Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 04.12.2013

04.12.2013 Ukraińcy protestują. Politycy na Majdanie [relacja]

Nie ustają antyrządowe protesty na Ukrainie. Na kijowskim Majdanie Niepodległości pojawiają się kolejni europejscy politycy.
Protestujących na kijowskim Majdanie odwiedził szef MSZ Niemiec Guido WesterwelleProtestujących na kijowskim Majdanie odwiedził szef MSZ Niemiec Guido WesterwellePAP/EPA/ANDREW KRAVCHENKO
Posłuchaj
  • Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR): delegacja Ukrainy wybiera się do Brukseli, urzędnicy są zaskoczeni. "Nie wiadomo, czy będą mieli z kim rozmawiać"
  • Relacja Tomasza Sajewicza z Pekinu (IAR): chińskie wyjście Janukowycza
  • Paweł Buszko z Kijowa (IAR): noc na Euromajdanie minęła spokojnie
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): Ukraińska Generalna Prokuratura poszukuje inicjatorów i uczestników studenckich manifestacji w Kijowie
  • Paweł Buszko z Kijowa (IAR): dziewięć osób skazano na areszty, w odpowiedzi opozycja zablokowała parlament
Czytaj także

22.12

Prezydent Bronisław Komorowski ok. godzinę rozmawiał w środę wieczorem z Januszem Palikotem o sytuacji na Ukrainie. - Jest ryzyko, że Ukraina podpisze umowę o unii celnej z Rosją i trzeba to dobrze przeanalizować - powiedział PAP szef Twojego Ruchu po spotkaniu.

21.53

- Stowarzyszenie Ukrainy z UE zagraża interesom Rosji - mówił w radiowej Jedynce Aleksandr Aleksiejew, ambasador Rosji w Polsce.

Czytaj więcej >>>

21.24

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył w czasie wizyty w Mołdawii, że Ukraińcy powinni mieć "możliwość decydowania o swojej przyszłości".

Czytaj więcej >>>

20.54

Zebrani w Kijowie na Majdanie Niepodległości zaapelowali w środę wieczorem do odbywającej karę więzienia byłej premier Julii Tymoszenko, by przerwała głodówkę, którą rozpoczęła 25 listopada na znak solidarności z Ukraińcami demonstrującymi w Kijowie.

20.36

Miasteczko namiotowe na kijowskim Majdanie.

fot.
fot. PAP/EPA/TIM BRAKEMEIER

20.12

Unia Europejska postawiła Ukrainie nowe ultimatum - twierdzi rządowy dziennik "Rossijskaja Gazieta". Według rosyjskich dziennikarzy obecnie Kijów i Bruksela nie mają o czym rozmawiać.

19.31

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego razem z unijnymi wysłannikami na Ukrainę apeluje o niestosowanie przemocy w tym kraju. Martin Schulz spotkał się dziś z Patem Coxem i Aleksandrem Kwaśniewskim w celu omówienia możliwości przedłużenia ich misji.

19.06

Wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox poinformowali w środę w Brukseli, że są gotowi kontynuować swoją misję, jeśli ukraińskie władze i opozycja uznają, iż będzie to użyteczne.

Czytaj więcej >>>

18.27

Szef MSZ Niemiec Guido Westerwelle zapewnił ukraińską opozycję, że drzwi do UE pozostają dla tego kraju otwarte. Nieoczekiwanie pojawił się na Majdanie Niepodległości w Kijowie, gdzie od wielu dni trwają protesty zwolenników integracji europejskiej Ukrainy.

fot.
fot. PAP/EPA/ANDREW KRAVCHENKO

18.03

Szef MSZ Radosław Sikorski udaje się w czwartek z jednodniową wizytą do Kijowa, gdzie weźmie udział w posiedzeniu rady szefów resortów dyplomacji państw OBWE. Minister chce namawiać władze ukraińskie oraz przedstawicieli opozycji do porozumienia na rzecz reform.

17.32

Szef komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (PO) powiedział w środę w Kijowie, że delegacja polskich parlamentarzystów przekazała wiceprzewodniczącemu ukraińskiego parlamentu uchwałę Sejmu "wspierającą ukraińską drogę do Europy."

Czytaj więcej >>>

17.12

Byli prezydenci Ukrainy poparli protesty. Leonid Krawczuk, Leonid Kuczma i Wiktor Juszczenko wyrazili "solidarność z pokojowymi działaniami tysięcy młodych Ukraińców".

Czytaj więcej >>>

17.02

Demonstranci przed budynkiem kijowskiej milicji.

fot.
fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

16.51

Posłowie chcą więcej wiedzieć o kulisach wydarzeń na Ukrainie. Wnioskują do marszałek Ewy Kopacz o pilne umieszczenie w porządku obrad plenarnych, informacji MSZ w tej sprawie.

16.10

Ukraińcy nie poddają się i nie zamierzają opuszczać kijowskiego Majdanu. - Możemy protestować nawet cały rok, a nawet dłużej. Janukowycz musi trafić do więzienia - mówią demonstranci.

Źródło: TVN24/x-news

15.53

Unia Europejska nie zmieni radykalnie swojej oferty dla Ukrainy, a rząd Janukowycza nie ma co liczyć na zastrzyk gotówki. To opinia doktora Andrew Wilsona ze Szkoły Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich na londyńskim uniwersytecie UCL.

15.31

Nie ustają antyrządowe protesty w Kijowie. Miejsce demonstracji to już nie tylko Majdan, czyli Plac Niepodległości. Niezadowoleni z władzy pikietują rządowe budynki. Opozycja ocenia, że protestujących jest około 30 tysięcy.

15.02

Mimo wczorajszych zapowiedzi delegacja ukraińska nie przyleciała do Brukseli na konsultacje z Komisją Europejską. Polskie Radio usłyszało w ambasadzie Ukrainy przy Unii, że doszło do nieporozumienia.

Czytaj więcej >>>

14.37

Tylko mediacja Unii Europejskiej może rozwiązać obecny pat polityczny na Ukrainie. Takiego zdania jest jeden z liderów antyrządowych protestów w Kijowie Jurij Łucenko.

Czytaj więcej >>>

14.16

Ukraińska opozycja nie widzi sensu rozmów z władzami. Wstępnym warunkiem ewentualnych negocjacji ma być ukaranie milicjantów, którzy są odpowiedzialni za rozpędzenie pokojowej demonstracji w sobotę rano, a także pobicie dziennikarzy w niedzielę po południu. Wśród rannych wtedy był Polak, Paweł Pieniążek.

13:50: Hymn Euromajdanu?

Piosenka lwowskiego zespołu "Okean Elzy", "Wstawaj, miła moja wstawaj", jeden z przebojów najczęściej granych na Majdanie

13:40: Strach przed prowokacją

Manifestanci blokują siedzibę prezydenta i budynek rządu. Obawiają się prowokacji. Sytuację monitoruje specjalna służba porządkowa.

Na ulicy Bankowej, prowadzącej do siedziby ukraińskiego prezydenta, na swoich pozycjach trwają dwa kordony. Z jednej strony ulicy bez ruchu, schowani za rzędem metalowych tarcz, marzną milicjanci. Dwieście metrów dalej za barierkami obwieszonymi kolorowymi transparentami - kilkuset demonstrantów.

13.30. Sekretarz generalny Rady Europy w Kijowie

Jeden z liderów opozycji Arsenij Jaceniuk i sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland.

Jeden
Jeden z liderów opozycji Thorbjorn Jagland i sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland, PAP/EPA/ANDREW KRAVCHENKO

 

13:05: Grupa spiskowców izoluje prezydenta od państwa?

Obecnie nie ma szans na polityczne rozwiązanie konfliktu między władzami a opozycją i tysiącami przeciwników rządu Ukrainy, którzy demonstrują na ulicach Kijowa - ocenił Wołodymyr Horbacz z ukraińskiego Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej. Według politologa Wołodymyra Horbacza, na Ukrainie realizowany jest scenariusz pisany w Rosji. - Świadczą o tym milicyjne pacyfikacje demonstrantów - uważa. - Dalszych wydarzeń prognozować nie można, ale pozostaje jakaś nadzieja, że odpowiedzialna klasa polityczna powstrzyma w jakiś sposób radykalny scenariusz, sterowany z Kremla - zaznaczył. - Jeśli odpowiedzialni politycy uświadomią sobie, że mają do czynienia z przewrotem i izolowaniem prezydenta od państwa, dokonywanym przez grupę spiskowców, to można z tym jeszcze coś zrobić. Musiałoby to jednak nastąpić w wyniku porozumienia między opozycją i tymi odpowiedzialnymi w obecnych władzach - oświadczył.
Mówiąc o uczestnikach tej grupy, Horbacz przypomniał wywiad, jakiego udzieliła deputowana Partii Regionów, która jako pierwsza wyszła oficjalnie ze swego ugrupowania po tym, gdy w sobotę nad ranem zaatakowano zgromadzonych na Majdanie ludzi. - Bohosłowska wymieniła tam Klujewa i Medwedczuka, a dziś możemy dodać do tego grona premiera Mykołę Azarowa oraz wicepremiera Jurija Bojkę, który ogłaszał decyzję rządu o wstrzymaniu podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE - powiedział.
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Klujew uznawany jest za jedną z najbardziej wpływowych osób w otoczeniu Janukowycza. Wiktor Medwedczuk, uważany za za lobbystę interesów Kremla były szef administracji Leonida Kuczmy, stoi na czele antyzachodniego ruchu "Ukraiński Wybór". Prezydent Rosji Władimir Putin jest ojcem chrzestnym córki Medwedczuka, Darii.

12:34: Miedwiediew:  macie dość aktywny sezon polityczny

Obecne wydarzenia na Ukrainie to wewnętrzna sprawa tego kraju, ale Rosja uważnie je śledzi - oświadczył rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew na spotkaniu w Moskwie z wicepremierem Ukrainy Jurijem Bojką. - Macie dość aktywny sezon polityczny - powiedział premier Rosji Bojce.

Rzeczniczka Miedwiediewa Natalia Timakowa poinformowała, że Miedwiediew rozmawiał we wtorek telefonicznie z premierem Ukrainy Mykołą Azarowem.

Wicepremier
Wicepremier Rosji Igora Szuwałow, premier Rosji Dmitrij Miedwiediew i wicepremier Ukrainy Jurij Bojko na spotkaniu w Moskwie; PAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV/RIA NOVOSTI/GOVERNMENT PRESS SERVICE

12.20. Były bokser Witalij Kliczko zostanie prezydentem Ukrainy?

Eurodeputowany Paweł Kowal uważa , że dla przyszłości Kliczki rozstrzygające będą najbliższe dni, w tym wydarzenia na Majdanie. Zauważa, że Kliczko na razie jest jednym z liderów opozycji, a nie najbardziej wpływowym spośrod nich. Poseł uważa, że opozycja powinna skupić się na konkretnych i realistycznych postulatach i nie wysuwać żądań nierealnych, takich jak odsunięcie od władzy prezydenta Ukrainy.

11:55: Rosja skrytykowała NATO za deklarację w sprawie Ukrainy.

Ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego m.in. potępili użycie siły przez ukraińską milicję w Kijowie. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow po spotkaniu Rady NATO-Rosja oświadczył, że nie rozumie dlaczego Sojusz zajmuje się wydarzeniami w Kijowie. Skrytykował też opozycję za protesty.

Rada
Rada Rosja-NATO, fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

11:20: Posłowie PO wybierają się na Ukrainę

Do Kijowa jadą Robert Tyszkiewicz, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna i przewodniczący komisji mniejszości narodowych, Miron Sycz

Posłowie chcą się spotkać z przedstawicielami ukraińskiego parlamentu, opozycji i rządu, aby przekazać im treść uchwały Sejmu, dotyczącej sytuacji na Ukrainie. Spotkają się też z ludźmi protestującymi na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

W przyjętej we wtorek uchwale Sejm zaapelował do rządzących i opozycji na Ukrainie o pilne podjęcie rozmów na rzecz narodowego porozumienia, dotyczącego integracji europejskiej. Wezwano też do niepodejmowania działań, które mogłyby doprowadzić do eskalacji przemocy.

11:00: Opozycja nadal pikietuje budynki rządowe

Opozycja zablokowała parlament w odpowiedzi na aresztowanie na 2 miesiące 9 osób, które jakoby brały udział w niedzielnych zamieszkach przed administracją prezydenta. Opozycja twierdzi, że są to przypadkowi ludzie, którzy nie odpowiadali za użycie siły, a prawdziwi prowokatorzy współpracują z władzami i dlatego sądy nimi się nie interesują.

Komentatorzy zauważają, że władze nie spełniły żadnych żądań protestujących. Nie zwolniono nawet ministra spraw wewnętrznych Witalija Zacharczenkę, który odpowiada za brutalną pacyfikację manifestacji na placu Niepodległości w sobotę przed świtem. Politolog Wadym Karasiow przekonuje, że rządzący liczą na to, że po pewnym czasie protesty ucichną i wszystko zakończy się wojną pozycyjną, która potrwa do 2015 roku i wyborów prezydenckich. Jednocześnie spadnie poparcie dla opozycji, jako siły, która nie jest w stanie nic zrobić, nawet zdymisjonować rządu.

10: 45: aresztowania niewinnych demonstrantów?
Kijowski sąd postanowił o aresztowaniu na 2 miesiące zatrzymanych podczas niedzielnych starć z Berkutem przed siedzibą administracji prezydenta. Protestujący w Kijowie obawiają się, że rozpoczyna się „przykręcanie śruby” przez władzę.

10: 31: Wicepremier Arbuzow spotkał się z ambasadorem UE w Kijowie

Służby prasowe pierwszego wicepremiera Serhija Arbuzowa powiadomiły, że spotkał się on z ambasadorem UE Janem Tombińskim. Na spotkaniu z przedstawicielem UE w Kijowie "strona ukraińska poinformowała o niezmienności kursu na integrację europejską i w szczególności na stowarzyszenie z Unią Europejską" - głosi oświadczenie służb prasowych wicepremiera opublikowane w środę. Arbuzow i Tombiński uzgodnili, że odbędą się dalsze rozmowy w celu "jak najszybszego ustalenia grafiku realizacji" umowy o stowarzyszeniu.

Wygląda więc na to, że rozmów w Brukseli nie będzie.

10:20: Wicepremier Ukrainy Jurij Bojko wyruszył do Moskwy

Rozmowy mają dotyczyć problemów z zakresu relacji dwustronnych, w tym sprawy gazu ziemnego - donosi agencja Interfax, powołując się na źródło w rządzie Ukrainy. Jak zauważa Reuters, Kijów stara się uzyskać w Moskwie obniżkę cen gazu.

09:30

- Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powinna teraz być na Ukrainie - postuluje publicystka "W sieci" Dorota Łosiewicz. Grzegorz Osiecki (”Dziennik Gazeta Prawna”) uważa, że w starciu władz z opozycją więcej atutów ma prezydent Wiktor Janukowycz. Liczy on, że energia protestujących się wyczerpie, zaczną się rozjeżdżać. Publicysta zauważył, że nie zarysowano jasno, do czego dąży Majdan, co będzie jego sukcesem.  Więcej w audycji "Komentatorzy" w Trójce >>>

09:10

Polska musi mówić w sprawie Ukrainy jednym głosem - mówiła w Trójce wiceprezes PiS Beata Szydło. W jej ocenie nasz kraj powinien być ambasadorem Ukrainy w Unii Europejskiej, gdyż lepiej, niż kraje zachodnie zdaje sobie sprawę z jej sytuacji. Więcej >>>

08:57: Blokada siedzib rządu i prezydenta, pikieta przed parlamentem

W środę rano demonstranci w Kijowie znów zablokowali dojścia do siedziby rządu. Tymczasem o godz. 9 czasu polskiego w Kijowie ma się rozpocząć posiedzenie rządu.

Pikieta odbywa się także przy ulicy Hruszewskiego, obok parlamentu. Po drugiej stronie Rady Najwyższej Ukrainy ustawiona jest scena dla zwolenników rządzącej Partii Regionów, którzy od wtorku prowadzą akcję poparcia dla Janukowycza.
We wtorek ukraiński parlament odrzucił w głosowaniu wniosek opozycji o dymisję rządu, obarczanego winą za użycie siły wobec demonstrantów. W odpowiedzi opozycja ogłosiła blokadę siedziby prezydenta. W środę w godzinach porannych przy szczelnie zastawionym przez autobusy milicyjne placu przed administracją Janukowycza dyżurowało kilkadziesiąt osób z obozu antyrządowego.

08:56: A tak wyglądała miniona noc na Majdanie, według kanału 5:

08:30: Radosław Sikorski za zniesieniem wiz dla Ukrainy

Szef MSZ Radosław Sikorski uznał za słuszną akcję "Rzeczpospolitej" na rzecz zniesienia wiz dla Ukraińców. W Jedynce mówił, że wymaga to jednak działań rządu w Kijowie, gdyż Unia Europejska nie zrezygnuje z wymogów technicznych, takich jak podpisanie umowy o readmisji czy wprowadzenie paszportów biometrycznych. Minister dodał, że Polska jest tu liderem, gdyż setki tysięcy Ukraińców przyjeżdżają do naszego kraju, korzystając z umowy o ruchu przygranicznym.
Komentując wypowiedzi prezesa Prawa i Sprawiedliwości na temat Ukrainy, Sikorski powiedział, że to dobrze, że Jarosław Kaczyński stał się proeuropejski. Dodał, że najlepszym planem dla naszych sąsiadów jest umowa stowarzyszeniowa z Unią Europejską. Minister przypomniał, że jej tekst został wynegocjowany w czasie polskiej prezydencji w Unii.

08:29: Radosław Sikorski w Jedynce:  rozwiązanie dla Ukrainy to pakt na rzecz reform

W ocenie Radosława Sikorskiego najlepszym scenariuszem dla Ukrainy byłoby porozumienie wszystkich sił politycznych na rzecz bolesnych reform, które doprowadzą Ukrainę do pomocy europejskiej i do Europy.

Sikorski dodał, że gdy Janukowycz wprowadzi reformy takie jak podniesienie cen gazu, dewaluację hrywny, to opozycja odpowie populistycznym atakiem na niego. W ocenie ministra spraw zagranicznych, dobrym rozwiązaniem byłby pakt na rzecz reform.

Minister powiedział w radiowej Jedynce, że jutro (w czwartek) jedzie do Kijowa na spotkanie ministerialne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, choć wahał się czy to zrobić. Dodał, że na jego decyzję czekało kilkunastu ministrów innych krajów regionu. Doszedł jednak do wniosku, że jeśli władza zapowiada, że nie będzie używać siły, to nie dojdzie do eskalacji napięcia.

Sikorski mówił, że wykorzysta pobyt na Ukrainie, by móc porozmawiać z przedstawicielami władz i opozycji.

08:28: Radosław Sikorski w Jedynce:  Ukraina jest na krawędzi bankructwa, są cztery możliwe scenariusze

Pytany o przyszłość Ukrainy szef MSZ Radosław Sikorski powiedział w Jedynce, że Ukraina poprzez nieprzeprowadzenie reform i niewydolną gospodarkę stoi na granicy bankructwa i potrzebuje zasilania z zewnątrz. Zdaniem ministra, istnieją cztery scenariusze. Mniej prawdopodobne są takie: Unia Europejska zmusi Rosję do zniesienia restrykcji wobec Ukrainy lub zasili Kijów dużą kwotą pieniędzy. Bardziej prawdopodobne scenariusze to zdaniem Radosława Sikorskiego, podpisanie przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej i rozpoczęcie reform (odblokowałoby to fundusze z MFW) lub przystąpienie do Unii Celnej z Rosją. Minister spraw zagranicznych powiedział, że ukraińskie władze prawdopodobnie zmierzają do tego ostatniego rozwiązania...

08:15: Cimoszewicz: Ukraina ma problem z korupcją, żyje w świecie fikcyjnej ekonomii

Były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w Jedynce, że unijna oferta dla Ukrainy była rzetelna i nie ma potrzeby jej zmiany. Na pytanie o ewentualną większą pomoc finansową dla Kijowa, były premier odpowiedział, że Ukraina otrzymała szansę na poprawę swej sytuacji. Dodał, że kraj ten ciągle boryka się z problemami odziedziczonymi po Związku Radzieckim, na przykład korupcją, i sam musi sobie z nimi poradzić. Cimoszewicz podkreślił, że w obecnych realiach ekonomicznych ukraińskim oligarchom nie opłaca się unowocześniać firm. Boją się żyć w normalnych warunkach gospodarczych - dodał były premier. Zdaniem Cimoszewicza, ogłoszona wczoraj przez ukraińskiego premiera informacja o negocjacjach z Unią Europejską ma charakter propagandowy. Więcej >>>

Były premier dodał, że ukraińskie władze liczą, iż protesty same wygasną, zwłaszcza że nadchodzi zima. Cimoszewicz uznał za błąd włączenie przez Unię Europejską sprawy Julii Tymoszenko do rozmów z Ukrainą.

08:00: Euromajdan w Brukseli:

07:55: Apel o wspólną strategię UE-USA w sprawie Ukrainy

USA nie mogą z boku przyglądać się, jak toczy się rozgrywka między UE a Rosją w sprawie Ukrainy. Czas na zaangażowanie na wyższym poziomie władzy i wspólną strategię USA-UE dotyczącą Ukrainy i Europy Wschodniej - apelują amerykańscy eksperci z Rady Atlantyckiej.
- Musimy zdać sobie sprawę, że to, co się dzieje dziś na Ukrainie, to część szerszej gry o Europę Wschodnią i następny rozdział europejskiej integracji z sześcioma byłymi republikami radzieckimi - powiedział grupie dziennikarzy w poniedziałek wiceprzewodniczący Rady Atlantyckiej (Atlantic Council) Damon Wilson, były doradca prezydenta George'a W. Busha i dyrektor ds. Europy Wschodniej i Środkowej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.

07:30: Śledczy proszą o nazwiska studentów...

Ukraińska Generalna Prokuratura poszukuje inicjatorów i uczestników studenckich manifestacji w Kijowie. Według komentatorów, władze powoli zaczynają prześladowania organizatorów protestów.

07:20: Majdan jest coraz lepiej zorganizowany

(wideo: źr. TVN24/x-news)

 

06:55: Noc na Majdanie minęła spokojnie

Jak podaje rosyjska agencja Interfax, noc na placu spędziło około trzech tysięcy ludzi, a w przyległych budynkach drugie tyle.

Protestujący
Protestujący na Majdanie w Kijowie w nocy 3/4 grudnia, PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

06:45: Co Janukowycz robi w Chinach?

Prezydent Wiktor Janukowycz jest w Chinach – pomimo kryzysu politycznego we własnym kraju. Ocenia się, że w Pekinie Wiktor Janukowycz będzie zabiegał o kredyty, które mają pomóc domknąć budżet kraju na kolejny rok. Przed wylotem do Chin tłumaczył, że gdyby podróż została w ostatniej chwili przełożona, mogłoby to położyć się cieniem na chińsko-ukraińskich stosunkach.

Według agencji Bloomberg w ostatnich latach Chiny udzieliły Ukrainie kredytów w wysokości 10 miliardów dolarów. Chińczycy importują ukraiński sprzęt metalurgiczny oraz produkty spożywcze. A w tym roku media w Hongkongu informowały, że jedna z chińskich firm negocjuje z władzami Ukrainy dzierżawę 5 procent ziem rolnych tego kraju (!).  Miałyby na nich powstać pola uprawne i hodowle świń. Chińczycy dzierżawiliby ziemię przez pół wieku, a cała produkcja trafiałaby do Chin...

06:30: Rosyjscy pisarze do Euromajdanu

Rosyjscy pisarze i poeci piszą do Ukraińców. Zapewniają, że również czują się częścią europejskiego społeczeństwa i również w nich wywołują gniew ci, którzy próbują odepchnąć oba narody od Europy. Liczą na sukces Euromajdanu.

Czytaj więcej >>>

06:19: KE nie będzie omawiać warunków umowy

W reakcji na wieści o przybyciu (niespodziewanej?) delegacji ukraińskiej Komisja Europejska zastrzega, że nie zamierza rozmawiać na temat zmiany warunków umowy stowarzyszeniowej. Unia nie przygotowuje też żadnej oferty finansowej, która miałaby zrekompensować Ukrainie ewentualne straty w związku z pogorszeniem się kontaktów z Rosją. Komisja może co najwyżej rozmawiać o wdrożeniu umowy stowarzyszeniowej i utworzeniu strefy wolnego handlu, a także wyjaśnić szczegółowo korzyści oraz wymogi.

06: 17: Premier Ukrainy wysłał delegację na Wschód i na Zachód

Delegacja ukraińskiego rządu ma się wybrać w środę do Moskwy i do Kijowa. Według zapowiedzi premiera Mykoły Azarowa, wysłannicy kijowskiego rządu w rosyjskiej stolicy chcą rozmawiać o odnowieniu relacji handlowych, natomiast w stolicy Belgii o umowie stowarzyszeniowej.

Co ciekawe, Komisja Europejska nie potwierdza spotkania z przedstawicielami Ukrainy. Unijni urzędnicy byli zaskoczeni informacjami, że do Brukseli na rozmowy wybiera się ukraińska delegacja rządowa. - Rzadko zdarza się, by premier jakiegoś kraju ogłaszał wizytę w Komisji, która nie została wcześniej przygotowana - powiedział Polskiemu Radiu jeden z urzędników.

PAP/IAR/PolskieRadio.pl/agkm

Próba zdymisjonowania rządu. Prezydent Ukrainy poleciał do.. Chin. 3.12. 2013>>>

Protesty w Kijowie. Poniedziałek 2.12.2013>>>

Protesty na Ukrainie. Zobacz co się działo w Kijowie [wideo]>>>