Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 05.09.2014

NATO wzmocni wschodnią flankę

- Na szczycie NATO w Newport udało się uniknąć zasadniczych różnic w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu - poinformował prezydent Bronisław Komorowski.
Polska delegacja na szczyt NATO. Prezydent Bronisław Komorowski, szef MON Tomasz Siemoniak i szef MSZ Radosław SikorskiPolska delegacja na szczyt NATO. Prezydent Bronisław Komorowski, szef MON Tomasz Siemoniak i szef MSZ Radosław Sikorski PAP/Paweł Supernak

Zdaniem prezydenta, dotychczasowe ustalenia szczytu NATO w Walii dają podstawę do optymistycznej oceny jego efektów. Zastrzegł, że wymagają one jeszcze wspólnych narad. - Oceniam, że udało się skutecznie uniknąć poważnych kontrowersji, różnic w sposobie rozumienia tego, co trzeba zrobić, żeby flanka wschodnia została poważnie wzmocniona - oświadczył.

Szczyt NATO w Newport - czytaj więcej >>>

Bronisław Komorowski wyraził zadowolenie, że wizja NATO jako organizacji ekspedycyjnej "przechodzi do historii, a wraca tradycyjna rola sojuszu jako organizacji wyspecjalizowanej w zakresie obrony terytoriów krajów członkowskich".

O powrocie do korzeni NATO pisała też niemiecka prasa.

Problemem mogą być jednak nastroje w społeczeństwach zachodnich.  - W Niemczech przyzwyczajono się do stabilizacji w Europie i do dobrych interesów z Rosją.  Wielu mieszkańców Niemiec obawia się, że ich kraj zostanie wciągnięty do wojny z Rosją. Muszą zrozumieć, że celem odstraszania jest właśnie zniechęcenie innych krajów do wojennych działań - podkreśla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Potwierdzeniem tej tezy jest najnowszy sondaż z którego wynika, że większość Niemców jest przeciwnych zarówno wzmocnieniu wojskowej obecności NATO w Europie Środkowej i Wschodniej, jak i przyjęciu Ukrainy do Sojuszu. Wysłania dodatkowych oddziałów NATO do krajów znajdujących się na wschodnich rubieżach Sojuszu nie chce 60 procent Niemców. Tylko 35 procent popiera te plany - wynika z sondażu Deutschlandtrend przeprowadzonego na zlecenie ARD przez instytut Infratest dimap.

61 procent ankietowanych wyraziło sprzeciw wobec przyjęcia Ukrainy do NATO, za wejściem tego kraju do Sojuszu opowiedziało się 31 proc.

Poroszenko: prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie>>>

(źródło: CNN Newsource/x-news)

Jednocześnie aż 82 procent uczestników sondaży przyznało, że odczuwa zagrożenie ze strony Rosji. Nie odczuwa lęku przed Moskwą tylko 16 procent obywateli Niemiec. 61 procent chciałoby, żeby UE w sposób bardziej zdecydowany przeciwstawiła się Rosji. 35 proc. nie podziela tego poglądu. Pomimo to 50 procent ankietowanych nie chce zaostrzenia sankcji wobec Rosji, natomiast 47 proc. popiera bardziej zdecydowane restrykcje.
Większość Niemców (52 proc.) uważa, że na dłuższą metę Zachód i Rosja będą partnerami, 41 proc. wątpi w to. Pomimo zastrzeżeń wobec większego zaangażowania na wschodzie Europy ogromna większość Niemców pozytywnie ocenia NATO. 89 proc. jest zdania, że Sojusz odgrywa ważną rolę w utrzymaniu pokoju w Europie. Tylko 8 proc. uważa, że NATO należałoby rozwiązać.

W drugim dniu obrad NATO ma ogłosić wzmocnienie wojskowej obecności na wschodzie. Nie będą to jednak stałe bazy, ale rotacyjne. Powstanie tak zwana szpica sił natychmiastowego reagowania do obrony wschodniej flanki NATO.
- Na szczycie podejmiemy decyzje, które wzmocnią obronę naszych sojuszników - powiedział szef NATO Anders Fogh Rasmussen. Tak zwana szpica sił natychmiastowego reagowania, która ma powstać, będzie liczyć do czterech tysięcy żołnierzy. Mają oni być wysłani do zaatakowanego kraju w ciągu kilku dni. - To jest sprawa zasadniczej wagi dla Polski, żeby każdy potencjalny agresor wiedział, że będzie natychmiastowa reakcja i skuteczna - skomentował prezydent Bronisław Komorowski.
Potrzebne będzie jednak zaplecze logistyczne i sprzęt - to wszystko zostanie rozlokowane w naszym regionie. Ale to nie będą stałe bazy NATO, których domagała się Europa Środkowo-Wschodnia i które są na Zachodzie. Właśnie kraje z tej części kontynentu nie zgodziły się na to, bo chciały uniknąć konfrontacji z Rosją.

IAR/PAP/asop

''