Logo Polskiego Radia
Trójka
Gabriela Skonieczna 09.01.2019

Moda stworzona przez pióro

Czy wygląd oddaje osobowość twórczą? Na przykład – literacką? Temat wywołała książka "Pod podszewką. Prawdziwy wizerunek pisarza". 
Posłuchaj
  • Czy wygląd oddaje osobowość twórczą? (Klub Trójki)
Czytaj także

Autorki: Sylwia Stano i Zofia Karaszewska koncentrują się na tym, co noszą nasi popularni autorzy książek (raczej lekkich). Rozmawiały z 18 popularnymi polskimi pisarzami oraz jedną krytyczką literacką o tym, co kto ma w szafie i w jakiej garderobie czuje się najlepiej. W tle pojawiły się pytania o związki wyborów modowych (czy raczej stylizacjach) z samoświadomością, wyobraźnią i autoprezentacją na spotkaniach z czytelnikami i na wystąpieniach w mediach.

Pierwszy celebryta, dandys i kreator mody, do tego wzięty poeta i bojownik o niepodległość Grecji – to lord George Gordon Noel Byron (1788 – 1824). O jego stroju i odchudzaniu mamy wiele informacji. O niektórych pisarzach krążyły legendy, jeśli chodzi o strój, zachowanie i upodobania (np. kulinarne): Balzac, Tołstoj, Dostojewski, Beaudelaire…

To wszystko nic wobec tupetu George Sand (1804 – 1876), która przywdziała strój męski i przejęła męskie zachowania (cygara, ostry język i pisanie do "męskich" periodyków). W Polsce z ekstrawagancji znani byli Stanisław Wyspiański i Lucjan Rydel (chłopomani). W tym czasie w Anglii dekadencję lansowali Oscar Wilde, zaś we Francji – Joris-Karl Huysmans. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Sylwia Stano, Zofia Karaszewska (dziennikarki, piszące o o literaturze i czytaniu w kwartalniku "Przekrój", autorki książek "Ada, to wypada"), Janusz Noniewicz (historyk mody, publicysta, wykładowca i kierownik Katedry Mody warszawskiej ASP)
Data emisji: 9.01.2019
Godzina emisji: 21.09