Logo Polskiego Radia
Trójka
Katarzyna Rogowska 06.01.2021

Odzyskane skarby

Zaczął się 32. rok, licząc od naszej ustrojowej transformacji. Jako naród wolny od rozmaitych politycznych uzależnień, zaczęliśmy dążyć do odzyskania zabytków zagrabionych w czasie wojen, zaborów, a zwłaszcza podczas i po II wojnie, kiedy byliśmy politycznie i ekonomicznie uzależnieni od Związku Radzieckiego.

malarstwo średniowiecze Dieric Bouts1200.jpg
XV-wieczny dyptyk wraca do Polski

Przypomnijmy: w czasie II wojny Polska straciła ponad 500 tysięcy dzieł. Dotychczas odzyskaliśmy około 600 zabytków. W największej części nasze dobra kultury zagrabiły III Rzesza i ZSRR. Szacuje się, że wartość zrabowanych dzieł sztuki wynosi 30 mld dolarów.

Co przez trzy dekady udało się Polakom odzyskać? Jakie w tym celu podjęto działania? Kto (jakie państwo) jest nam najbardziej przychylny? Amerykańskie muzea po II wojnie kupowały dzieła niejasnego pochodzenia – w tym zrabowane podczas wojny. Tamtejsze instytucje dają jednak sygnały, że są świadome istnienia problemu. W Europie jest pod tym względem gorzej. Jakie są nasze najnowsze sukcesy w zakresie odzyskiwania utraconych skarbów kultury?

Posłuchaj
52:43 2021_01_06 22_06_33_PR3_Klub_Trojki.mp3 Długa droga polskich dzieł sztuki do ojczyzny (Klub Trójki)

 

Według prof. Wojciecha Kowalskiego, b. pełnomocnika ministra spraw zagranicznych do spraw rewindykacji dóbr kultury, obecnie jesteśmy w trzeciej fazie starań państwa polskiego o odzyskanie dzieł sztuki straconych podczas drugiej wojny światowej. – Pierwsza faza rozpoczęła się zaraz po wojnie i była zakończona sporym sukcesem. Odzyskaliśmy wtedy 30-40 tys. obiektów – mówił gość "Klubu Trójki". – Druga faza przypadała na 1956 rok, kiedy to Związek Radziecki ofiarował nam cały szereg zbiorów wywiezionych z Polski. Później temat został definitywnie zamknięty, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie – opowiadał. 

Do tematu odzyskiwania polskich dzieł sztuki powrócono dopiero po ćwierćwieczu. Lata 80. w Stanach Zjednoczonych stały się erą procesów o restytucje zagubionych dzieł sztuki.  Jako Polska nie uczestniczyliśmy w tym, ale można było widzieć, że temat odżywa i zbliża się – powiedział Kowalski. Trzecia z faz, o której mówił gość Moniki Małkowskiej, rozpoczęła się wraz z upadkiem komunizmu w Polsce. – Podpisano traktaty, a jeszcze przed tym, w 1990 roku jako polskie rozpoznano 33 płyty nagrobne, które znajdowały się w magazynach Ermitażu – wspominał.

Oprócz tego wśród skarbów odzyskanych przez Polskę w ciągu ostatnich lat znalazły się: "Chłopi w karczmie" Adriaena Brouwera (2002), "Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego (2011), "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowicz (2012), "Madonna pod jodłami" Lucasa Cranacha (2012) czy "Orszak" Witolda Wojtkiewicza (2012).

Konferencja "Zrabowane - odzyskane. Dobra kultury - przypadek Polski" - dzień 1./Międzynarodowe Centrum Kultury

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: prof. Wojciech Kowalski (dyplomata, b. pełnomocnik ministra spraw zagranicznych do spraw rewindykacji dóbr kultury, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego)
Data emisji: 06.01.2021
Godzina emisji: 22.06

Monika Małkowska/kr