Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Martin Ruszkiewicz 29.10.2014

Epidemia eboli. Papież apeluje o walkę z "nieubłaganą chorobą"

Papież Franciszek zaapelował do społeczności międzynarodowej o podjęcie wszelkich niezbędnych starań w walce z wirusem ebola w Afryce. Podczas audiencji generalnej wyraził solidarność ze wszystkimi chorymi i tymi, którzy niosą im pomoc.
Papież Franciszek zaapelował do społeczności międzynarodowej o podjęcie wszelkich niezbędnych starań w walce z wirusem ebola w AfrycePapież Franciszek zaapelował do społeczności międzynarodowej o podjęcie wszelkich niezbędnych starań w walce z wirusem ebola w AfrycePAP/EPA/CLAUDIO PERI

Zwracając się do ponad 30 tysięcy wiernych na placu Świętego Piotra, papież powiedział: "W związku z zaostrzeniem się epidemii eboli pragnę wyrazić głębokie zaniepokojenie tą nieubłaganą chorobą, która szerzy się zwłaszcza na kontynencie afrykańskim, szczególnie wśród biednej ludności".

- Jestem bliski sercem i modlitwą z dotkniętymi nią osobami, jak i z lekarzami, pielęgniarzami, wolontariuszami, instytutami religijnymi i stowarzyszeniami heroicznie poświęcającymi się, by pomóc naszym chorym braciom i siostrom - zapewnił Franciszek.

Następnie dodał: "Ponawiam apel o to, aby społeczność międzynarodowa podjęła wszystkie niezbędne wysiłki, by pokonać tego wirusa skutecznie łagodząc trudy oraz cierpienia tych, którzy są tak ciężko doświadczeni".

Zachęcił wiernych do modlitwy za chorych i zmarłych na ebolę.

Świadectwo wiary, nadziei i miłości

W słowie do Polaków, ale nie tylko do nich, papież wspomniał o nadchodzącej uroczystości Wszystkich Świętych, zachęcając do podziękowania Bogu za tych wszystkich, którzy w różnych okolicznościach historycznych mieli odwagę dawać w codziennym życiu świadectwo wiary, nadziei i miłości.

- Dziękujemy Panu za wszystkich mężczyzn i kobiety, którzy w różnych okolicznościach historycznych umieli współpracować z Bożą łaską i mieli odwagę dawać świadectwo wiary, nadziei i miłości w codziennym życiu - mówił papież. - Uczmy się od nich jak stawać się świętymi w naszych czasach - zaapelował.

Czytaj więcej na temat epidemii eboli >>>

Ebola

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała w sobotę, że liczba ofiar śmiertelnych obecnej epidemii eboli wzrosła do 4922. Szacuje się, że zarażonych jest już ponad 10 tys. osób, głównie w państwach Afryki Zachodniej - Gwinei, Liberii i Sierra Leone. Bilans WHO dotyczy okresu do 23 października.

Tylko w tych trzech państwach na ebolę zmarło do tej pory 4912 osób - alarmuje WHO. Odnotowano tam też 10114 przypadków zarażenia wirusem z ogólnej liczby 10141. Organizacja podkreśliła, że przypadki eboli do tej pory stwierdzono w ośmiu państwach.

Przedstawiony w sobotę bilans obejmuje chorych z Nigerii i Senegalu, które ostatnio WHO uznała za miejsca, gdzie epidemia się skończyła. Uwzględniono też pojedyncze przypadki odnotowane w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i w ostatnich dniach w Mali. Zwrócono jednak uwagę, że w rzeczywistości liczba zarażonych wirusem może być znacznie wyższa, szczególnie w biednych państwach afrykańskich, ponieważ rodziny zamykają chorych w domach i nie zgłaszają się do lekarzy.

Organizacja zwróciła też uwagę, że obecnie 15 państw Afryki jest poważnie zagrożonych wystąpieniem na ich terytorium wirusa.

Ebola - którą wykryto w 1976 roku - szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.

''mr, IAR, PAP