Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 02.06.2014

02.06 Ukraina: USA będą pomagać w reformie armii. W obwodzie ługańskim ostre walki [relacja]

Stany Zjednoczoną chcą modernizować ukraińską straż graniczną i sektor obronny tego kraju. Waszyngton nie ma wątpliwości, że za destabilizacją wschodniej Ukrainy stoi Moskwa. Większość Rosjan jest przeciwna wysłaniu wojsk na Ukrainę.
Ochotniczy batalion Donbas w akcjiOchotniczy batalion Donbas w akcji PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Galeria Posłuchaj
  • Rozmowy gazowe UE, Rosji i Ukrainy. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
  • Rosja potwierdza, że Ukraina zapłaciła część długu za gaz, relacja (IAR) Maciej Jastrzębski, Moskwa
  • Walki ukraińskich wojsk pogranicza z prorosyjskimi dywersantami w Ługańsku. Relacja Krzysztofa Renika z Kijowa (IAR)
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

23.00

We wtorek prezydent Bronisław Komorowski spotka się w Warszawie z ukraińskim prezydentem elektem Petrem Poroszenką - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP. Spotkanie zaplanowano w Belwederze na godz. 22.30.
Wizyta w Warszawie będzie pierwszą zagraniczną podróżą Poroszenki po jego wyborze na urząd prezydenta Ukrainy 25 maja. - Ta wizyta będzie korzystna dla naszego kraju, dla koordynacji działań z naszymi partnerami, którzy w trudnym dla nas czasie podali nam rękę. Są to: USA, władze UE i przywódcy różnych państw europejskich - mówił zwycięzca wyborów prezydenckich na Ukrainie. Zaprzysiężenie prezydenta-elekta odbędzie się 7 czerwca.
Poroszenko weźmie udział w obchodach 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, m.in. w gali przyznania Nagrody Solidarności, którą otrzyma Mustafa Dżemilew, legendarny przywódca Tatarów krymskich. W środę z Poroszenką ma spotkać się prezydent USA Barack Obama, który także będzie uczestniczył w Warszawie w Święcie Wolności z okazji 25-lecia wyborów 1989 roku.

21.50

Wiceprezydent USA Joe Biden uda się do Kijowa na inaugurację nowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki - poinformował w poniedziałek Biały Dom.
Inauguracja Poroszenki, który otrzymał w wyborach 25 maja 54,7 proc. głosów, odbędzie się w sobotę, 7 czerwca.
Biden weźmie udział w tej uroczystości i spotka się też z innymi ukraińskimi przywódcami, z którymi będzie omawiać sytuację na wschodzie kraju oraz "metody, jakimi Stany Zjednoczone mogą wspomóc demokratyczne instytucje Ukrainy oraz pchnąć gospodarkę kraju na właściwe tory" - głosi komunikat Białego Domu.
Po raz ostatni wiceprezydent odwiedził Ukrainę w kwietniu, by zademonstrować poparcie Waszyngtonu dla nowego rządu w Kijowie - przypomina AP.

21.20

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy poinformował w poniedziałek agencję AFP, że spotkał się tego dnia w Rosji z prezydentem Władimirem Putinem i "nawet zjadł z nim obiad".
Sarkozy towarzyszy swej żonie, piosenkarce Carli Bruni, która koncertuje w Moskwie.
Polityk nie odpowiedział na pytania AFP o treść i klimat konwersacji z Putinem.

20.35

MSZ Rosji oświadczyło w poniedziałek, że działania sił ukraińskich w Ługańsku, gdzie użyły one lotnictwa przeciw separatystom, to "zbrodnia przeciwko własnemu narodowi". Według MSZ w wyniku ostrzału gmachu ługańskiej administracji obwodowej zginęli cywile.
Ministerstwo zarzuca władzom Ukrainy, że nie chcą "iść drogą poszukiwania zgody narodowej" i "po raz kolejny rażąco naruszyły ustalenia" międzynarodowe z Genewy, dotyczące rozwiązania kryzysu ukraińskiego.

Według strony ukraińskiej, lotnictwo zostało użyte w Ługańsku przeciwko prorosyjskim separatystom, którzy zaatakowali jednostkę straży granicznej. Rzecznik straży Ołeh Słobodian poinformował, że w ostrzale zginęło pięciu separatystów, a ośmiu zostało rannych.

20.31

Rosja i Ukraina ustaliły, że nie będą zwracać się w sprawie sporu gazowego do sądu arbitrażowego w Sztokholmie - powiedział w poniedziałek szef Gazpromu Aleksiej Miller. Dodał, że ewentualne wprowadzenie przedpłat za gaz dla Ukrainy nastąpi później niż 9 czerwca.
Z kolei minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak ocenił - jak podają media rosyjskie - że Ukraina z dużym prawdopodobieństwem do końca bieżącego tygodnia ureguluje dług w wysokości 1,45 mld dolarów za gaz dostarczony w listopadzie i grudniu. Minister wypowiedział się na ten temat dla telewizji rosyjskiej.
Wyjaśnił, że po kolejnej rundzie rozmów na temat dostaw gazu nie zmieniło się stanowisko Gazpromu i Rosji - ukraiński Naftohaz powinien spłacić cały dług za gaz, co umożliwi przejście do rozmów na temat ceny surowca.

20.20

W Ługańsku po kolejnym, chwilowym przerwaniu ognia, prorosyjscy separatyści ponownie rozpoczęli ostrzał jednostki ochrony pogranicza. Żołnierze odpowiadają ogniem. Walka o przejęcie kontroli nad jednostką trwa już niemal dwadzieścia godzin.
Mimo wsparcia obiecanego żołnierzom wojsk pogranicza przez dowodzących operacją antyterrorystyczną na wschodzie Ukrainy, posiłki ciągle nie nadchodzą.

Krótkie naloty lotnictwa ukraińskiego nie doprowadziły do zlikwidowania separatystów, ponieważ chronią się oni w domach mieszkalnych lub w ich pobliżu. Armia chce uniknąć strat wśród ludności cywilnej.

Cвобода словa/You Tube

19.55

Sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland jest zdania, że Polska może odegrać ważną rolę w rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie, chociażby dlatego, że jest najbliższym sąsiadem tego kraju.
Zdaniem Jaglanda, fakt uczestnictwa szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego w negocjacjach 21 lutego, podczas których osiągnięto porozumienie, które nie zostało w pełni zrealizowane, nie zmienia faktu, iż Polska jest "ważnym graczem" w kwestii rozwiązania konfliktu na Ukrainie. - Do rozmowy z krajami sąsiedzkimi należy powrócić i nie pozostawiać wszystkiego w rękach Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Rosji - dodaje. .

19.10

Separatyści z Ługańska poinformowali, że w ataku z powietrza zginął ich "minister zdrowia".

18.20

Władimir Putin nie planuje spotkania z nowo wybranym prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką w Normandii - poinformował w poniedziałek sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow.
- Terminu takiego spotkania nie ma. Nie jest ono w ogóle rozważane - oświadczył Pieskow, którego cytuje radio RSN (Russkaja Służba Nowostiej).
Rzecznik Putina nie wykluczył natomiast, że we Francji dojdzie do spotkania prezydenta FR z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.
Wcześniej Biały Dom wykluczył, by w Normandii odbyło się spotkanie w cztery oczy prezydenta USA Baracka Obamy z prezydentem Rosji. Biały Dom dopuszcza jednak, że Obama i Putin zetkną się podczas uroczystości.
Putin przyjął zaproszenie prezydenta Francois Hollande'a i przybędzie do Francji na obchody 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii (D-Day). Prezydent Rosji przyleci do Paryża w czwartek wieczorem. Spotka się tam z Hollande'em. Następnego dnia uda się do Normandii.
W uroczystościach w Normandii uczestniczyć będą przywódcy Australii, Belgii, Czech, Danii, Grecji, Holandii, Kanady, Luksemburga, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Polski, Rosji, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch. Hollande zaprosił też Poroszenkę.
Ukraiński prezydent oświadczył w ubiegłym tygodniu, że będzie chciał rozmawiać z Putinem, aby doprowadzić do złagodzenia sytuacji i do pokoju na Ukrainie. Niektóre media spekulowały, że okazja ku temu może nadarzyć się właśnie w Normandii.

17.20

NATO zachęca rząd Ukrainy do stosowania siły we wschodnich obwodach - oświadczył w poniedziałek ambasador Rosji przy Pakcie Aleksandr Gruszko. Wezwał on również państwa członkowskie sojuszu, by zażądały od Kijowa wstrzymania operacji na wschodzie kraju.
Rosyjski ambasador zarzucił NATO, że prowadzi "bezprecedensową" aktywność w pobliżu granic Rosji, przyczyniając się do zwiększenia napięć. Jak dodał, na spotkaniu strona rosyjska zwróciła uwagę, że NATO okazuje Ukrainie wsparcie techniczne w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju. Jak ocenił, "tym samym (NATO) zachęca władze (ukraińskie) do kontynuowania działań siłowych".
- W ten sposób sojusz bierze na siebie część odpowiedzialności za eskalację sytuacji i załamanie się politycznego procesu - oświadczył rosyjski ambasador.

17.15

Bronisław Komorowski poleci 7 czerwca do Kijowa na zaprzysiężenie prezydenta-elekta Ukrainy Petra Poroszenki. O przyjęciu zaproszenia przez polskiego prezydenta poinformowała jego kancelaria.

Wcześniej Poroszenko przyjedzie do Warszawy na obchody 25-lecia wyborów 4 czerwca 1989 roku.

17.10

Nadal nie jest znany los obserwatorów misji OBWE porwanych przez niezidentyfikowane osoby w obwodach donieckim i ługańskim na wschodniej Ukrainie.  Porywacze nie przedstawili jak dotąd żadnych żądań.
Do uprowadzeń doszło 26 i 30 maja. Zaginęło ośmiu obserwatorów OBWE. Michael Bociurkiw, rzecznik tej organizacji w Kijowie wyjaśnia, iż organizacja podjęła działania żeby uwolnić porwanych: Nawiązano kontakt z grupą ludzi zarówno z instytucji rządowych, jak i podmiotów pozarządowych.
W specjalnej misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie udział bierze 294 obserwatorów

16.55

W Ługańsku, w zajętym przez separatystów gmachu Rady Obwodowej doszło do eksplozji. Są ranni. Trwa akcja ratunkowa.

Według ukraińskich władz, wybuch był efektem nieumiejętnego obchodzenia się z ciężką bronią, z której rebelianci próbowali zestrzelić samolot nadlatujący nad miasto. Ich stanowisko ogniowe znajdowało się na czwartym piętrze budynku i tam właśnie doszło do eksplozji. Odłamkami zostali poranieni ludzie w pobliskim parku, a w sąsiednich domach wypadły szyby z okien.

EuromaidanPR/twitter
EuromaidanPR/twitter print screen

czytaj więcej>>>

16.30

Poroszenko oficjalnym zwycięzcą wyborów prezydenckich - ogłosiła Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie. Poroszenko, biznesmen i były minister spraw zagranicznych, otrzymał 54,7 proc. głosów.

CKW
CKW ogłasza wyniki wyborów/ fot:PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

 

16.15

Kanclerz Niemiec Angela Merkel z rezerwą odniosła się do propozycji objęcia Gruzji planem na rzecz członkostwa w NATO . Merkel powiedziała, że ta sprawa nie będzie poruszana na wrześniowym szczycie Paktu.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim, szefowa niemieckiego rządu zwracała uwagę na postępy jakie robi Gruzja i na zaangażowanie tego kraju w misję w Afganistanie. Jej zdaniem, NATO powinno wyraźnie dać do zrozumienia, że Gruzja jest dobrym partnerem Paktu. Zastrzegła jednak, że są ku temu inne możliwości niż plan na rzecz członkostwa.

Garibaszwili zaznaczył z kolei, że jego kraj chce wejść do Unii Europejskiej. 27 czerwca Gruzja ma podpisać umowę stowarzyszeniową ze Wspólnotą.

16.05

Uzbrojeni stronnicy samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) wywieźli w poniedziałek w nieznanym kierunku redaktorów naczelnych gazet "Donbass" i "Wieczernij Donieck"; wcześniej zażądali zmiany polityki tych gazet.

Agencja Interfax-Ukraina pisze, powołując się na portal OstroW, że uzbrojeni zamaskowani ludzie zajęli dwa piętra w wydawnictwie "Donietczyna" (Doniecczyzna), gdzie mieszczą się redakcje obu gazet, ukazujących się w języku rosyjskim.

15.26

Stany Zjednoczone potępiają destabilizację wschodniej Ukrainy i są gotowe wspierać modernizację ukraińskiej straży granicznej, a także sektora obronnego tego kraju. Potwierdził to przebywający z wizytą w Kijowie Derek Chollet - asystent szefa Pentagonu ds. międzynarodowych. Podczas spotkania z dziennikarzami Chollet potwierdził, iż Waszyngton nie ma wątpliwości, że za destabilizacją wschodniej Ukrainy stoi Rosja.

 

Asystent szefa Pentagonu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Derek Chollet w Kijowie/UA1+1/x-news

14.19

W Brukseli rozpoczynają się rozmowy, które mają zagwarantować dostawy gazu z Rosji przez Ukrainę do Europy. W negocjacjach uczestniczą komisarz do spraw energii oraz ministrowie energetyki Rosji i Ukrainy. Moskwa początkowo ostrzegała, że we wtorek zakręci kurek z gazem, jeśli Kijów nie ureguluje zaległych płatności. Teraz złagodziła stanowisko.

13.03

Słabnie obawa Polaków przed rozwojem sytuacji na Wschodzie. Jednak ciągle ponad połowa ankietowanych przez CBOS upatruje tam zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego kraju.
Sytuacją na Ukrainie w maju zaniepokojonych było 52 procent ankietowanych. Dużo gorzej wyglądało to w marcu - wówczas 72 procent widziało zagrożenie na Wschodzie. Maleją też obawy o niepodległość naszego kraju. 39 procent ankietowanych obawia się jej utraty, ale w marcu ten odsetek wynosił 47 procent. Równocześnie 61 procent badanych dobrze ocenia naszą pozycję na arenie międzynarodowej.

12.41

USA są zaniepokojone napiętą sytuacją na Ukrainie - oznajmił w Kijowie asystent szefa Pentagonu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Derek Chollet i zapowiedział przekazanie pomocy finansowej na wzmocnienie bezpieczeństwa Ukrainy.

Chollet zapewnił, że Amerykanie są gotowi pomóc Ukrainie w sferze umocnienia bezpieczeństwa i reformowania sił zbrojnych. Przedstawiciel Pentagonu powiedział, że strona amerykańska chce przekazać Ukrainie pomoc w wysokości 18 mln dolarów na działania w sferze bezpieczeństwa.
Amerykanin podkreślił, że pomoc ze strony USA jest przygotowana z uwzględnieniem potrzeb Ukrainy i obejmuje szereg pozycji z wyjątkiem uzbrojenia.

12.37

Na terytorium Zachodniego Okręgu Wojskowego trwają ćwiczenia z wykorzystaniem broni precyzyjnej, w tym pocisków balistycznych krótkiego zasięgu Iskander-M i bombowców dalekiego zasięgu - poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.
Według resortu obrony Rosji manewry rozpoczęły się w piątek, 27 maja, i potrwają do czwartku, 5 czerwca. Ministerstwo Obrony FR nie sprecyzowało, w którym konkretnie regionie odbywają się te "taktyczne ćwiczenia".

------------------------------------------------

Zachodni Okręg Wojskowy został utworzony we wrześniu 2010 roku w wyniku połączenia Leningradzkiego i Moskiewskiego Okręgu Wojskowego. W jego skład wchodzą też floty Północna i Bałtycka. Jego częścią jest graniczący z Polską i Litwą obwód kaliningradzki.

12.10

Rosjanie są przeciwko wysłaniu wojsk na Ukrainę - wynika z sondażu rosyjskiego ośrodka socjologicznego Centrum Lewady.

W ciągu miesiąca o 9 punktów procentowych zmalała liczba Rosjan, którzy chcieliby widzieć południowo-wschodnie tereny Ukrainy w składzie Rosji - od 35 proc. w kwietniu do 26 proc. w maju. Jednocześnie z 25 proc. do 36 proc. wzrosła liczba tych, którzy opowiadają się za niezależnością tych terenów.

Czytaj więcej >>>

11.50

Prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow zabrał głos w sprawie wydarzeń na wschodzie Ukrainy, gdzie czeczeńscy bojownicy wspierają prorosyjskich separatystów w walkach z ukraińską armią. - Jeśli będzie trzeba, podpiszę dekret i wyślę na Ukrainę 74 tysiące Czeczenów, którzy zaprowadzą tam porządek - mówił Kadyrow.

(CNNNewsource/x-news)

11.40

Szef resortu gospodarki Janusz Piechociński ocenia, że wchodzimy w okres niepewności w relacjach ukraińsko-rosyjskich i to nie tylko gazowych. Powtórzył, że Polska jest bezpieczna jeśli chodzi o dostawy błękitnego surowca. Zaznaczył, że lekcję z poprzedniego kryzysu gazowego odrobiliśmy bardzo dobrze - rozbudowaliśmy gazociągi, powstaje terminal gazu skroplonego, mamy rewers fizyczny z Niemcami.

Wicepremier dodał, że sprawa rosyjsko-ukraińskiego sporu gazowego przypomina jak ważne jest budowanie wspólnej europejskiej unii energetycznej.

Czytaj więcej >>>

11.05

Rosja przedłoży projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywający do natychmiastowego położenia kresu przemocy na Ukrainie - zapowiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.
W projekcie rezolucji znajdzie się też wezwanie do utworzenia korytarzy humanitarnych na wschodzie Ukrainy.
Ławrow powiedział, że choć kraje zachodnie zapewniały Rosję, iż sytuacja na Ukrainie poprawi się po wyborach prezydenckich z 25 maja, "wszystko dzieje się dokładnie odwrotnie".

10.51

Pięciu prorosyjskich bojowników zabito podczas ich ataku na jednostkę Państwowej Straży Granicznej Ukrainy w Ługańsku. Szturm trwa od siedmiu godzin. Siły ukraińskie używają tam lotnictwa.
Rzecznik Państwowej Straży Granicznej Ołeh Słobodian poinformował, że po stronie separatystów prócz pięciu zabitych jest osiem osób rannych. Po stronie ukraińskiej rannych zostało około dziesięciu funkcjonariuszy.

Czytaj więcej >>>

(Espreso TV/x-news)

10.35

Nowy prezydent Ukrainy Petro Poroszenko po zaprzysiężeniu nie odwoła rządu Arsenija Jaceniuka, a tylko dokona w nim pojedynczych zmian, mających skorygować wizerunek gabinetu - prognozuje rosyjski dziennik "Kommiersant".

10.17

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller oświadczył, że cena gazu dla Ukrainy może być niższa niż 385,5 USD za 1000 metrów sześciennych, jeśli ukraiński Naftohaz ureguluje swoje długi wobec rosyjskiego koncernu.

Miller poinformował też, że Gazprom odłożył o tydzień - do 9 czerwca - skierowanie pozwu przeciwko Naftohazowi do sądu arbitrażowego w Sztokholmie. Szef rosyjskiego koncernu nie sprecyzował, czego ma dotyczyć skarga.
Wcześniej Gazprom potwierdził, że otrzymał od Ukrainy pierwszą transzę zaległych opłat za gaz i ogłosił, że przeniósł o tydzień - z 2 na 9 czerwca - ewentualne wprowadzenie systemu przedpłat za surowiec dla Ukrainy.

09.23

Rosja wszczęła śledztwo przeciwko ukraińskiej armii. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zbiera dowody na wykorzystywanie w trakcie operacji antyterrorystycznej w Donbasie zakazanych rodzajów uzbrojenia. Jak informuje "Rossijskaja Gazieta", podejrzani są zarówno żołnierze regularnej armii Ukrainy, jak i bojownicy Prawego Sektora.

08.29

Rosja potwierdza, że Ukraina zapłaciła część długu za gaz. Rosyjski resort energetyki poinformował, że ukraiński koncern Naftohaz przekazał rosyjskiemu Gazpromowi ponad 786 milionów dolarów tytułem spłaty zadłużenia. Chodzi o dług za luty i marzec tego roku.

Taką samą informację przekazał już w piątek premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

Czytaj więcej >>>

07.43

Około stu dywersantów zaatakowało jednostkę straży granicznej w obwodzie ługańskim. Atak został odparty przez żołnierzy ukraińskich. Napastnicy zajęli pozycje w domach znajdujących się w pobliżu jednostki. Wezwali posiłki i obecnie w napaści uczestniczy już około 400 uzbrojonych dywersantów. Z okien zajętych domów ostrzeliwują jednostkę. Na jej terenie wybuchło kilka pożarów.
Celem ataku jest sparaliżowanie działalności ukraińskiej straży granicznej - po to, by umożliwić przerzucanie kolejnych grup dywersantów z terytorium Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej >>>

06.32

Rozmowy gazowe UE Rosji i Ukrainy w Brukseli. Po południu dojdzie do czwartej rundy negocjacyjnej. W piątek, Ukraina przelała pierwszą transzę zaległej spłaty w wysokości niecałych 800 milionów dolarów z ponad pięciu miliardów dolarów, których domaga się Rosja. Kijów mówi, że jest gotów spłacić cały dług, jeśli dojdzie do porozumienia w sprawie nowej umowy i ustalenia nowej, rynkowej ceny gazu.

06.15

W Kijowie oczekiwany jest asystent szefa Pentagonu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Derek Chollet. Władze Ukrainy liczą na zawarcie nowego międzynarodowego układu, który gwarantowałby granice ich kraju po fiasku Memorandum Budapeszteńskiego z 1994 roku. Memorandum podpisały USA, Wielka Brytania i Rosja po oddaniu przez Ukrainę poradzieckiej broni nuklearnej.

PAP/IAR, to,iz

''