Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 06.05.2014

Będzie unijne embargo na węgiel z Rosji?

Wprowadzenie europejskiego embarga na węgiel z Rosji proponuje Polska Razem. W tej sprawie można podjąć decyzję o wprowadzeniu unijnych sankcji - odpowiada europosłanka PO Danuta Huebner.
Marek MigalskiMarek MigalskiSylwia Mróz/PR
Posłuchaj
  • Europoseł Marek Migalski o embargu na rosyjski węgiel (IAR)
  • Europoseł Marek Migalski o kondycji polskiego górnictwa (IAR)
  • Europosłanka PO Danuta Huebner o sankcjach wobec Rosji (IAR)
  • Europosłanka PO Danuta Huebner o uniezależnieniu się od Rosji (IAR)
  • Adam Szejnfeld o pomyśle wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel (IAR)
  • Adam Szejnfeld o eksporcie rosyjskiego węgla (IAR)
Czytaj także

Europoseł Marek Migalski powiedział, że chodzi o wszczęcie procedury antydumpingowej i zablokowanie importu rosyjskiego węgla do Unii. Ma to na celu pomoc polskiemu górnictwu i wywarcie presji na Rosję, która, jak powiedział Marek Migalski, musi zapłacić za to co robi u naszego wschodniego sąsiada.
- Będziemy apelować do Donalda Tuska o uruchomienie europejskich mechanizmów, które mogą wprowadzić embargo - powiedział Migalski na konferencji w Sejmie.
Europoseł nawiązał też do wtorkowej wizyty premiera Donalda Tuska na Śląsku. Powiedział, że za dzisiejszy kryzys w górnictwie odpowiadają ludzie z jego partii ponieważ w czasie rządów Jerzego Buzka zamknięto 23 kopalnie i ponad 100 tysięcy górników znalazło się na bruku. Obecnie na hałdach składowanych jest ponad 5 milionów ton polskiego węgla.
- Dzisiaj, kiedy Donald Tusk rehabilituje węgiel, to tak jakby przestępca wracał na miejsce zbrodni - stwierdził europoseł.
Marek Migalski jest liderem śląskiej listy Polski Razem do Parlamentu Europejskiego.

Huebner: można podjąć decyzję o wprowadzeniu unijnych sankcji

Do propozycji wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel odniosła się europosłanka PO Danuta Huebner.
Była unijna komisarz dodaje, że lansowana przez nasz rząd koncepcja unii energetycznej zmierza do uniezależnienia Wspólnoty od importu energii ze Wschodu. Jak podkreśliła, od 2009 roku ten kierunek wprowadza wiele niepewności, ponieważ Rosja wykorzystuje surowce energetyczne jako narzędzie polityczne.

Danuta Huebner dodała, że powinno się też stopniowo poprawiać efektywność wykorzystania węgla w Polsce, by jego wydobycie i zużycie było opłacalne zarówno dla górników, jak i odbiorców tego surowca.

Embarga nie można nakładać bez wyraźnego powodu

Adam Szejnfeld, były wiceminister gospodarki z PO uważa z kolei, że embarga wśród krajów, które należą do WTO, wspólnot gospodarczych, ogólnoświatowych nie można nakładać bez wyraźnego powodu. W przeciwnym razie mielibyśmy do czynienia nie tylko z łamaniem umów międzynarodowych, ale także z retorsją ze strony Federacji Rosyjskiej czy też innych producentów węgla jak na przykład Chin czy Australii, powiedział Szejnfeld.
Zdaniem Szejnfelda embargo nałożone na Rosję byłoby nieskuteczne i wywołałoby tylko wybuchy śmiechu po stronie rosyjskiej. - Dla nich istotny eksport do U.E. to eksport przede wszystkim gazu i ropy a nie węgla kamiennego - dodał poseł.
Jak podaje portal gospodarczy wnp.pl, Rosja w pierwszym kwartale tego roku zwiększyła o 17 procent eksport swojego węgla. Największym odbiorcą tego surowca są kraje Unii Europejskiej.

W Katowicach rozmowy o węglu
Tymczasem w Katowicach rozpoczął się szczyt węglowy. Premier, ministrowie specjaliści i związkowcy rozmawiają o przyszłości węgla. Przed rozpoczęciem rozmów Donald Tusk mówił, że liczy na porozumienie w tak ważnej kwestii jak wydobycie tego surowca. Z kolei szef górniczej Solidarności Dominik Kolorz tłumaczył, że są pomysły na lepsze wykorzystanie węgla, na przykład proponuje się konsolidację sprzedaży tego surowca. Zajmowałby się tym jeden dystrybutor.

IAR, awi