Logo Polskiego Radia
Dwójka
Krzysztof Komarnicki 02.03.2011

Wspomnienie o Tatianie Szebanowej

1 marca 2011 roku zmarła wybitna chopinistka, pianistka wrażliwa o niezwykle szerokim repertuarze.
Tatiana SzebanowaTatiana Szebanowafot. NIFC
Posłuchaj
  • Stanisław Leszczyński o Tatianie Szebanowej
  • Kacper Miklaszewski o Tatianie Szebanowej
  • Jacek Marczyński recenzuje operę "Ophelia"
  • Wokół cyklu spotkań "Życie codzienne w Japonii"
Czytaj także

Wczoraj zmarła Tatiana Szebanowa, wspaniała pianistka, chopinistka o niezwykłym dorobku. Pod koniec życia zachwyciła się Erardem z 1849 roku, zdążyła na nim nagrać niemal komplet dzieł Chopina. Część z tych nagrań stała się częścią "The Real Chopin" - dzieł Chopina nagranych na historycznych fortepianach.

Uczennica Wiktora Mierżanowa w konserwatorium Moskiewskim, Szebanowa zdobyła II nagrodę na Konkursie Chopinowskim w 1980 roku; oprócz tytułu laureatki zdobyła też nagrody specjalne: za najlepsze wykonanie poloneza oraz koncertu. Miała niezwykle rozległy repertuar, obejmujący m. in. wszystkie sonaty Mozarta i całość dzieła Chopina. Pozostało po niej około 30 płyt. Przez lata Tatiana Szebanowa była pedagogiem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.W dzisiejszej audycji Tatianę Szebanową wspominali Stanisław Leszczyński i Kacper Miklaszewski.

Ponadto Jacek Marczyński przedstawił recenzję światowej prapremiery opery "Ophelia" Tomasza Praszczałka - Prasquala. Opera ta inspirowana jest dramatem "Hamlet" Williama Shakespeare'a. Wydarzenia oscylują wokół trójki bohaterów – Hamleta Ofelii i jej brata Laertesa. Nasz gość uważa, że jest to jednak odwrócenie zamierzeń Shakespeare’a, reżyser sugeruje, że między dwoma męskimi bohaterami pojawia się homoseksualna fascynacja, a miłość między rodzeństwem nosi znamiona kazirodztwa. – Jest to historia uniwersalna, a nawet współczesna. Tak naprawdę nie chodzi o bohaterów Shakespeare’a, ale o niespełnioną, skomplikowaną miłość – mówił Jacek Marczyński.

Rozmawialiśmy też o "Życiu codziennym w Japonii" - wystawie i cyklu spotkań w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie. Spotkania podejmują takie tematy jak: tradycje dworskie i życie codzienne japońskiej rodziny cesarskiej, kultura kulinarna, religia i poczucie tożsamości w życiu codziennym Japończyków. Justyna Nowicka rozmawiała ze współautorką wystawy - Anną Trzaską oraz wicedyrektorką muzeum - Katarzyną Nowak. Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na bariery, które napotyka człowiek Zachodu w zderzeniu z tą obyczajowością i mozliwość oswojenie ich w obliczu faktu, że całkowite ich przekroczenie jest niemożliwe.

Audycję przygotował Michał Nowak.