Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 04.03.2011

John Cage i samobójcy

Książka o amerykańskim artyście, film Jana Komasy i łódzka premiera oper połączonych: "Dydony i Eneasza" oraz "Zamku Sinobrodego".
DYDONA I ENEASZ, ZAMEK SINOBRODEGO, Teatr Wielki w Łodzi, 5 marca 2011, fragm. plakatuDYDONA I ENEASZ, ZAMEK SINOBRODEGO, Teatr Wielki w Łodzi, 5 marca 2011, fragm. plakatuźr. operalodz.com
Posłuchaj
  • Jerzy Luty: Cage nie miał talentu!
  • Piotr Kamiński w rozmowie z Barbarą Schabowską o nadchodzącej łódzkiej premierze.
  • Jan Komasa w rozmowie z Anną Fuksiewicz: Nie daj się wylogować!
Czytaj także

W piatkowym "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy z dr. Jerzym Lutym – autorem książki "John Cage. Filozofia muzycznego przypadku". Praca ta jest pierwszą w literaturze filozoficznej monografią na temat Johna Cage'a (1912-1992), amerykańskiego kompozytora, filozofa, poety, teoretyka muzyki, artysty, jednego z liderów powojennej awangardy. Prof. Adam Chmielewski napisał o książce: "Autor, który wyraźnie sympatyzuje z poglądami swego protagonisty, poddaje bardzo interesującej i głębokiej analizie jego poglądy, porównując jego twórczość z innym radykalnym artystą minionego stulecia, Samuelem Beckettem, a także poszukuje analogii między niektórymi aspektami twórczości Cage'a a ideami Martina Heideggera i Jeana Paula Sartre'a. Wskazuje także na związki projektu filozoficzno-artystycznego Cage'a z ideami buddyzmu zen w interpretacji Suzukiego oraz z estetyką pragmatyczną Johna Deweya".

5 marca w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się premiera spektaklu łączącego "Dydonę i Eneasza" Henry'ego Purcella oraz "Zamek Sinobrodego" Beli Bartóka. Z tej okazji rozmawialiśmy z konsultantem muzycznym przedsięwzięcia, Piotrem Kamińskim. Nasz rozmówca weźmie również udział w zabawie dwójkowej w niedzielne popołudnie (Kto słucha, nie błądzi, czyli Muzyczny Trybunał Dwójki), poświęconej właśnie różnym interpretacjom opery Purcell'a. A w poniedziałek na naszej antenie recenzja z łódzkiej premiery.

Spotkaliśmy się również z Janem Komasą – reżyserem filmu "Sala samobójców", który 4 marca wchodzi na ekrany polskich kin. Głównym bohaterem filmu jest Dominik – zwyczajny chłopak, który ma wielu znajomych, najładniejszą dziewczynę w szkole, bogatych rodziców, pieniądze na ciuchy, gadżety, imprezy. Jednak pewnego dnia jeden pocałunek zmienia wszystko. "Ona" zaczepia go w sieci. Jest intrygująca, niebezpieczna, przebiegła. Wprowadza go do "Sali samobójców", miejsca, z którego nie ma ucieczki. Dominik, w pułapce własnych uczuć, wplątany w śmiertelną intrygę, straci to, co w życiu najcenniejsze...

Jan Komasa opowiadał o przesłaniu swego filmu. Nie jest to, w każdym razie nie wyłącznie, film o zagrożeniach płynących z internetu. Raczej o tym, aby nie bac się być dzieckiem. Reżyser opowiedział też o swoich planach na kolejny film.

Audycję prowadziła Agata Kwiecińska.

Aby posłuchać rozmów z gośćmi, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.