Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 26.03.2010

Ludzka skóra to świetny ekran dotykowy

Wkrótce będziemy obsługiwać gadżety poklepując się po ręce czy dłoni. Prototyp już opracowano. Takie urządzenia wyświetlą ekran i menu telefonu na skórze, tak że obraz będzie czytelniejszy niż na monitorze komórki.

System Skinput, który opracowali amerykańscy naukowcy, pozwala poprzez dotykanie palców i ręki obsługiwać telefon, odtwarzacz mp3, grać w gry na komórce.

Wykrywająca wibracje opaska na ramię w połączeniu z małym projektorem pozwala używać skóry na ręce jako ekranu dotykowego.

Skinput stworzyli Chris Harrison z Carnegie Mellon oraz Desney Tan i Dan Morris z grupy badawczej Microsoftu.

Monitor na skórze

Skinput wykorzystuje sensory umieszczone na opasce. Czujniki wykrywają sygnały akustyczne, które powstają w ciele po dotknięciu palcem określonych części ręki. Fale dźwiękowe rozchodzą się przez skórę, a oprogramowanie można nauczyć rozpoznawać, skąd dochodzą sygnały. Różne funkcje – typy "włącz", "wyłącz", "głośniej", "ciszej" mogą zostaw przypisane np. do określonych palców.

Nauka korzystania z systemu prototypowego zajmuje użytkownikowi 20 minut. Prototyp wychwytuje sygnały z 5 lokalizacji z 95-procentową dokładnością. Ten wynik znacznie się pogarsza, gdy system ma rozpoznać 10 albo więcej miejsc.

Opaska na rękę w prototypie jest dość spora, ale można sobie wyobrazić, że urządzenie będzie kiedyś przypominać bransoletkę zegarka.

Twórca Skinput, Chris Harrisson zauważa, że jedną z przeszkód w dalszej miniaturyzacji telefonów i innych urządzeń elektronicznych jest właśnie brak sposobów na ich obsługiwanie. Wyobraża sobie wykorzystanie systemu na różne sposoby. Sensory mogą współdziałać poprzez Bluetooth z telefonem, który znajduje się np. w kieszeni. Mogą współpracować z odtwarzaczem mp3, albo też z projektorem, który wyświetli ekran albo menu telefonu na dłoni.

ag, BBC News

Gra w Tetris na dłoni: