Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Lipka 10.10.2018

Piękno poprawione

Medycyna estetyczna wykonała milowy skok po pierwszej wojnie światowej, w wyniku której mnóstwo młodych mężczyzn zostało trwale oszpeconych.

leki1200.jpg
Czy suplementy diety są bezpieczne dla zdrowia?

Niedawno na naszych ekranach wyświetlany był film "Do zobaczenia w zaświatach". Jeden z jego głównych bohaterów stracił dolną część twarzy, który to brak maskował… maską. Podobnie legendarny Upiór z Opery zasłaniał połowę oblicza maską. To jednak fikcje – tymczasem podobne historie działy się naprawdę.

Gdyby cofnąć się do odległej w czasie historii – okaże się, że niejedna osoba ze społecznego świecznika starała się na różne sposoby poprawić swoją urodę. Od Kleopatry zaczynając, poprzez Dianę de Poitier, królową Elżbietę I, królową Henriettę Angielską, Madame de Pompadour i wiele innych wysoko (lub nisko, ale wysoko wyniesionych) urodzonych dam, które MUSIAŁY olśniewać wyglądem.

Podobnie "na musiku" czują się filmowe/estradowe gwiazdy. Kto pierwszy poddał się zabiegom upiększającym? Jakim? Jaką cenę za to płaciła/płacił?

Nie zawsze poprawianie urody "opłaca się" – wystarczy spojrzeć na kiedyś piękne gwiazdy, np. Meg Ryan, Nicole Kidman, Melanie Griffith, Goldie Hawn. Nawet panowie nieraz oszpecali się, zamiast odmładzać – czego przykładem Mickey Rourke, Sylvester Stallone czy Robert Redford. Niekorzystnie zmieniła się Carla Bruni, Donatella Versace, Lindsey Lohan. 

Zdarza się też, że różne zabiegi "upiększające" stają się nałogiem – a jak wiadomo, każde uzależnienie jest groźne. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: 
dr Andrzej Ignaciuk (prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej), Łukasz Jasina (historyk kina, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 10.10.2018
Godzina emisji: 21.08

kw