Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 19.05.2014

Mediacje UE w sporze Ukrainy i Rosji o gaz bez rezultatu. Oettinger: brak porozumienia

Unijny komisarz do spraw energii Guenther Oettinger powiedział w poniedziałek w Berlinie, że w rozmowach o sporze gazowym Rosji z Ukrainą jest postęp, jednak nadal nie ma porozumienia.
Mediacje UE w sporze Ukrainy i Rosji o gaz bez rezultatu. Oettinger: brak porozumieniaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger zapowiada, że Europa pomoże Ukrainie zapłacić za rosyjski gaz - relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
  • Guenther Oettinger mówi o negocjacjach w sprawie dostaw rosyjskiego gazu dla Ukrainy - relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
Czytaj także

Oettinger spotkał się tego dnia z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem i wiceszefem Gazpromu Aleksandrem Miedwiediewem. Następne spotkanie, z udziałem przedstawiciela Ukrainy, odbędzie się prawdopodobnie w przyszły poniedziałek w Berlinie. - W ostatnich dniach osiągnęliśmy postęp w wielu sprawach, ale jeszcze nie ma przełomu - powiedział komisarz.

Teraz czas na spotkanie ze stroną ukraińską
Jak wyjaśnił, za postęp można uznać zgodę, co do ilości gazu dostarczonego przez Gazprom ukraińskiemu koncernowi Naftohaz w okresie od listopada do kwietnia włącznie. Obie strony porozumiały się także w sprawie ceny za gaz sprzedany zarówno w listopadzie i grudniu 2013, jak i w styczniu, lutym i marcu br. - 268 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. - Nie ma natomiast zgody co do ceny gazu za kwiecień, za bieżące majowe dostawy oraz za surowiec, który będzie dostarczany po 1 czerwca - powiedział Oettinger. W najbliższych dniach mają odbyć się rozmowy ze stroną ukraińską.
Oettinger podkreślił, że celem KE jest zapewnienie dostaw gazu ziemnego zarówno do wszystkich krajów UE, jak i na Ukrainę. Zapowiedział, że Bruksela będzie - włączając między innymi Międzynarodowy Fundusz Walutowy - zabiegać o poprawę finansowej kondycji Ukrainy, aby mogła ona wywiązać się z płatniczych zobowiązań wobec Gazpromu.

UE pomoże Ukrainie zapłacić za rosyjski gaz?

W wywiadzie dla publicznej telewizji ARD Guenther Oettinger mówił wcześniej, że Unii zależy na Ukrainie. Jak podkreślał, Ukraina jest partnerem Unii i krajem tranzytowym. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby wyjaśnić sprawę rachunków za rosyjski gaz i pomóc Ukrainie - tak, aby mogła zapłacić za dostawy.

Zastrzegł jednak, że rachunki muszą być rozsądnej wysokości. Rosja domaga się od Ukrainy zapłaty prawie 3,5 mld dolarów za dostarczony surowiec. Kijów uważa jednak, że to cena polityczna, a nie rynkowa.

Oettinger jest podobnego zdania. Jak powiedział, trzeba wynegocjować dla Ukrainy cenę rynkową. Pod koniec mają się odbyć kluczowe negocjacje Unii Europejskiej, Rosji i Ukrainy w sprawie dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu.

Przejście na system przedpłat

Gazprom we wtorek skierował oficjalną informację do kompanii „Naftohaz Ukrainy” o przejściu na system przedpłat w dostawach gazu. Decyzja Gazpromu o przejściu na przedpłatę w rozliczeniach za gaz dostarczany Ukrainie jest rozwinięciem konfliktu.

Siergiej Kuprianow - oficjalny przedstawiciel Gazpromu ostrzegł, że Ukraina powinna do 2 czerwca opłacić rachunek za gaz. A już od następnego dnia Ukraina będzie otrzymywać tyle gazu, za ile zapłaci.
Władze w Kijowie mowią, że zapłacą, jeśli Rosja przywróci zniżki i cena będzie kształtować się na poziomie 268 dolarów. Natomiast Gazprom chce, aby Ukraina płaciła 485 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

"Zakręcenie przez Rosjan kurka z gazem niemal pewne" >>>

O możliwym przejściu na system przedpłat mówił już 2 maja minister energetyki Rosji Aleksander Nowak.

Źródło: TVN24/X-news

IAR, awi