Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 27.07.2014

Dzięki zmianie sprzedawcy prądu można zaoszczędzić kilkadziesiąt zł

Coraz więcej Polaków zmienia sprzedawcę prądu. Rocznie dzięki temu można zaoszczędzić kilkadziesiąt zł - mówi Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE. Z danych URE wynika, że w maju sprzedawcę zmieniło ponad 14 tys. gospodarstw domowych, w czerwcu ponad 16 tys.
PrądPrądGlow Images

Jeszcze w styczniu br. sprzedawcę zmieniło ponad 10 tys. gospodarstw domowych, w marcu - już ponad 13 tys.

Większa ilość gospodarstw, które zmieniają sprzedawcę, to także większa konkurencja na rynku i niższe ceny. - Firmy zaczynają walczyć o klienta, a to będzie skutkowało lepszymi ofertami cenowymi - zaznaczyła Głośniewska.
Jak wybrać dla siebie najlepszą ofertę?
Podkreśliła, że zmieniając sprzedawcę prądu rocznie można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. Jak wybrać dla siebie najlepszą ofertę? - Prowadzimy stronę internetową maszwybor.ure.gov.pl, na której można znaleźć kalkulator cenowy. Każdy może tam sprawdzić, jakie są dostępne dla niego oferty i ile może zaoszczędzić. Oczywiście wszystko zależy do tego, ile prądu zużywamy. Dla standardowego zużycia - ok. 2000 kilowatogodzin rocznie - możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych rocznie. To jeden miesięczny rachunek w roku za darmo - zaznaczyła.
Za zmianę sprzedawcy prądu nie zapłacimy
Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest bezpłatna. Odbiorca musi wybrać sprzedawcę i zawrzeć z nim umowę. Nowa umowa sprzedaży powinna wejść w życie z dniem wygaśnięcia umowy sprzedaży z dotychczasowym sprzedawcą - takie rozwiązanie gwarantuje ciągłość sprzedaży. W przypadku pierwszej zmiany odbiorca wypowiada zazwyczaj tzw. umowę kompleksową, czyli obejmującą sprzedaż energii elektrycznej, jak i świadczenia usługi dystrybucji.
Jak czytać ze zrozumieniem rachunek za prąd >>>
Po wypowiedzeniu umowy kompleksowej, oprócz nowej umowy sprzedaży z wybranym sprzedawcą, odbiorca zawiera z operatorem systemu dystrybucyjnego umowę o świadczenie usług dystrybucji. Umowa ta wchodzi w życie z dniem rozwiązania umowy kompleksowej. Istotne jest, że nową umowę o świadczenie usługi dystrybucji odbiorca może zawrzeć na czas nieokreślony. W takim przypadku nie jest konieczne wypowiadanie i ponowne jej zawieranie przy kolejnych zmianach sprzedawców.
Odbiorca następnie informuje operatora systemu dystrybucyjnego o zawarciu umowy sprzedaży z nowym sprzedawcą. Zgłoszenie odbywa się z wykorzystaniem formularza udostępnianego przez operatora systemu dystrybucyjnego (m.in. na stronie internetowej operatora)

Uwaga na oszustów przy zmianie dostawcy prądu >>>
Obecnie, jak wynika z danych Urzędu, zdecydowanie częściej decydują się na zmianę dostawcy prądu klienci indywidualni niż firmy. Na początku było odwrotnie.
Głośniewska podkreśla, że zmiana sprzedawcy prądu jest bardzo prosta. Trzeba to jednak robić ostrożnie: zawsze czytać dokładnie regulamin i zapisy umowy. Nie zawsze bowiem jest tak, że zmiana automatycznie oznacza niższe rachunki.

Co powinna zawierać umowa z dostawcą prądu? >>>

Marek Woszczyk, szef Urzędu Regulacji Energetyki: Ceny gazu ani prądu nie wzrosną.

Źródło: TVN CNBC/x-news

IAR/PAP, awi