Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 29.11.2011

Oni biorą sprawy w swoje ręce

- Efekty projektu zaskakują nawet nas. W tym momencie jesteśmy w jego połowie, a osób głuchoniewidomych pracuje już 106 - mówi z radością Przemysław Żydok koordynator merytoryczny projektu "Weź sprawy w swoje ręce".
Osoba głuchoniewidoma z tłumaczem-przewodnikiemOsoba głuchoniewidoma z tłumaczem-przewodnikiemfot. tpg.org.pl/mat. prasowe
Posłuchaj
  • "Na wyciągnięcie ręki...", 29 listopada 2011
Czytaj także

Jego głównym celem jest aktywizacja społeczna i zawodowa osób głuchoniewidomych, przy ich aktywnym udziale i z poszanowaniem ich potrzeb, możliwości i osobistych wyborów. Włączając nową osobę do projektu specjaliści diagnozują jej potrzeby, umiejętności oraz sposób radzenie sobie w sytuacjach codziennych. Kolejny etap to aktywizacja społeczna, a ostatni - szukanie pracy.

- Z osobą głuchoniewidomą, która stara się o pracę idziemy na rozmowę kwalifikacyjną, pomagamy w negocjowaniu warunków pracy, uspokajamy pracodawców, którzy mają pewne obawy i staramy się wypracować coś, co jest super, czyli pracę dla osoby, która pozornie nie może pracować - opowiada o działaniu projektu Mateusz Kotnowski, trener pracy.

Jedną z osób, które zatrudniły osobę głuchoniewidomą jest Katarzyna Gromadzka. - Miałam na początku troszkę oporów, ale z perspektywy czasu mogę ocenić, że to jest bardzo dobry pracownik - mówi w audycji Elżbiety Korczyńskiej.

Niewidomy i obustronnie aparatowany Krzysztof Wostal prowadzi własną działalność i swoją postawą stara się rozbudzić wśród innych głuchoniewidomych wiarę, że można coś osiągnąć mimo ograniczeń.

Przemysław Żydok dodaje, że są także zawody, z którymi głuchoniewidomi radzą sobie lepiej, niż osoby zdrowe. Jakie? Dowiesz się słuchając całej audycji "Na wyciągnięcie ręki..., 29 listopada 2011".

Projekt "Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II – Weź sprawy w swoje ręce" realizowany jest przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym. Działania prowadzone będą w latach 2010-2012. Liderem Projektu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, z którego budżetu pochodzi 15% środków na jego realizację. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Więcej na stronie mojapraca.org.pl.


Audycji "Na wyciągnięcie ręki ..." można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 18.35. Zapraszamy.