Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 24.01.2013

Trochę różni, a jednak tacy sami

Z białą laską lub implantem ślimakowym, chuda czy gruba, z włosami ciemnymi bądź blond, uczy się wolniej lub szybciej - dzięki lalkom pokazującym tak różne cechy pewna nauczycielka uczy dzieci tolerancji.
Trochę różni, a jednak tacy samifot. Marta Pytka
Posłuchaj
  • Reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze "Warsztaty tolerancji"
Czytaj także

Marta Pytka jest nauczycielką w szkole integracyjnej i na co dzień widzi, jak mało dzieci wiedzą o rodzajach niepełnosprawności. Dlatego zaczęła się zastanawiać, jak w przystępny sposób przekazywać dzieciom wiedzę o różnorodności i uczyć je tolerancji.

- Pierwszą lalkę uszyłam dla własnego dziecka. Lalka ta miała aparaty słuchowe, a ja zarzuciłam 3-letnią córkę informacjami o nich. Później, dla innych rodziców, by łatwiej im było przekazać wiedzę o niepełnosprawności, wymyśliłam list do dziecka, które czytają w imieniu lalki - opowiada Marta w reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze.

Teraz razem ze swoimi lalkami prowadzi zajęcia z tolerancji dla dzieci. Jedna ma ciemne okulary lub psa przewodnika, druga aparat słuchowy czy implant ślimakowy, jest lalka z alergią, z dysleksją .... - Co jest najważniejsze, by udało się wykonanie zadania? - pyta Marta, a dzieci wołają "współpraca!". I przyznają, że kolor oczu i włosów, czy tempo rozwiązywania są po prostu cechami, które ich odróżniają, a nie różnią. A stąd już tylko krok do tolerancji.
Reportaże w Trójce - słuchaj, kiedy chcesz >>
Jakie lalki w swoim zestawie ma Marta Pytka? Posłuchaj całego reportażu "Warsztaty tolerancji", w którym usłyszysz także piosenki towarzyszące warsztatom oraz dziecięce opowieści o tolerancji.