Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 25.09.2014

Jest plan ratunkowy PO dla górnictwa: monitorowanie jakości węgla i koncesje na jego sprzedaż

Certyfikaty jakości i koncesje na sprzedaż węgla. Platforma Obywatelska na prośbę premier Ewy Kopacz przyspieszyła prace nad projektami ustaw, które mają rozwiązać problem sprowadzania do Polski tańszego i gorszego węgla z Rosji. Poinformowali o tym na konferencji prasowej w Sejmie Urszula Augustyn i Andrzej Czerwiński.
Grupa górników ze Śląska blokowała polsko-rosyjskie przejście graniczne Braniewo-MamonowoGrupa górników ze Śląska blokowała polsko-rosyjskie przejście graniczne Braniewo-MamonowoPAP/Tomasz Waszczuk

Szef komisji ds. energetyki i surowców energetycznych Andrzej Czerwiński (PO) powiedział, że Platforma przygotowała trzy projekty ustaw. Dwa z nich wczoraj wieczorem trafiły do laski marszałkowskiej i czekają na nadanie numeru.
Jeden z projektów, dot. noweli Prawa energetycznego - jak wyjaśnił Czerwiński - ma wprowadzić koncesje na sprzedaż węgla, co - według niego - jest dopuszczalne w Unii Europejskiej. Jak tłumaczył, firmy, które sprzedają węgiel, dostaną koncesję po tym, jak udowodnią, że "spełniają warunki techniczne, finansowe i organizacyjne".
- Wydawaniem koncesji zajmie się Urząd Regulacji Energetyki - dodał Czerwiński. Zaznaczył, że szacunkowy koszt realizacji ustawy wyniesie ok. 4 mln zł rocznie.
Górnicy z kopalni Kazimierz-Juliusz protestują. Alternatywne warianty dla kopalni >>>
Drugi projekt przewiduje zmiany w systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Mają one sprawić, że dostawcy i importerzy węgla będą musieli przedstawić certyfikaty, które "będą porównywane z normami ustanowionymi przez Ministerstwo Gospodarki". Czerwiński zauważył, że Polska "jest w tej chwili zarzucana" przez węgiel "pochodzący głównie z Rosji", który jest gorszej jakości i jest "mieszany z dobrym polskim węglem". "By ograniczyć te nierynkowe działania, proponujemy wprowadzenie systemu monitorowania. By to było skuteczne, proponujemy stosunkowo wysokie kary" - zaznaczył poseł. W zależności od ilości węgla - jak tłumaczył - będą one wynosiły od 50 tys. zł do miliona złotych.
Protest górników przeciwko importowi rosyjskiego węgla.

Źródło: TVN24/x-news

Projekt noweli zakłada, że kontrola jakości będzie prowadzona na granicach przez Służbę Celną, a w handlu detalicznym przez organy Inspekcji Handlowej. Według proponowanych zapisów "kto uniemożliwia lub utrudnia inspektorowi przeprowadzenie kontroli lub usuwa paliwa stałe zabezpieczone w wyniku kontroli, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".
Ułatwienie sprzedaży węgla
Czerwiński poinformował, że trzeci z projektów - nowelizacja Prawa zamówień publicznych - ma ułatwić sprzedaż węgla, który ma świadectwo jakościowe. Nie chciał mówić o szczegółowych zapisach projektu, argumentując, że jest on obecnie opiniowany przez resort gospodarki.
Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz wyjaśnił w czwartek dziennikarzom, że projekty zostały przygotowane przez rząd we współpracy z posłami, a trafiły do Sejmu jako poselskie, gdyż ta ścieżka jest szybsza.

Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności:

Źródło: TVN24/x-news

IAR/PAP, awi