Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 03.09.2016

Absurdy w polskiej służbie zdrowia

Niekończące się kolejki do specjalistów, limity przyjęć u lekarzy, a także wszechobecna i narastająca biurokracja. Chorzy codziennie stykają się ogromną liczbą absurdalnych doświadczeń w służbie zdrowia. Fundacja My Pacjenci wytypowała najważniejsze nieporozumienia z kategorii systemowych, czyli takich, które przeszkadzają wszystkim pacjentom niezależnie od wieku czy problemu zdrowotnego.
Posłuchaj
  • 03.09.16 Ewa Borek: „System opieki zdrowotnej w Polsce nie jest skonfigurowany dla dobra pacjenta (…)”.
Czytaj także

Stworzony przez nią poradnik informuje, jak poruszać się w systemie pełnym potencjalnych kolizji interesów nie generując konfliktów z personelem medycznym. Tłumaczy też powody, z których do takich sytuacji może dojść.

– Absurdów utrudniających życie lekarzom, jak i pacjentom jest mnóstwo. Jednym z nich jest sytuacja, gdy w miejsce chorego lekarza przyjdzie jego kolega i ten fakt nie zostanie zgłoszony do Narodowego Funduszu Zdrowia. W takim wypadku NFZ jest w stanie wszystkie odbyte przyjęcia zakwestionować. A to może mieć to finansowe konsekwencje dla placówki zdrowia, w której nastąpiła niezgłoszona zamiana lekarzy. Czy procedura zastępstw nie mogłaby być prostsza? – zastanawiała się Zyta Kaźmierczak-Zagórska, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Wiele nieporozumień i trudności w normalnym dostępie do służby zdrowia rodzi się z tego, że w systemie opieki zdrowotnej coraz większą rolę odgrywają pieniądze, a nie dobro pacjenta i godność człowieka. Zwróciła na to uwagę Ewa Borek z Fundacji MY Pacjenci.

Z poradnikiem, który pomaga w walce z absurdami w polskiej służbie zdrowia, można zapoznać się pod adresem www.mypacjenci.org

Polskie Radio 24/db

__________________

Data emisji: 03.09.16

Godzina emisji: 19:15