Logo Polskiego Radia
Trójka
Gabriela Skonieczna 21.10.2020

Sztuka eksponowania, czyli 120-lecie Zachęty

Zachęta (budynek) ma już 120 lat (a Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych aż 160).

Najpierw problemy techniczne: co trzeba w budynku Zachęty wciąż poprawiać – w gmachu, salach, na dachach, w instalacjach? Co może i powinno znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie galerii? Jak obecnie przyjmuje się gości, czyli publiczność, a jak było kiedyś?

Jednak kluczowe problemy to forma prezentacji. Jak przez 120 lat zmieniły się ludzkie pomysły na kontakt ze sztuką? Podejście? Odbiór? Potrzeby publiczności? Kto jest najważniejszy przy przygotowywaniu wystaw? Kim obecnie jest kurator? Jaki ma wpływ na kształt wystawy? Czy panuje nad aranżacją przestrzeni? Jak przygotowuje się on do wystawy?

Gdyby teraz zobaczyć jakąś ekspozycję sprzed 30-40 lat (nawet taką, na jaką przychodziły tłumy – bo znane nazwisko, głośny temat czy nowatorskie zjawisko lub będącą z innego powodu wydarzeniem typu "must see") publiczność byłaby zdumiona "nieatrakcyjną" formą prezentacji (tu warto przywołać pionierskie dokonania Zamecznika i Hansenów).


Posłuchaj
53:17 2020_10_21 22_06_13_PR3_Klub_Trojki.mp3 Jak rysuje się przyszłość Zachęty? Klub Trójki)

 

Czego dziś widz oczekuje od wystawy w ważnej galerii? Nie tylko przecież przeżyć estetycznych. Co jeszcze jest konieczne – np. ciekawie podane informacje, dokumentacje (na ekranach), opowieść o artystach?

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Hanna Wróblewska (historyk sztuki, dyrektor Zachęty)
Data emisji: 21.10.2020
Godzina emisji: 22.06