Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Mendyk 28.11.2014

Czy w Polsce wstyd być poetą?

Rok temu Krystyna Dąbrowska otrzymała prestiżową Nagrodę Kościelskich i lukratywną Nagrodę im. Szymborskiej. - W internecie polał się jad zawiści - wspominała.
Jury Nagrody Fundacji im. Kościelskich podkreśliło, że Krystyna Dąbrowska (na zdjęciu) tworzy poezję wrażliwą na ulotne tematy naszej codzienności, intensywnie przeżywane emocje i uczucia, precyzyjnie dostrzegającą w naszej egzystencji to wszystko, co jest niedomówieniem, milczeniem, trudnym do wyrażenia szukaniem jej ukrytych znaczeńJury Nagrody Fundacji im. Kościelskich podkreśliło, że Krystyna Dąbrowska (na zdjęciu) tworzy "poezję wrażliwą na ulotne tematy naszej codzienności, intensywnie przeżywane emocje i uczucia, precyzyjnie dostrzegającą w naszej egzystencji to wszystko, co jest niedomówieniem, milczeniem, trudnym do wyrażenia szukaniem jej ukrytych znaczeń"Grzegorz Śledź/PR2

Czy poeci budzą w Polsce zainteresowanie tylko, gdy zostają laureatami nagród?

- Nie jesteśmy już autorytetami ani tym bardziej wieszczami. Być może postrzega się nas jako nieudaczników, ale w głębi serca czujemy dumę - uważa inna poetka Agnieszka Wolny-Hamkało. - Z drugiej strony naszym celem jest przecież komunikowanie się z odbiorcami. Dlatego nagrody są tak ważne: stanowią potwierdzenie, że ktoś nas czyta i ceni - dodała.

Konkursy to dziś najskuteczniejszy sposób promocji poezji. Krytyka praktycznie nie istnieje, a prowokacje ludziom zobojętniały. Być może warto, jak Agnieszka Wolny-Hamkało, założyć własne wydawnictwo. Albo napisać wiersz oparty na sloganach reklamowych lub cytatach z "Faktu"…

***

Tytuł audycji: Dwukropek
Prowadzący: Andrzej Franaszek
Goście:
Krystyna Dąbrowska i Agnieszka Wolny-Hamkało (poetki)
Data emisji: 27.11.2014
Godzina emisji: 18.00

mm/jp