nie podejmie działań na rzecz uregulowania zaległej zapłaty 3,5 mld dolarów za już dostarczony surowiec. W trakcie przeprowadzonych w ubiegły poniedziałek trójstronnych rozmów Rosji, Ukrainy i Komisji Europejskiej ukraiński minister energetyki Jurij Prodan wstępnie obiecał przekazanie jeszcze w bieżącym tygodniu kwoty 2 mld dolarów. Transfer musi jednak jeszcze zatwierdzić rząd Ukrainy, czym ma się zająć w środę.
W Unii Europejskiej pojawiały się głosy, że w razie przerwania dostaw z Rosji Ukraina mogłaby otrzymywać gaz z zachodu dzięki rewersowi gazociągów. "Teoretycznie jest to możliwe, ale wchodzi tu w grę cały szereg komplikacji technicznych" - zaznaczył Hamaczek dodając, iż problemy dotyczą przede wszystkim stanu infrastruktury gazowniczej.

13:39

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier odrzuca pomysł wspólnych zakupów gazu dla Europy.

Szef niemieckiej dyplomacji powiedział w Berlinie, że zamiast tego trzeba udoskonalać energetyczny rynek wewnętrzny wspólnoty. - Kiedy mówię o unii energetycznej, to nie mam na myśli powrotu do gospodarki państwowej, ani tworzenia zakupowych karteli, jak niektórzy to sobie wyobrażają - powiedział niemiecki minister. Jak dodał, zamiast tego potrzebna jest rozbudowa europejskiej sieci gazociągów, aby dokończyć budowę energetycznego rynku wewnętrznego.

Pomysł wspólnych zakupów gazu dla Europy jest jednym z elementów projektu unii energetycznej forsowanej w krajach zachodnich przez premiera Donalda Tuska.

13:10
Specjalny mediator OBWE, były wiceszef niemieckiej dyplomacji Wolfgang Ischinger nie wykluczył w środę wycofania obserwatorów z Ukrainy, jeśli sytuacja w tym kraju będzie coraz bardziej niebezpieczna.
- Jeśli stan bezpieczeństwa na Ukrainie będzie taki, że będziemy obawiać się o życie naszych współpracowników, a są to cywile, konieczne będzie ich wycofanie - powiedział Ischinger w niemieckiej telewizji publicznej ZDF.
Przyznał, że kwestia ewentualnego wycofania obserwatorów OBWE jest trudna, zwłaszcza tam, gdzie sytuacja "nie jest spokojna" i "byłoby dobrze mieć tam jak najwięcej obserwatorów".

12:52
Ksiądz Paweł Witek jest wolny, cały i zdrowy. Znajduje się pod opieką polskich dyplomatów - poinformował rzecznik polskiego MSZ. [Więcej >>>]

12:51
Prokuratura Okręgowa w Warszawie rozpoczęła czynności sprawdzające ws. porwania polskiego księdza w Doniecku oraz wcześniejszego uprowadzenia przez separatystów polskiego inspektora z misji związanej z OBWE. Czynności rozpoczęła z urzędu, po doniesieniach mediów - potwierdza Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Okręgowej.

12:28

Prezydent Francji Francois Hollande przyjmie 5 czerwca prezydenta Rosji Władimira Putina w Pałacu Elizejskim w Paryżu na spotkaniu "informacyjnym" - oświadczył w środę doradca rosyjskiego przywódcy ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.

- 5 czerwca wieczorem prezydenci obu krajów przeprowadzą rozmowy na temat fundamentalnych spraw międzynarodowych i dwustronnych, w tym kwestii kryzysu na Ukrainie - zapowiedział Uszakow.

Hollande poinformował we wtorek w Brukseli, że spotka się "twarzą w twarz" z Putinem przy okazji uroczystości 70. rocznicy desantu aliantów w Normandii, które odbędą się 6 czerwca.
Francja nie odwołała zaproszenia dla rosyjskiego prezydenta pomimo napięć panujących między Zachodem a Rosją po aneksji Krymu przez Federację Rosyjską. Przyjazd Putina do Normandii potwierdzono na początku maja.

Tymczasem USA poinformowały, że nie przewiduje się rozmów Putina z prezydentem Barackiem Obamą, który również będzie w Normandii na obchodach rocznicy lądowania aliantów.

12:08

W Doniecku na wschodzie Ukrainy, w okolicy zajętej przez prorosyjskich separatystów siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), trwa strzelanina - poinformował w środę w południe mer miasta Ołeksandr Łukjanczenko.

ks.
ks. Paweł Witek; PAP/TChR

W budynku tym jest prawdopodobnie przetrzymywany polski ksiądz Paweł Witek, uprowadzony dzień wcześniej przez separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

 

"W rejonie obwodowego zarządu SBU przy ulicy Szczorsa słychać strzelaninę. Prosimy mieszkańców okolicznych domów, by nie podchodzili do okien i nie wychodzili bez potrzeby na ulicę" - przekazało biuro prasowe mera na stronie internetowej. Żadnych innych szczegółów nie ujawniono.
Negocjacje w sprawie uwolnienia ks. Witka mają rozpocząć się w środę po południu - przekazał jeden z negocjatorów, biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło. Będzie on prowadził rozmowy z separatystami wraz z konsulem generalnym RP w Doniecku Jakubem Wołąsiewiczem.

12:07

Rosja wycofała tysiące żołnierzy stacjonujących w pobliżu granicy z Ukrainą, ale pozostały tam "dziesiątki tysięcy wojskowych" - powiedział anonimowy oficer NATO cytowany przez agencję Reutera.
"Wiele rosyjskich oddziałów zostało wycofanych znad granicy. Obserwowana przez nas aktywność w dalszym ciągu sugeruje powolne wycofywanie się sił" - dodało to źródło.
"Obecnie znaczna część rozmieszczonych wcześniej rosyjskich sił pozostaje w pobliżu granicy i w dalszym ciągu są one w stanie podjąć działanie w krótkim czasie. Tysiące żołnierzy wycofano, ale dziesiątki tysięcy pozostają" - ocenił przedstawiciel NATO.
Wcześniej Sojusz szacował na ok. 40 tys. liczebność rosyjskich żołnierzy w pobliżu granicy ukraińskiej.
Dzień wcześniej oficer NATO mówił w Brukseli, że rosyjskie wojska wycofują się być może powoli znad granicy z Ukrainą, choć zasadnicza część sił wciąż tam pozostaje.

11:44

Noc i poranek minęły w Doniecku stosunkowo spokojnie. W niektórych dzielnicach miasta można było usłyszeć jednak odgłosy wystrzałów. Rano, w godzinach szczytu, centrum milionowego miasta było pustawe. Zablokowana jest część alei prowadzącej do lotniska. Transport publiczny działa jak zwykle, choć niektóre linie zmieniły trasy. W dzielnicy położonej niedaleko portu lotniczego nie działają szpital i szkoły. Przedszkola działają wszędzie, jak podkreślają donieckie władze, ”dla tych rodziców, którzy nie mogą zostawić dzieci w domu”.

Nadal nie działa uwolnione jeszcze przedwczoraj od separatystów lotnisko. Nie są tam wpuszczani nawet dziennikarze, choć władze obiecały, że zrobią to już we wtorek. Wiadomo jedynie ze zdjęć wykonanych z bardzo dużej odległości, że hala główna jest zdewastowana, powybijane są wszystkie okna.

11:30
Około 300 górników uczestniczyło w demonstracji pod flagami samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), domagając się wstrzymania operacji zbrojnej prowadzonej przez władze Ukrainy przeciwko prorosyjskim separatystom.
Władze tzw. DRL mówią, że będą formować z górników swoją własną armię. - Junta banderowska napadła na robotniczy Donbas. Górnicy będą podstawą armii robotniczego Donbasu - oświadczył jeden z przemawiających na wiecu pod pomnikiem Lenina w Doniecku.
Według mediów górnicy, którzy przyszli na wiec, pracują w czterech kopalniach państwowych, zamkniętych na żądanie DRL.

11:16

Misja OBWE w Kijowie poinformowała, że w dalszym ciągu nie ma kontaktu z czterema swoimi obserwatorami, którzy zaginęli w poniedziałek wieczorem w okolicach Doniecka na wschodzie Ukrainy.

Specjalna misja obserwacyjna OBWE na Ukrainie straciła łączność z jedną z grup swoich obserwatorów w obwodzie donieckim. Ekipa składa się z czterech osób - Estończyka, Szwajcara, Turka i Duńczyka.
Ukraińskie MSZ poinformowało agencję Interfax-Ukraina, że "okoliczności zaginięcia obserwatorów wskazują na możliwość zatrzymania ich przez prorosyjskie ugrupowania, które prowadzą nielegalną działalność na wschodzie obwodu donieckiego, przy wsparciu Federacji Rosyjskiej".
Wcześniej ukraiński resort dyplomacji zaapelował do Moskwy, by używając swych wpływów, interweniowała u separatystów i doprowadziła do uwolnienia obserwatorów.

11:07

W Doniecku około 14 polskiego czasu mają się rozpocząć rozmowy w kwestii polskiego księdza Pawła Witka. Jest on przetrzymywany przez separatystów.

Biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło powiedział Polskiemu Radiu, że negocjacje będą prowadzone wspólnie z polskim konsulem w Doniecku Jakubem Wołąsiewiczem. Ma on już doświadczenie, ponieważ brał udział w rozmowach na temat uwolnienia wojskowych z misji państw OBWE. - Chodzi o to, aby udowodnić separatystom, że nie jest on działaczem politycznym, a jedynie duchownym - podkreślał [WIęcej >>>].

10:20
Prezydent elekt Petro Poroszenko powinien wykorzystać swój sukces wyborczy do zaprowadzenia pokoju na Ukrainie. Zamiast kontynuować działania wojskowe na wschodzie, mógłby nakłonić Rosję do wprowadzenia w życie porozumienia z Genewy - pisze "Financial Times".
W ostatnich tygodniach świat z przerażeniem przyglądał się, jak Ukraina balansuje na krawędzi chaosu. Teraz pojawiła się szansa na to, by powstrzymać spiralę wojny domowej - podkreśla brytyjski dziennik w środowym artykule redakcyjnym.

10:00

Ukraińskie władze dały separatystom dużo czasu, by zakończyć konflikt pokojowo, bez rozlewu krwi, było wiele apeli – mówił w Trójce Paweł Graś (PO). [Więcej >>>].

09:30

- Służba konsularna już od wtorku interweniuje na rzecz uwolnienia naszego obywatela. Jesteśmy też w stałym kontakcie z władzami kościelnymi - powiedział Radosław Sikorski.

Prorosyjscy separatyści porwali w Doniecku polskiego księdza Pawła Witka. Informację o uprowadzeniu potwierdził wcześniej biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Kościoła katolickiego na Ukrainie Marian Buczek. Według informacji lokalnych mediów duchowny jest przetrzymywany w budynku Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przez bojowników tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.
Na negocjacje z porywaczami udał się polski konsul w Doniecku Jakub Wołąsiewicz i biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło.

(TVN24/x-news)


08:59
To koniec okresu w historii Europy, w którym wojna była postrzegana jako coś nie do pomyślenia - mówi o rosyjskiej agresji na Ukrainie bułgarski politolog Iwan Krystew.
Jego zdaniem aneksja Krymu może stać się zachętą do prowadzenia nacjonalistycznej polityki w Europie.
W rozmowie z PAP Krystew ocenił, że wojna na Starym Kontynencie jest możliwa, ale zachodnim Europejczykom cały czas trudno zdać sobie z tego sprawę, bo nie postrzegają tego, co dzieje się na Ukrainie jako coś co może przydarzyć się również im.

08:50

Ukraiński prezydent elekt Petro Poroszenko powiedział w wywiadzie dla środowego wydania niemieckiej gazety "Bild", że we wschodniej Ukrainie panuje "stan wojny"; zapowiedział kontynuowanie "operacji antyterrorystycznej" przeciwko separatystom.
- Znajdujemy się na wschodzie (Ukrainy) w stanie wojny; Krym jest przez Rosję okupowany, panuje ogromna niestabilność. Musimy reagować - oświadczył Poroszenko, który wygrał niedzielne wybory prezydenckie.

Prezydent elekt zaznaczył, że zbrojna operacja przeciwko separatystom "wreszcie się rozpoczęła". Oddziały rządowe mają za zadanie zatrzymywać separatystów, by można ich było postawić przed sądem - powiedział. Jednak "jeżeli świetnie uzbrojeni bojownicy będę strzelać do naszych żołnierzy, to nasze wojsko musi się bronić" - zastrzegł Poroszenko.

08:20

Biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Kościoła katolickiego na Ukrainie Marian Buczek potwierdził w środę PAP, że prorosyjscy separatyści porwali w Doniecku polskiego księdza Pawła Witka.

Według biskupa na negocjacje z porywaczami udał się polski konsul w Doniecku Jakub Wołąsiewicz i biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło.
Biskup Buczek powiedział PAP przez telefon, że ksiądz Witek jest chrystusowcem, który pracuje w Kazachstanie i przyjechał do Doniecka do swoich współbraci. Poszedł zobaczyć, jak wygląda Majdan, czyli miejsce protestów w Doniecku, i tam go najpewniej uprowadzono.
Informację o uprowadzeniu księdza Witka przekazały wcześniej lokalne media w Doniecku. Według informacji od znajomych duchownego, na które powoływał się portal "OstroW", jest on najprawdopodobniej przetrzymywany przez bojowników tzw. Donieckiej Republiki Ludowej w opanowanej przez nich siedzibie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

07:46

W separatystycznej Abchazji prorosyjska opozycja próbuje przejąć władzę. Tymczasem samozwańczy prezydent Aleksandr Ankwab przekonuje, że kontroluje sytuację i nie dopuści do dalszych rozruchów.

We wtorek wieczorem grupa opozycjonistów wtargnęła do budynku administracji prezydenta separatystycznej Abchazji. Zażądali dymisji rządu oraz przedterminowych wyborów prezydenckich. Zarzucili samozwańczemu prezydentowi Aleksandrowi Ankwabowi opieszałość w reformowaniu kraju i niewystarczające działania na rzecz zbliżenia z Rosją. Powołali Rade Koordynacyjną i ogłosili, że przejmują władzę w państwie.

Tymczasem Aleksandr Ankwab w wywiadzie dla jednej z abchaskich telewizji oświadczył, że póki co nie uciekł z kraju i kontroluje sytuację.

Abchazja to separatystyczny region Gruzji, który przy wsparciu Rosji ogłosił niepodległość. Od 2008 r. w zbuntowanej republice stacjonuje kilka tysięcy rosyjskich żołnierzy. Władze Gruzji domagają się ich wycofania, ale bezskutecznie.

Cześć gruzińskich polityków przypomina, że 27 czerwca ich kraj ma podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską. Obawiają się przy tym, że Rosja zechce wykorzystać sytuację w Abchazji do zdestabilizowania sytuacji na granicach Gruzji.

07:40

Jest plan działań na wypadek zakłócenia, bądź wstrzymania dostaw gazu z Rosji do Unii. Komisja Europejska przygotowała dokument liczący kilkanaście stron, dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty. Jego fragmenty przeciekły do prasy.

Strategia obejmuje cele krótko- i długoterminowe. Te pierwsze, to przygotowanie Unii Europejskiej już na najbliższą zimę. Przeprowadzone mają być testy wytrzymałości sektora energetycznego i na ich podstawie powstaną plany reagowania, gdyby Moskwa zakręciła kurek z gazem. Komisja chce sprawdzić stan zapasów tego surowca w unijnych krajach i skoordynować możliwości ich zwiększenia. Bruksela uważa, że konieczna jest także rozbudowa infrastruktury, by kraje mogły spieszyć wzajemnie z pomocą, tak aby możliwa była zmiana kierunku przesyłu gazu, czyli tak zwany rewers.

Jeśli chodzi o cele do realizacji w dłuższej perspektywie, to otwarte pozostaje pytanie jak Komisja Europejska potraktuje polski postulat dotyczący zwiększenia siły przetargowej UE podczas negocjacji z dostawcami zewnętrznych. Chodzi o tworzenie konsorcjów zakupowych firm .

Co do zmniejszania zależności od rosyjskiego gazu i zróżnicowania dostaw, Komisja wskazuje na gaz łupkowy jako jedną z możliwości.

07:23

Prezydent Francji spotka się z Władimirem Putinem . Francois Hollande poinformował o tym dziennikarzy po unijnym szczycie w Brukseli. Dodał, że wśród poruszanych podczas bezpośredniej tematów będzie sprawa Ukrainy .

Spotkanie polityków ma się odbyć 6 czerwca na północy Francji , gdzie będzie obchodzona 70. rocznica lądowania w Normandii w czasie II wojny światowej. Prezydent Rosji wcześniej już zapowiedział, że weźmie udział w obchodach.

07:19

Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapowiedział na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu, że oświadczenie w sprawie Ukrainy będzie podstawą dla stanowiska UE w tej kwestii na spotkaniu grupy G7 w Brukseli w przyszłym tygodniu. - Przyjmujemy z zadowoleniem przeprowadzenie niedzielnych wyborów prezydenckich w przyzwoitych warunkach biorąc pod uwagę okoliczności. Frekwencja była dobra, rezultat jasny - spodziewamy się ścisłej współpracy z nowym prezydentem - dodał Van Rompuy.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przestrzegła na konferencji prasowej, że jeśli Rosja nadal będzie destabilizować sytuację na Ukrainie, to UE nie wyklucza dalszych sankcji. - Będziemy musieli wziąć pod uwagę sankcje gospodarcze - powiedziała Merkel. Dodała, że w tej chwili UE nie widzi potrzeby nakładania nowych sankcji, bo z Rosji płyną "zachęcające sygnały", że uzna ona wolę narodu Ukrainy.

06:40

Unia Europejska oczekuje od Rosji, że nawiąże współpracę z nowym prezydentem Ukrainy, będzie wycofywać siły zbrojne znad ukraińskiej granicy i użyje swoich wpływów, by złagodzić sytuację na Wschodzie. Tak wspólnie oświadczyli szefowie państw i rządów po spotkaniu w Brukseli. Unijni przywódcy wyrazili także nadzieję, że trwające trójstronne konsultacje w sprawie dostaw gazu zostaną wkrótce zakończone.

Szef Komisji Europejskiej podkreślił, że to jeden z kluczowym warunków stabilizacji ukraińskiej gospodarki. - Wierzę, że jeśli będzie dobra wola możemy dojść do porozumienia i jeszcze raz apeluję do obu stron by to zrobiły, co jest w ich obustronnym interesie, a także w interesie Unii Europejskiej - powiedział Jose Barroso.

W ramach ostatniej rundy trójstronnych rozmów ustalono, że ukraiński Naftohaz do piątku ma zapłacić 2 miliardy dolarów, a do 7 czerwca kolejne 500 milionów dolarów jako część zaległego długu wobec Gazpromu. Jeśli pierwsza zaliczka wpłynie na konto na czas, rozpoczną się rozmowy na temat nowych cen gazu od kwietnia tego roku.

06:20

Ksiądz katolicki z Polski przepadł bez wieści w Doniecku. O zaginięciu duchownego Pawła Witka informują miejscowe portale, powołując się na jego znajomych.

Ksiądz Paweł Witek przyjechał do Doniecka do proboszcza miejscowej parafii katolickiej. Wyszedł i nie ma z nim kontaktu od wtorku od 12:00. Według znajomych duchownego, na których powołują się portale, jest przetrzymywany przez zwolenników samozwańczej Republiki Donieckiej w zajętym przez nich budynku Służby Bezpieczeństwa. Portale podkreślają jednak, że jest to niepotwierdzona informacja.

Paweł Witek miał przyjść wieczorem na plac Konstytucji, tuż przy promenadzie nad rzeką Kalmius, gdzie odbywają się modlitwy za pokój na Ukrainie. Uczestniczą w nich duchowni niemal wszystkich wyznań. Postawiony tam niewielki namiot był wielokrotnie atakowany przez zwolenników prorosyjskich separatystów.

Dotąd w niewoli bojowników przebywał jeden obywatel Polski - członek wojskowej misji państw OBWE. Został on porwany w kwietniu w okolicach Słowiańska wraz z 11 innymi żołnierzami. Zostali oni uwolnieni po tygodniu.

06:15

Wieczorem w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel spotka się z premierami Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem, Gruzji Iraklim Garibaszwilim oraz Mołdawii Iurie Leancą.

06:10

W Berlinie odbędzie się międzynarodowa konferencja na temat bezpieczeństwa energetycznego (jednym z tematów jest spór gazowy między Rosją i Ukrainą). O godz. 10.50 planowane jest wystąpienie szefa niemieckiej dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera, o godz. 18.20 ukraińskiego premiera Arsenija Jaceniuka. Organizatorami imprezy są: Konferencja o Bezpieczeństwie w Monachium oraz dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Ponadto o godz. 15.30 Jaceniuk weźmie udział w debacie organizowanej przez Fundację Koerbera.

06:00

Na wschodzie trwa operacja antyterrorystyczna.

We wtorek przed południem cytowany przez media rzecznik operacji antyterrorystycznej Ołeksij Dmytraszkowski ocenił, że zabito około 200 separatystów.
- Operacja w Doniecku będzie kontynuowana aż do likwidacji wszystkich terrorystów, bądź do ich całkowitej kapitulacji. Na temat strat po ich stronie nie ma na razie konkretnych danych, ale zabito nie mniej, niż 200 osób - oświadczył.
Separatyści opanowali donieckie lotnisko w poniedziałek nad ranem. Tego samego dnia ukraińskie władze użyły przeciwko nim artylerii i lotnictwa, wypierając rebeliantów w kierunku centrum miasta.
Według samozwańczego "ludowego gubernatora" obwodu donieckiego Pawła Hubariowa po stronie separatystów zginęło 35 osób. Mer Doniecka Ołeksandr Łukjanczenko mówi o 40 ofiarach śmiertelnych.

PAP/IAR/agkm, pp

''