Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Karpa 17.05.2017

Czy bez empatii żyłoby nam się lepiej?

"Przeciw empatii" to tytuł książki wybitnego amerykańskiego psychologa Paula Blooma. Empatia jest powszechnie traktowana jak "uniwersalny rozpuszczalnik" tego, co w nas i między nami złe i ciemne.
Posłuchaj
  • Czy bez empatii żyłoby nam się lepiej? (Klub Trójki)
Czytaj także

Bloom twierdzi, że bez empatii żyłoby się nam lepiej. Czy to skrajny egotyzm? Nie, przeciwnie. Ale - jak pisze autor - "empatia jest złym doradcą. Jeśli mamy być dobrymi ludźmi troszczącymi się o innych, to lepiej nam to wyjdzie bez empatii".

- Gdybyśmy zrobili sondaż uliczny, usłyszelibyśmy, że empatia kojarzy się z czymś pozytywnym. Obserwacja, że tak jest, występuje ze współobserwacją, że jest to coś wybiórczego, że nie reagujemy empatycznie względem wszystkich ludzi - mówi prof. Maria Jarymowicz, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego, i dodaje, że właśnie tu można szukać uzasadnienia dla "nieco showmańskiej tezy Blooma".

Dr Paweł Holas - nauczyciel uważności, psychoterapeuta, lekarz psychiatra - podkreśla, że "Bloom jest przeciw empatii, ale rozumianej w pewien określony sposób". - Chodzi o empatię rozumianą jako zdolność do odczuwania, do rezonowania emocjonalnie, co jest warunkiem sine qua non postępowania moralnego czy skierowanego ku dobru innych ludzi - mówi gość Trójki.

Czym różni się empatia emocjonalna od empatii poznawczej? Czy faktycznie można żyć bez empatii? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: prof. Maria Jarymowicz (psycholog, Uniwersytet Warszawski), dr Paweł Holas (nauczyciel uważności, psychoterapeuta, lekarz psychiatra)
Data emisji:
16.05.2017
Godzina emisji: 21.08

mk/fbi