Logo Polskiego Radia
Dwójka
Piotr Grabka 23.10.2019

Marcin Rosowski: architektura to jeden z wyznaczników wyjątkowości tego osiedla

- Była to sztandarowa realizacja odrodzonej Polski. Sam projekt był również prezentowany na II Międzynarodowym Kongresie Architektury Nowoczesnej we Frankfurcie nad Menem w 1929 roku. Jego tematem było mieszkanie, które będzie zapewniało podstawowe potrzeby egzystencji. Budując współcześnie nadal korzystamy z założeń, które zostały wtedy wypracowane - mówił w Dwójce wiceprzewodniczący Rady Osiedla Montwiłła-Mireckiego.
Posłuchaj
  • Wycieczka po łódzkim osiedlu Montwiłła-Mireckiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Czytaj także

Dworzec Centralny 1200.jpg
Grzegorz Piątek: Dworca Centralnego nie pomylisz z innym budynkiem

W audycji wybraliśmy się na wycieczkę po osiedlu, które jest położone na łódzkim Polesiu i stanowi jedno z modelowych założeń architektury mieszkaniowej dwudziestolecia międzywojennego. Było odbiciem tendencji związanych z budową miast ogrodów, architektury przystępnej i demokratycznej.

Po zakończeniu I wojny światowej Łódź borykała się z wieloma problemami. Poprawie warunków bytowych mieszkańców miało służyć osiedle Montwiłła-Mireckiego, które wybudowano w latach 1928-1932.

Jak się tu dziś mieszka? Jak udaje się zachować specyfikę osiedla? Co stanowi o jego wyjątkowości? W audycji opowiadali o tym: dr Marcin Rosowski - chemik, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego i wiceprzewodniczący Rady Osiedla Montwiłła-Mireckiego, Dorota Fornalska - socjolog, autorka książki ze wspomnieniami o osiedlu jego mieszkańców oraz dr Błażej Ciarkowski - historyk architektury z Politechniki Łódzkiej.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Bartosz Panek

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 15.00 

pg/mko