Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 08.12.2014

Czy kraje Unii będą miały wspólną politykę energetyczną?

W Unii potrzebny jest jeden system energetyczny, który doprowadzi do obniżenia cen energii i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Czy taki rynek jest budowany - oceniali uczestnicy konferencji POWER RING 2014, zorganizowanej w Ministerstwie Gospodarki.
W Unii ciągle jest 28 narodowych polityk energetycznych i tylko ok. 5 proc. energii elektrycznej znajduje się w obrocie międzynarodowym.W Unii ciągle jest 28 narodowych polityk energetycznych i tylko ok. 5 proc. energii elektrycznej znajduje się w obrocie międzynarodowym. Glow Images/East News
Posłuchaj
  • W Unii Europejskiej potrzebny jest jeden system energetyczny. Czy taki rynek jest budowany i na jakim znajduje się obecnie etapie - oceniali uczestnicy konferencji POWER RING 2014, zorganizowanej w Ministerstwie Gospodarki. /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

28 polityk energetycznych

– W Unii ciągle jest 28 narodowych polityk energetycznych i tylko ok. 5 proc. energii elektrycznej znajduje się w obrocie międzynarodowym. Gra nie toczy się na równych warunkach - mówił profesor Krzysztof Żmijewski, sekretarz Społecznej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Energetyki.

Szansa są połączenia gazowe

Integracja rynków energii w Unii  postępuje. Najlepszym dowodem jest rozwój "interconnecktorów" w Europie  - twierdzi  Marek Woszczyk, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Energia elektryczna nie pasuje do wolnego rynku?

Rynek to konkurencja, swobodne przepływy, walka efektywności, podaż i popyt. W wypadku energii elektrycznej tak nie jest - ocenił Andrzej Rejner dyrektor departamentu strategii rozwoju spółki Tauron. Miedzy innymi odniósł się do przykładu cen energii odnawialnej w Niemczech.

W obrocie międzynarodowym, jeśli ktoś oferuje produkt za cenę niższą od kosztów wytworzenia, mamy do czynienia z dumpingiem - przypomniał Andrzej Rejner. Dlatego jego zdaniem należy zacząć od pełnej harmonizacji systemów wsparcia.

Polska na drodze do bezpieczeństwa energetycznego

– W Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat powzięto decyzje, które poprawią bezpieczeństwo energetyczne Polski - powiedział Henryk Majchrzak, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Newralgiczny  dla naszego kraju będzie rok przyszły i 2016 r. Wtedy bowiem  poziom rezerwy mocy w systemie spadnie do bardzo niebezpiecznego, niskiego  poziomu. Już dziś spada do 1000, 1200 megawatów - powiedział Henryk Majchrzak.

Aleksandra Michałek-Tycner