Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 26.01.2011

Bądź na bieżąco przez całe życie

Finlandia i Szwecja uznały dostęp do Internetu za jedno z podmiotowych praw każdego obywatela. Szybkie zmiany technologiczne oznaczają także, że trzeba wciąż uczyć się na nowo. Nie dla wszystkich jest to łatwe i osiągalne ...
Bądź na bieżąco przez całe życieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Na bieżąco przez całe życie
Czytaj także

Korzystanie z technologii i Internetu wydaje się być niezbędne w dzisiejszym świecie. Ich znajomość, lecz świadoma rezygnacja z używania, staje się często gestem buntu wobec pędu życia.

Zazwyczaj jednak brak obeznania z komputerem i nieumiejętność używania go na codzień, jest sumą kilku przyczyn. Monika Mamakis, redaktor pisma Chip oraz prof. Kazimierz Krzysztofek, socjolog i medioznawcza ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, jako najważniejsze wymieniają:

  • technologiczne, czyli brak fizycznego dostęp do sieci lub komputera
  • ekonomiczne, czyli brak środków na zakup komputera lub opłacenia dostępu do internetu
  • społeczne, czyli nie odczuwanie potrzeby kontaktowania się przez Internet przy zaspokojonej potrzebie więzi w życiu realnym
  • kulturowe/mentalne, czyli postrzeganie Internetu jako medium nieoswojone i niemożność pokonania tej bariery
  • motywacyjne, czyli zwyczajne "po co mi to?", niedostrzeganie korzyści
  • kompetencyjne, brak wiedzy o sposobie używania nowych technologii.

- Niestety jest taka prawidłowość, że im ktoś jest bardziej wykształcony, im wyższy ma status społeczno-ekonomiczny, tym szybciej korzysta z nowej wiedzy. Tymczasem u osób o niższym statusie ekonomicznym ta luka się powiększa – powiedział prof. Krzysztofek.

Monika Mamakis dodała, że bardzo często przeszkodę stanowią wiek oraz skrępowanie. - Dzwonią do nas ludzie, którzy wolą pozostać anonimowi i zapytać obcych, a nie kogoś z rodziny czy przyjaciół – powiedziała.

Większość z nich to osoby w średnim i starszym wieku. – Dzisiejszy 50-latek, nawet jeśli opanował obsługę kilku programów na swojej 3-letniej maszynie, za chwilę będzie musiał się tego uczyć na nowo. Dla 20- czy 15-latka jest to rzecz płynna i oczywista – stwierdziła Mamamkis.

Okazuje się, że wprowadzenie w świat Internetu osób w średnim lub starszym wieku, może przynieść korzyści nie tylko im samym, ale i państwu.

– Rozważane jest podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat; jeśli chcemy, by te osoby miały jakiekolwiek szanse na rynku pracy, musimy im dać narzędzia, którymi będą się posługiwać. Całe nasze myślenie o tym, by przedłużać wiek emerytalny, przestanie bez tego mieć sens – zauważył Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie i współorganizator akcji Polska Cyfrowa Równych Szans.

Celem organizacji jest dać wszystkim szansę korzystania z usług i treści jakie Internet niesie, poprzez zaangażowanie w takie starania struktur państwowych (rząd i samorządy), organizacji pozarządowych i sektora prywatnego.

Co to jest cyberbumelanctwo? Jakie są realne i sztucznie wykreowane zagrożenia związane z internetem?

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

(asz)