Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 18.07.2014

Katastrofa Boeinga 777: Rada Bezpieczeństwa ONZ zabrała głos [relacja - 18 lipca 2014]

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała na nadzwyczajnym posiedzeniu do przeprowadzenia pełnego, dogłębnego i niezależnego międzynarodowego dochodzenia w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który rozbił się na wschodzie Ukrainy.
- Jeśli potwierdzą się doniesienia mówiące o zestrzeleniu maszyny, będzie to gwałt zadany ludzkiej przyzwoitości - uważa minister transportu Malezji Liow Tiong Lai- Jeśli potwierdzą się doniesienia mówiące o zestrzeleniu maszyny, będzie to gwałt zadany ludzkiej przyzwoitości - uważa minister transportu Malezji Liow Tiong LaiPAP/Photoshot/Ria Novosti
Posłuchaj
  • Ukraiński prezydent nie ma wątpliwości, że za to, co się stało, odpowiadają wspierani przez Kreml bojówkarze. Relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
  • Ministerstwo Obrony odrzuca oskarżenia w sprawie boeinga. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Katastrofa samolotu na wschodzie Ukrainy. Korespondenci Polskiego Radia: Piotr Pogorzelski z Kijowa i Maciej Jastrzębski z Moskwy (Jedynka/Sygnały dnia)
Czytaj także

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu. Zobacz serwis specjalny

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

21.28

- Zestrzelenie malezyjskiego samolotu nad Ukrainą będzie bodźcem, który zmieni podejście zachodnich sojuszników do tego konfliktu; będzie także argumentem za postulowanym przez Polskę wzmocnieniem wschodniej flanki NATO - ocenił szef BBN Stanisław Koziej.

21.02

Rzecznik brytyjskiego premiera Davida Camerona powiedział w piątek wieczorem, że jest coraz bardziej prawdopodobne, iż to prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy zestrzelili malezyjski samolot z 298 osobami na pokładzie.

20.35

Systemu BUK, przy pomocy którego prawdopodobnie zestrzelono malezyjskiego Boeinga 777, nie są w stanie obsłużyć nieprzygotowani ludzie - mówi Wojciech Łuczak . Szkolenie do prowadzenia działań przy użyciu systemu - wyjaśnia wydawca "Raportu" - trwa rok. - Czy państwo wyobrażacie sobie, że system rakietowy BUK obsługują nauczyciele albo dziennikarze? Ten zestaw wymaga wyszkolonej załogi - mówi W. Łuczak. Jak tłumaczy, system BUK, który składa się z pojazdu na gąsienicach służącego jako centrum dowodzenia, wyrzutni rakietowej oraz pojazdu do transportu rakiet, mogą obsługiwać jedynie doświadczeni wojskowi.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

20.12

- Ukraina może w stosunkowo prosty sposób umiędzynarodowić badanie katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, zapraszając do współpracy ekspertów z innych państw i organizacji międzynarodowych - uważa ekspert prawa lotniczego prof. Marek Żylicz .

19.45

W piątek po południu doszło do rozmowy telefonicznej premiera Donalda Tuska z wiceprezydentem USA Joe Bidenem na temat tragedii na Ukrainie. - Rozmówcy potwierdzili wspólną ocenę, że do tragedii doszło przez wystrzelenie rakiety przez separatystów z kontrolowanego przez nich terytorium. Stwierdzono, że bardzo ważne jest, by ta tragedia stała się przełomem w konflikcie na Ukrainie i doprowadziła nie tylko do zawieszenia broni, ale także rozbrojenia separatystów - podkreślono w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Czytaj więcej >>>

19.30

- Można mieć nadzieję, że po katastrofie samolotu niektórym kręgom politycznym spadną z oczu łuski złudzeń co do rzeczywistego charakteru konfliktu na wschodzie Ukrainy - powiedział prezydent Bronisław Komorowski po piątkowym spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.

Czytaj więcej >>>

Źródło: TVN24/x-news

19.09

Rosyjski ambasador przy ONZ ostrzega Radę Bezpieczeństwa przed naciskami na śledztwo w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu. Witalij Czurkin powiedział, że nie powinno się przesądzać wyniku śledztwa poprzez formułowanie ogólnych stwierdzeń i insynuacji.

18.44

We władzach USA panuje przekonanie, że sprawcami zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Ukrainą są prorosyjscy separatyści - twierdzą eksperci. Oczekuje się zdecydowanej reakcji administracji prezydenta Baracka Obamy na ten czyn.

18.30

Na Twitterze pojawiają się informacje, że obserwatorzy OBWE, którzy przybyli na miejsce katastrofy malezyjskiego Boeinga 777, zostali ostrzelani przez prorosyjskich separatystów.

18.08

- Malezyjski samolot został zestrzelony, zginęły niewinne osoby. (…) Separatyści na Ukrainie stale otrzymywali z Rosji wsparcie, w tym broń przeciwlotniczą. (…) Samolot malezyjski zestrzelony rakietą odpaloną z terenów kontrolowanych przez wspieranych przez Rosję separatystów - mówił na konferencji prasowej prezydent USA Barack Obama .

Czytaj więcej >>>

Źródło: US CBS/x-news

17.37

Czarne skrzynki z samolotu malezyjskich linii lotniczych, który rozbił się w czwartek na wschodzie Ukrainy, wciąż nie zostały przekazane władzom ukraińskim. Prezydent Petro Poroszenko oświadczył w piątek, że nie mogą one trafić w ręce "trzeciej strony".

17.04

Rzecznik OBWE poinformował, że około 30 osób z personelu tej organizacji przyleciało śmigłowcem na miejsce, w którym poprzedniego dnia rozbił się Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie.

16.55

- Tor lotu obrany przez MH17 był zaakceptowany przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) i przez państwa, przez przestrzeń powietrzną których ta trasa przebiega - powiedział na konferencji prasowej malezyjski minister transportu Astro Awani . Po katastrofie boeinga władze Malezji poinformowały, że na przestrzeń powietrzną Ukrainy, którą przemierzał samolot, nie były nałożone żadne ograniczenia. - Samoloty 15 na 16 przewoźników ze Stowarzyszenia Linii Lotniczych Azji i Pacyfiku (AAPA) latają tą trasą nad Ukrainą - dodał Astro Awani.

Źródło: CNN Newsource/x-news

16.40

Strona amerykańska jest zaniepokojona brakiem poważnego śledztwa w sprawie czwartkowej katastrofy malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy - powiedział minister transportu USA Anthony Foxx .

16.26

- Politycznym skutkiem rozbicia malezyjskiego samolotu będzie większa presja Unii Europejskiej na Putina, który straci sojusznika w Holendrach, przeciwnikach nakładania sankcji na Rosję - powiedział PAP ekspert ds. bezpieczeństwa Igor Sutyagin .

16.19

Linie Malysia Airlines poinformowały, że zabiegały o pozwolenie na przelot przez przestrzeń powietrzną Ukrainy na wysokości 10,7 kilometra, ale ukraińskie służby kontroli lotów poinstruowały, by wysokość ta wyniosła 10,1 km.

Czytaj więcej >>>

16.03

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała na nadzwyczajnym posiedzeniu do przeprowadzenia pełnego, dogłębnego i niezależnego międzynarodowego dochodzenia w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który rozbił się na wschodzie Ukrainy.

Źródło: CNN Newsource/x-news

15.55

- Międzynarodowi kryminaliści powinni zostać rozliczeni i stanąć przed sądem - powiedział premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk . Tymi słowami szef ukraińskiego rządu skomentował prawdopodobne zestrzelenie Boeinga 777 należącego do Malaysia Airlines, który leciał nad terytorium kontrolowanym przez separatystów.

Źródło: UA 1+1/x-news

15.42

To Władimir Putin jest odpowiedzialny za tragedię pasażerów malezyjskiego boeinga. Taką opinię wyraził rosyjski opozycjonista Borys Niemcow . Wyjaśnił jednocześnie, że Kreml wspierając separatystów zaognia sytuację na Ukrainie. Tymczasem prezydent Rosji wezwał dziś skonfliktowanych Ukraińców do natychmiastowego przerwania działań zbrojnych.

15.36

30 obserwatorów OBWE jedzie na miejsce katastrofy malezyjskiego Boeinga. Poinformował o tym szef Organizacji, Didier Burkhalter .

15.18

Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał strony konfliktu na wschodzie Ukrainy do zawieszenia broni. Pozwoli to na rozpoczęcie negocjacji pokojowych - powiedział rosyjski przywódca w trakcie spotkania z hierarchami rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.

14.51

Premier Donald Tusk ocenił, że mamy do czynienia z aktem terroru. Najbardziej prawdopodobna wydaje się hipoteza, że malezyjski samolot został zestrzelony rakietą z części terytorium Ukrainy pozostającej pod kontrolą separatystów - powiedział szef rządu.

Czytaj więcej >>>

Źródło: TVN24/x-news

14.46

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wałentyn Naływajczenko powiedział, że istnieją dowody, iż rosyjscy wojskowi mieli związek z katastrofą malezyjskiego samolotu; tuż przed nią system Buk-M wraz obsługą trafił z Rosji na terytorium Ukrainy.

14.32

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało, że terroryści próbowali wywieźć do Rosji wyrzutnię rakietową Buk, z której najprawdopodobniej został zestrzelony malezyjski samolot. Resort opublikował na swojej stronie internetowej film, na którym widać ciężarówkę z zestawem przeciwlotniczym jadącą w kierunku rosyjskiego obwodu rostowskiego.

Źródło: MSW Ukrainy/x-news

14.12

Jeden z liderów separatystów na wschodzie Ukrainy, Aleksandr Borodaj , wykluczył w piątek rozejm, którego domagały się Waszyngton i kraje europejskie. Dodał jednak, że separatyści dopuszczą śledczych na miejsce katastrofy malezyjskiego boeinga.

13.59

Papież Franciszek przyjął z głębokim bólem wiadomość o katastrofie samolotu malezyjskich linii zestrzelonego nad Ukrainą, modli się za ofiary i apeluje o pokój - podał Watykan. Papież apeluje do wszystkich stron konfliktu ukraińskiego o zaangażowanie na rzecz pokoju i dialogu.

13.52

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland potępił terrorystyczny atak na cywilny samolot, strącony na wschodzie Ukrainy. Żąda międzynarodowego śledztwa.

13.48

Polska solidaryzuje się z Ukrainą. Bronisław Komorowski wystosował do Petra Poroszenki depeszę, w której zapewnia go, że nasz kraj w pełni popiera Kijów oraz działania podejmowane przez prezydenta Ukrainy.

13.40

- Rosja jest odpowiedzialna za wydarzenia na Ukrainie i za zestrzelenie malezyjskiego samolotu - oświadczył marszałek Senatu. Bogdan Borusewicz podkreślał, że to wielka zbrodnia i kolejny dowód na to, że sprzęt i przeszkolonych ludzi na Ukrainę dostarczają Rosjanie. Mówił również, że w ręce separatystów musiała trafić rakieta dalekiego zasięgu, wymagająca skomplikowanej obsługi.

Marszałek Borusewicz uważa, że czas wprowadzić kolejne sankcje wobec Rosji.

13.20

BBC: w zestrzelonym boeingu zginęło 80 dzieci.

Kwiaty
Kwiaty i zabawki przed holenderską ambasadą w Moskwie. Fot.: EPA/YURI KOCHETKOV

13.15

- Miał miejsce okropny, szokujący, przerażający wypadek i musimy dogłębnie zbadać, co się wydarzyło - oświadczył premier Wielkiej Brytanii David Cameron. - Jeśli, a jest to możliwe, samolot został zestrzelony, sprawcy muszą ponieść za to odpowiedzialność i w tej kwestii należy działać bezzwłocznie - dodał.

13.10

- Będziemy nalegać na maksymalnie obiektywne, maksymalnie otwarte, niezależne dochodzenie. Jesteśmy gotowi wnieść swój wkład, lecz, co oczywiste, uważamy, że inicjatywę powinny przejawić władze kraju, na którego terenie zdarzyła się ta tragedia - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

czytaj więcej>>>

12.40

Rozpoczynająca się w weekend w Melbourne 20. międzynarodowa konferencja na temat epidemii AIDS odbędzie się mimo zestrzelenia na Ukrainie samolotu Malaysia Airlines. W katastrofie mogło zginąć ponad stu specjalistów od HIV/AIDS, którzy lecieli na to spotkanie. - W hołdzie naszym kolegom, którzy byli oddani walce z HIV/AIDS, spotkanie odbędzie się, tak jak planowano. Będzie okazją do wspominania tych, których straciliśmy - czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej konferencji.

12.08

Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) był na pokładzie malezyjskiego samolotu, który został zestrzelony na wschodzie Ukrainy. Glenn Thomas był w drodze do Melbourne, w Australii, gdzie miał wziąć udział w 20. międzynarodowej konferencji na temat epidemii AIDS, która rozpoczyna się w niedzielę.
Thomas, były dziennikarz BBC, pracował w siedzibie WHO w Genewie od ponad 10 lat.

czytaj więcej>>>

12.05

O godz. 14 premier Donald Tusk wygłosi oświadczenie w sprawie katastrofy samolotu na wschodzie Ukrainy.

11.43

- W dniu katastrofy samolotu odnotowaliśmy aktywność ukraińskiego systemu przeciwlotniczego Buk - twierdzi resort obrony Rosji. Ministerstwo poinformowało, że malezyjski samolot znajdował się w zasięgu dwóch ukraińskich systemów przeciwlotniczych dalekiego zasięgu C-200 i trzech baterii Buk. Istniała możliwość koordynowania działań.
Resort obrony poinformował, że właściwości techniczne systemu Buk pozwalają na wymianę informacji o celach powietrznych między bateriami jednego dywizjonu. Dlatego pocisk rakietowy mógł być wystrzelony z każdej baterii rozlokowanych w okolicach Doniecka.

czytaj więcej>>>

Tom Foreman, reporter CNN (źródło: CNN Newsource/x-news)

11.36

Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) w Moskwie uważa, że w celu zbadania przyczyn katastrofy na Ukrainie samolotu malezyjskich linii lotniczych niezbędne jest utworzenie komisji pod egidą Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

11.35

Kanclerz Niemiec Angela Merkel apeluje o natychmiastowy rozejm na Ukrainie. Podczas konferencji prasowej Merkel zaapelowała do rządu i prezydenta Rosji, aby szukali dyplomatycznego wyjścia z kryzysu, w jakim znaleźli się Ukraińcy i Rosjanie. Mówiła, że strony konfliktu powinny kontaktować się ze sobą i zadbać o to, by doszło do rozejmu. Kanclerz stwierdziła, że nie ma żadnej alternatywy dla wyjścia z obecnej sytuacji, jak droga dyplomacji.

Szefowa niemieckiego rządu dodała, że wszystkie osoby odpowiedzialne za katastrofę malezyjskiego samolotu muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Powiedziała, że wiele wskazuje na to, że maszyna została zestrzelona. - Prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy są dobrze uzbrojeni i niektóre rodzaje ich broni najwyraźniej napływają przez granicę z Rosji - podkreśliła.
Jej zdaniem to Rosja jest odpowiedzialna za zapewnienie, by proces pokojowy na Ukrainie przebiegał szybciej.

11.30

Wśród ofiar katastrofy malezyjskiego Boeinga 777 jest pięcioosobowa rodzina, która lotem MH17 przez Kuala Lumpur wracała do domu w Australii. Malezyjka Siti Diana straciła w katastrofie nad Donbasem córkę, zięcia i troje wnucząt. Kobieta zamierzała powitać ich na lotnisku w stolicy Malezji, gdzie rodzina miała zaplanowaną przesiadkę w drodze do Melbourne. - Jestem w szoku - mówi Siti Diana.

Dodaje, że o tragedii pasażerów lotu MH17 dowiedziała się z telewizji. Zadzwoniła od razu do szwagra w Amsterdamie, żeby upewnić się, czy rodzina wsiadła na pokład tego samolotu. - Powiedział, że rano odwiózł dzieci na lotnisko - mówi Siti Diana.

(źródło: RUPTLY/x-news)

11.25

- Z bardzo wysokim prawdopodobieństwem możemy mówić, że dokonali tego tzw. prorosyjscy separatyści - mówił w Trójce Tomasz Stryjek z Polskiej Akademii Nauk i Collegium Civitas. Zdaniem eksperta ciężko posądzać o ten akt armię ukraińską. - Podstawowy argument jest taki, że separatyści nie mają lotnictwa, dlaczego więc armia ukraińska maiłaby przeciw nim stosować broń przeciwlotniczą - tłumaczył.

11.22

W związku z katastrofą malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Donieckiem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła śledztwo z artykułu kodeksu karnego, mówiącego o terroryzmie - podało biuro prasowe tej instytucji.

11.10

W piątek o godz. 17 prezydent Bronisław Komorowski spotka się z premierem Donaldem Tuskiem ws. katastrofy malezyjskiego samolotu - poinformowała szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. Planowane jest także spotkanie z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisławem Koziejem.

10.47

Przywódca prorosyjskich separatystów Igor Striełkow krótko po katastrofie malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy przyznał się na mediach społecznościowych do jego zestrzelenia. Niedługo po tym wpisy zostały wykasowane. Przypominają australijskie media.
Portal news.com.au cytuje wpis posiadającego rosyjskie obywatelstwo Striełkowa na Twitterze: - W okolicy miasta Torez zestrzeliliśmy An-26, który rozbił się w niedaleko kopalni "Progress". Ostrzegaliśmy was - nie latajcie po "naszym niebie".
Podobna notatka pojawiła się na profilu separatysty na portalu społecznościowym VB, na którym przyznawał się do zestrzelania samolotu, którym w jego ocenie miał być transportowy wojskowy Antonow-26. Do notatki dołączone zostały zdjęcia i materiały wideo pokazujące słup dymu i miejsce katastrofy filmowane z dużej odległości z jednej z okolicznych wsi. Niedługo po tym jak się okazało, że rozbił się malezyjski samolot pasażerski, wpisy usunięto.
(źródło: Służba Bezpieczeństwa Ukrainy/x-news)

Australijskie media sugerują, że na opublikowanym nagraniu wideo słychać głos Striełkowa, który na żywo komentuje filmowane wydarzenia. - Samolot został trafiony! (...) Patrz na te punkty, to są spadające fragmenty maszyny (...) to był wybuch (...) patrz, patrz, czarny dym! - miał mówić przywódca prorosyjskich separatystów. W odpowiedzi na jego słowa drugi mężczyzna mówi na nagraniu: - Warto było go zestrzelić, prawda?! Nie działaliśmy na próżno.
Ukraińskie media przypominają, że Striełkow, którego prawdziwe nazwisko ma brzmieć Girkin, jest pułkownikiem Głównego Zarządu Wywiadu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej . Dowodzone przez niego siły mają być odpowiedzialne za zdobycie 29 czerwca ukraińskiej bazy wojskowej i przejęcie systemów przeciwlotniczych Buk, za pomocą których zestrzelony miał być malezyjski samolot.

10.32

- Jeśli potwierdzą się doniesienia mówiące o zestrzeleniu maszyny, będzie to gwałt zadany ludzkiej przyzwoitości - uważa minister transportu Malezji Liow Tiong Lai. Malezja stworzyła specjalny zespół 62 osób, który będzie uczestniczył w ustalaniu okoliczności przyczyn katastrofy samolotu na wschodzie Ukrainy.

10.20

- Polska stanowczo potępia zestrzelenie samolotu pasażerskiego na terenie Ukrainy wschodniej kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Szczególne oburzenie wywołuje fakt użycia zaawansowanej broni przeciwlotniczej przeciwko celowi cywilnemu - czytamy w komunikacie MSZ.

10.03

- Rosjanie się doigrali. Jest to międzynarodowe przestępstwo, za które powinno się odpowiadać przed trybunałem międzynarodowym w Hadze - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Według niego, katastrofa samolotu malezyjskich linii lotniczych, który spadł na wschodniej Ukrainie to przestępstwo międzynarodowe.

czytaj więcej>>>

10.02

- Separatyści nie dysponują ukraińską bronią przeciwlotniczą - zapewnia prokurator generalny Ukrainy Witalij Jarema. - Ministerstwo obrony oficjalnie informuje, że w czasie katastrofy w przestrzeni powietrznej nie było myśliwców sił zbrojnych Ukrainy. Samolot Boeing 777 znajdował się poza strefą rażenia obrony powietrznej sił zbrojnych Ukrainy. W czasie operacji antyterrorystycznej nie były użyte kompleksy rakietowe sił zbrojnych Ukrainy i nie doszło do ani jednego wystrzału pocisku samonaprowadzającego - czytamy w komunikacie resortu.

Świadkowie katastrofy samolotu malezyjskich linii lotniczych (źródło: CNN Newsource/x-news)

10.00

Spada wartość akcji rosyjskich spółek. Tanieje również rubel. Takie dane z moskiewskiej giełdy przekazują rosyjskie agencje. Inwestorzy notują straty na moskiewskiej giełdzie juz drugi dzień.

09.42

Prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił w rozmowie telefonicznej z premierem Holandii Markiem Rutte konieczność obiektywnego zbadania wszystkich okoliczności katastrofy malezyjskiego samolotu.

09.40

- Zmieniliśmy trasy lotów w przestrzeni powietrznej Ukrainy w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych pasażerów - informują białoruskie linie lotnicze na swojej stronie internetowej.
Białoruskie samoloty wciąż jednak będą dwa razy dziennie latać do stolicy Ukrainy, Kijowa.
Wcześniej, linie lotnicze z Niemiec, Francji, Turcji i Rosji zapowiedziały, że będą unikały ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Największy niemiecki przewoźnik, Lufthansa, zadecydował, że nie będzie latał nad wschodnią częścią Ukrainy. Zaś rosyjskie linie Transaero i Aeroflot oraz przewoźnicy z Francji i Turcji będą unikali całej przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.

09.37

Prasa holenderska o katastrofie samolotu: szok, przerażająca zbrodnia.

09.30

Ukraina wbrew naciskowi Rosji i możliwej presji Zachodu, powinna kontynuować operację antyterrorystyczną na wschodzie kraju - mówił w Jedynce Adam Eberhardt. Jego zdaniem Rosja będzie domagać się teraz zawieszenia broni, po to, by separatyści umacniali władzę w Donbasie.

09.24

Zamknięto przestrzeń powietrzną nad wschodnią Ukrainą.

czytaj więcej>>>

09.15

- To robota zawodowców - tak o prawdopodobnym zestrzeleniu samolotu malezyjskich linii lotniczych nad wschodnią Ukrainą mówi generał w stanie spoczynku Mieczysław Bieniek.

Były zastępca dowódcy strategicznego NATO mówił w radiowej Jedynce, że rakiety Buk, która zapewne została użyta do strącenia boeinga, nie mogli odpalić amatorzy. - To system, który jest na wyposażeniu dywizji pancernych i zmotoryzowanych rosyjskich i ukraińskich. Taki sprzęt wymaga specjalistycznej obsługi - zaznaczył generał Bieniek.

Wojciech Łuczak, miesięcznik "Raport" (źródło: TVN24/x-news)

09.10

Ukraińskie służby ratownicze odnalazły ciała 121 ofiar katastrofy malezyjskiego samolot.

czytaj więcej>>>

08.36

Federalny Zarząd Lotnictwa USA zakazał cywilnym amerykańskim samolotom lotów nad wschodnią Ukrainą. Poza Amerykanami decyzję o zaprzestaniu lotów w obszarze działań zbrojnych na wschodzie Ukrainy podjęły m.in. linie lotnicze z Singapuru. Podobną decyzję ogłosiły władze Indonezji, które zaleciły swoim samolotom pasażerskim omijanie terytoriów granicznych między Ukrainą a Rosją.

08.33

- To nie są separatyści. Proszę o korektę terminologii. Nie ma co się dalej oszukiwać - mówi eurodeputowany PO Jacek Saryusz-Wolski. Jego zdaniem, gdyby inaczej oceniano konflikt na Ukrainie, tragedii można byłoby uniknąć. - Konflikt na Bliskim Wschodzi nazywamy wojną, a tu cały czas mówimy kryptonimami. Gdyby było wiadomo, że jest tam wojna, to ten samolot nie leciałby tamtędy - mówił w TVN 24.

(źródło:TVN24/x-news)

08.30

Rosyjscy eksperci chcą pomóc w ustaleniu przyczyn katastrofy boeinga 777. Zgodnie z międzynarodową konwencją lotniczą, obowiązek przeprowadzenia śledztwa ma państwo, na którego terytorium doszło do katastrofy.
Rosyjscy eksperci z MAK znają ten przepis, ale podkreślają, że malezyjska maszyna spadła na tereny kontrolowane przez separatystów, co utrudni władzom w Kijowie zebranie materiału dowodowego.
- Wszystkie nasze śledztwa są prowadzone zgodnie z międzynarodowym prawem - takie rekomendacje wystawia rosyjskiemu MAK-owi wiceszef tej instytucji Siergiej Zajko. Ekspert nie dodaje jednak, że w stosunku do postępowań Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego zgłaszanych było wiele uwag, zarówno zagranicznych jak i rosyjskich linii lotniczych.

08.25

- Czuję, jakbym dostała drugą szansę - mówi roztrzęsiona kobieta, która miała lecieć samolotem Malaysian Airlines. Pasażerka spóźniła się na lotnisko, dzięki czemu przeżyła.

(źródło:CNN Newsource/x-news)

08.22

- Prawdopodobnie nie było żadnego polskiego obywatela na pokładzie samolotu - powiedziała w radiowej Jedynce Małgorzata Kidawa-Błońska. Dodała, że sprawdzane jest, czy któryś z pasażerów nie miał podwójnego obywatelstwa. Jednak jej zdaniem na ponad 90 proc. w katastrofie nie uczestniczyli Polacy.

Zdaniem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej katastrofa malezyjskiego samolotu znów zwróci uwagę świata na sytuację na Ukrainie.

- Wskazuje to tylko, że przeszliśmy do porządku dziennego nad tym, że na Ukrainie trwają działania wojenne. Codziennie słyszymy, że dochodzi do aktów przemocy, że zostają zestrzelone samoloty ukraińskie. Dotychczas to były samoloty wojskowe. Tutaj stało się inaczej i cały świat zwrócił uwagę na Ukrainę - stwierdziła. - Chyba Europa inaczej spojrzała, bo wiele krajów bardzo letnio traktowało sytuację na Ukrainie, dopóki to ich nie dotyczyło - dodała.

czytaj więcej>>>

08.12

Ekipy ratunkowe odnalazły drugą czarną skrzynkę z samolotu malezyjskich linii lotniczych, który rozbił się na wschodzie Ukrainy. Pierwszą znaleźli rebelianci w czwartek wieczorem.

08.00

- Jeśli się potwierdzi, że Boeing 777 linii Malaysia Airlines został rzeczywiście zestrzelony we wschodniej Ukrainie, to należy się spodziewać przełomu w wojnie o wschodnią Ukrainę. Zginęło bardzo wielu obywateli państw zachodnich. Ameryka i Unia Europejska muszą zareagować i podjąć w końcu jakieś konkretne działania. Zdaniem analityków, konsekwencje tej sytuacji dla bezpieczeństwa światowego mogą być znaczące, a „miękkie” do tej pory stanowisko prezydenta USA zmieni się pod wpływem naciskających go „jastrzębi” z partii republikańskiej - pisze Robert Kalinowski.

czytaj więcej>>>

07.52

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest zaszokowana katastrofą malezyjskiego samolotu pasażerskiego na wschodzie Ukrainy - powiedział jej rzecznik Steffen Seibert. Szefowa rządu wezwała do przeprowadzenia szybkiego niezależnego dochodzenia.
Za szokujące Merkel uznała okoliczności katastrofy, wskazujące na to, że lecąca na dużej wysokości maszyna mogła zostać zestrzelona. - Jeżeli ta wiadomość potwierdzi się, będzie to oznaczało dalszą tragiczną eskalację konfliktu na wschodzie Ukrainy - oświadczyła kanclerz, cytowana przez agencję dpa.

07.48

Wojskowa agresja przeciwko Ukrainie to zagrożenie dla europejskiego i światowego bezpieczeństwa - uważa prezydent Ukrainy. - Dziś cały świat zobaczył prawdziwą twarz agresora, ponieważ zestrzelenie cywilnego samolotu to akt międzynarodowego terroru przeciwko całemu światu - mówił w specjalnym orędziu Petro Poroszenko.

Prezydent przypomniał, że w opublikowanej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy rozmowy bojówkarze mówią o tym, że zestrzelili samolot, a później są zaskoczeni, że nie była to wojskowa maszyna, a cywilna.

Ukraińcy podkreślają, że wojsko nie wykorzystuje w strefie operacji antyterrorystycznej wyrzutni rakiet ziemia - powietrze, ponieważ separatyści nie mają lotnictwa. Wykorzystują je bojówkarze, aby strzelać do ukraińskich samolotów wojskowych. Wyrzutnie Buk zostały przekazane przez Rosję. Według ukraińskiego MSW, Rosjanie teraz będą starali się je ukryć na swoim terytorium, a następnie zniszczyć, aby nie było dowodów.

07.35

OBWE: separatyści umożliwią ekspertom dostęp do szczątków boeinga. Separatyści zgodzili się "zabezpieczyć miejsce katastrofy, zapewnić bezpieczny dostęp do tego miejsca ekipom ratunkowym, krajowym i międzynarodowych śledczym oraz obserwatorom OBWE", a także "współpracować z właściwymi ukraińskimi władzami w trakcie operacji ratunkowej" - czytamy w komunikacie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

czytaj więcej>>>

07.20

- Samolot lecący na wysokości 11 km jest wielkości główki od szpilki, więc operatorzy systemu rakietowego tak naprawdę nie wiedzą do czego strzelają - tłumaczył w radiowej Jedynce ekspert ds. lotnictwa Krzysztof Moczulski. Według niego, załoga Boeinga 777 do końca mogła nie zdawać sobie sprawy z tego, że została trafiona rakietą. - Współczesne samoloty pasażerskie nie mają żadnych systemów wykrywania pocisków - wytłumaczył. - Czytając relacje możemy się dowiedzieć, że szczątki maszyny są rozrzucone w promieniu 6 km. To oznacza, że samolot uległ dezintegracji w powietrzu i spadł w kawałkach - dodał.

czytaj więcej>>>

06.54

Około stu pasażerów samolotu Malaysia Airlines, który uległ katastrofie na Ukrainie, leciało na międzynarodową konferencję na temat epidemii AIDS, rozpoczynającą się w weekend w Melbourne, w Australii - podały australijskie media.

czytaj więcej>>>

06.50

Rosyjski resort obrony odrzuca oskarżenia o jakiekolwiek związki z katastrofą boeinga. W Moskwie nazwano wszelkie sugestie, obciążające rosyjską armię odpowiedzialnością za katastrofę malezyjskiego samolotu -"nieodpowiedzialnymi i bezmyślnymi".

W specjalnym oświadczeniu wydanym przez rosyjskie Ministerstwo Obrony można przeczytać, że resort nie prowadził żadnych działań wojskowych w pobliżu granic Ukrainy. Jednocześnie Moskwa daje do zrozumienia, że w pobliżu miejsca katastrofy, ukraińska armia dysponowała sprzętem zdolnym do zestrzelenia samolotu pasażerskiego.

06.40

EPA/CASSANDRA
Grafika przedstawiająca miejsce katastrofy malezyjskiego samolotu. FOT: EPA/CASSANDRA EDE

06.30

Amerykanie mają dowody na to, że doszło do zamachu na Ukrainie, nie wskazują jednak jego sprawców. System radarowy USA widział wystrzeloną rakietę typu ziemia powietrze, która zestrzeliła malezyjski samolot. Takie informacje podają amerykańskie media powołując się na anonimowe źródła w administracji Białego Domu. Dodają przy tym, że radary zanotowały również moment, kiedy maszyna została trafiona.

czytaj więcej>>>

06.00

Stany Zjednoczone zaapelowały o natychmiastowe przerwanie działań militarnych na wschodzie Ukrainy. Ma to pozwolić na niezakłócone przeprowadzenie śledztwa w sprawie samolotu malezyjskich linii lotniczych. Maszyna została prawdopodobnie zestrzelona na pograniczu ukraińsko-rosyjskim.
- Wzywamy wszystkich zainteresowanych: Rosję i prorosyjskich separatystów oraz Ukrainę do ogłoszenia natychmiastowego zawieszenia broni - czytamy w oświadczeniu. - Trzeba zapewnić międzynarodowemu zespołowi śledczemu bezpieczny i pełny dostęp do miejsca, w którym rozbił się samolot oraz umożliwić zabezpieczenie szczątków maszyny - napisał rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

05.50

Według władz w Kijowie, samolot pasażerski lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur zestrzelili separatyści. Na pokładzie Boeinga 777 było co najmniej 154 Holendrów, 27 Australijczyków, 23 Malezyjczyków, 11 Indonezyjczyków, sześciu Brytyjczyków, czterech Niemców, czterech Belgów, trzech Filipińczyków i Kanadyjczyk, zaś narodowość pozostałych 47 pasażerów nie jest znana. Wszystkich 15 członków załogi było Malezyjczykami.

(źródło: ENEX/x-news)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przekazał wyrazy współczucia premierowi Holandii.Ukraiński prezydent nie ma wątpliwości, że za to, co się stało, odpowiadają wspierani przez Kreml bojówkarze. - To nie jest incydent, katastrofa, a akt terroru - zaznaczył.

Zdjęcia z miejsca katastrofy (źródło: RUPTLY/x-news)

Katastrofa samolotu. Zobacz relację z wydarzeń z czwartkowego wieczoru i z nocy>>>

05.30

- Malezyjskie linie lotnicze Malaysia Airlines oświadczyły w piątek, że trasa wybrana przez ich samolot, który uległ katastrofie na Ukrainie, była zadeklarowana jako bezpieczna przez ONZ-owską Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego.

czytaj więcej>>>

IAR/PAP/asop