Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 27.01.2015

Prezydent podpisał ustawę górniczą. Czy umożliwi naprawę Kompanii Węglowej?

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował w poniedziałek, że podpisał nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która umożliwia przeprowadzenie rządowego planu naprawy Kompanii Węglowej. Nowela służy porozumieniu - ocenił prezydent.
Prezydent Bronisław KomorowskiPrezydent Bronisław Komorowski PAP/Marcin Obara
Posłuchaj
  • Prezydent Bronisław Komorowski: do uzdrowienia sytuacji w górnictwie potrzebny jest też dialog społeczny (IAR)
  • Prezydent podpisał ustawę o górnictwie - relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
Czytaj także

Zdaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa służy porozumieniu między rządem a związkowcami. Prezydent zwrócił się też do osób, które apelowały o zawetowanie ustawy. Był wśród nich kandydat PiS na prezydenta, Andrzej Duda. Według Komorowskiego, zanim sformułuje się taki postulat, trzeba zastanowić się czy zaspokaja się własne polityczne potrzeby, czy rozwiązuje realne problemy górnictwa.
Zdaniem prezydenta, na niełatwy proces restrukturyzacji czekają także środowiska górnicze. Bronisław Komorowski ma też nadzieję na wznowienie dialogu trójstronnego. W poniedziałek w tej sprawie spotykają się z ministrem pracy związkowcy i pracodawcy.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy górniczej.

Źródło: TVP/x-news

Rząd wycofał się z pierwotnych planów

Pierwotny rządowy projekt programu spotkał się z protestami górniczych związków zawodowych; w rezultacie negocjacji rząd wycofał się ze sformułowań o likwidacji czterech kopalń i zwiększył pakiet socjalny. Porozumienie między stroną rządową a górniczymi związkami dotyczące przyszłości Kompanii Węglowej zakończyło trwające przez 10 dni protesty w regionie.
- To porozumienie między rządem a związkami zawodowymi uzyskane w warunkach trudnych, jest podwójnie wartościowe. Także dlatego, że otwiera możliwość - bez gwarancji - dobrego wykorzystania tej ustawy dla koniecznej restrukturyzacji całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce - zaznaczył prezydent.
Przypomniał, że nie brakowało apeli, by ustawy nie podpisywać. - Mam nadzieję, że ci, którzy apelowali o jej niepodpisywanie, dziś zweryfikują swoje przekonania - mówił. Komorowski dodał, że sugerowałby, aby zanim sformułuje się żądania wetowania ustaw, zastanowić się, czy nie ma to służyć zaspokajaniu własnych potrzeb, przez "żerowanie na konfliktach i problemach".
Podział Kompanii Węglowej
Parlament zakończył prace nad nowelą w miniony czwartek. Zgodnie z rządowym planem, Kompania Węglowa, która ostatnio generowała 200 mln zł strat miesięcznie, a w lutym miała stracić płynność finansową - zostanie podzielona.

Bolesna terapia. Ustawa górnicza przyjęta przez Sejm

Źródło: TVP/x-news

Dzięki noweli do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafią kopalnie: Piekary, Brzeszcze, a także - po podziale istniejących zakładów - Makoszowy i Centrum. Zgodnie z deklaracjami rządu perspektywą działań SRK wobec nich ma być nie "wygaszanie", a restrukturyzacja części zakładów - tzw. zorganizowanych części przedsiębiorstwa - a następnie pozyskanie inwestorów lub tworzenie z nich spółek pracowniczych.
Górnicy dołowi z zakładów trafiających do SRK mają mieć możliwość skorzystania z jednorazowych urlopów górniczych. Zgodnie z planem naprawczym to ok. 2,1 tys. osób, którym do emerytury zostanie mniej niż 4 lata - w tym czasie mają dostawać 75 proc. pensji z możliwością pracy poza branżą. Z takiego samego rozwiązania będą mogli skorzystać pracownicy przeróbki węgla, którym do emerytury zostanie mniej niż 3 lata. Jednorazowe odprawy dla pracowników przeróbki oraz pozostałych osób pracujących na powierzchni mają wynieść 12-miesięcznej pensji; dodatkowo przysługują im odprawy ustawowe.
Koszt planu naprawczego
Koszt planu naprawczego dla KW rząd pierwotnie szacował na 2,3 mld zł w latach 2015-2016. Po negocjacjach z górniczymi związkowcami wzrósł on o kilkanaście procent.
Nowela przewiduje pomoc publiczną, m.in. przez finansowanie działań SRK z budżetu, na co musi się jeszcze zgodzić Komisja Europejska. Udzielanie pomocy publicznej w górnictwie węgla jest ograniczone przez decyzję Rady Unii Europejskiej z 10 grudnia 2010 r., która stanowi m.in., że udzielanie takiej pomocy możliwe jest jedynie na zamknięcie zakładów. Pomoc ta może być uznana za zgodną, o ile działalność stanowi cześć planu zamknięcia, którego termin przypada najpóźniej na 31 grudnia 2018 r.
KE potwierdziła w zeszłym tygodniu, że jest w tej sprawie w kontakcie z polskim rządem. Polscy dyplomaci w Brukseli ocenili, że negocjacje ws. zalegalizowania pomocy będą trudne i długie, ale nie zakładają negatywnego scenariusza. Do Brukseli jedzie w tym tygodniu rządowy pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk.

Andrzej Olechowski: miała być restrukturyzacja, a jest pomoc dla upadających kopalń.

Źródło: TVN24/x-news

IAR/PAP, awi