Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 16.03.2010

Ludzkie ciało jak łącze szerokopasmowe

Nowa metoda bezprzewodowego przesyłania informacji - za pośrednictwem ludzkiego ciała. Badacze z Południowej Korei przesłali dane z prędkością 10MB/s umieściwszy elektrody na ludzkim przedramieniu. O tym eksperymencie pisze "New Scientist".

Doświadczenie przeprowadził zespół z Uniwersytetu w Seulu w Korei Południowej. Badacze nie myślą, przynajmniej na razie, o podłączeniu człowieka do Internetu. Rozważają takie zastosowania jak monitorowanie elektrycznej aktywności serca albo poziomu cukru we krwi.

Już w 2005 roku bity przez ludzkie ciało przesyłali naukowcy z Japonii z Uniwersytetu w Tokio, używali wtedy jednak o wiele większych elektrod, w dodatku wykonanych z chlorku srebra, który drażni skórę.

Grupa z Seulu pokryła elektrody warstwą silikonowego polimeru. Poproszono ochotników o noszenie tego materiału przez tydzień non stop na ramieniu lub za uchem. Nie odnotowano żadnych podrażnień. Samo urządzenie ma grubość zaledwie 3 mikrometrów, czyli 3 ludzkich włosów; przeszło testy, z których wynika, że jest w stanie przetrwać zginanie pod kątem 90 stopni 700 tysięcy razy - pisze "New Scientist".

Zespół z Seulu współpracuje z jednym z producentów elektroniki przy projektowaniu urządzeń, które mogłyby monitorować pracę serca przy użyciu takich właśnie elektrod.

New Scientist przypomina, że także inne zespoły zajmują się projektowaniem tego rodzaju urządzeń, niekoniecznie do medycznego zastosowania. Nippon Telegraph and Telephone pracuje m.in. nad gadżetami, które pozwoliłyby otworzyć drzwi, gdy dotknie ich odpowiednia osoba.

ag, New Scientist