Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Karpa 10.08.2014

Transatlantyk: panorama kina nagradzanego

- Stawiamy sobie za cel pokazywanie wyborów akademików, ale też jurorów i publiczności najlepszych festiwali na świecie - mówi Katarzyna Czerniak, selekcjonerka festiwalu Transatlantyk. Podczas poznańskiego święta kina można zobaczyć m.in. produkcje nagrodzone Oscarami, wyróżnione na międzynarodowych festiwalach w Berlinie, Wenecji czy niezależnym Sundance.
Poznań, 8 sierpnia 2014. Gala otwarcia Transatlantyk Festival PoznańPoznań, 8 sierpnia 2014. Gala otwarcia Transatlantyk Festival PoznańPAP/Paweł Jaskółka

Czy ta filmowa selekcja znajduje uznanie w stolicy Wielkopolski? - Poznańska publiczność coraz tłumniej nas odwiedza, serca nam rosną - przekonuje Katarzyna Czerniak i dodaje, że dzieje się tak nawet mimo faktu, że niektóre filmy są trudne w odbiorze. - To głównie dokumenty. Z góry uprzedzam widzów, że nie są to łatwe i przyjemne obrazy, ale mogą okazać się inspirujące - zaznacza gość Trójki.

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na stronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

Czwarta edycja łączącego film i muzykę Transatlantyk Festival Poznań rozpoczęła się w miniony piątek i potrwa do 14 sierpnia. Siedem festiwalowych dni to 120 tytułów filmowych, które podzielono na 15 sekcji tematycznych, takich jak: Panorama, Sundance, Oscary 2014, Docs, Eko, Konfrontacje, Transatlantyk dla Dzieci. Jedną z tegorocznych nowości jest przeznaczone dla seniorów Kino Trzeciego Wieku. Premierowo odbędą się pokazy filmu "Czarny węgiel, cienki lód", który zwyciężył na tegorocznym Berlinale oraz nowego obrazu Lecha Majewskiego pt. "Psie Pole". Festiwal to również warsztaty, spotkania z twórcami, koncerty i konkursy. Seanse odbędą się w czterech kinach: od kilkunastosalowego multipleksu po najmniejsze kino w Poznaniu mieszczące zaledwie 20 widzów.

Jan A.P. Kaczmarek w Trójce: Transatlantyk to impreza glokalna >>>

Muzyka na festiwalu to przede wszystkim dwa konkursy dla kompozytorów oraz nowy cykl "Talking Piano", w ramach którego artyści John Ottman, Bruce Broughton i Michael Price będą ilustrowali dyskusję muzyką prowadzoną w trakcie Transatlantyku. Z kolei "Coffee with..." to propozycja dla młodych twórców - wybrane osoby będą mogły spotkać się i porozmawiać w cztery oczy z festiwalowymi gośćmi.

Wśród gości Transatlantyku jest scenograf i laureat Oscara Allan Starski, producent Ford Smith, reżyser Lech Majewski, aktor Justin Chatwin, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie i producent filmu "Powstanie Warszawskie" Jan Ołdakowski, aktorka Grażyna Szapołowska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Ryszard Jaźwiński rozmawiał również z kompozytorem Bartoszem Chajdeckim, koordynatorką sekcji kina kulinarnego Hanną Grześkowiak i szefem kuchni Kubą Korczakiem oraz Joanna Piotrowiak z poznańskiego kina Muza.

Do słuchania "Trójkowo, filmowo" zapraszamy w każdą niedzielę między 14.05 a 15.00.

(PAP, mk)