Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 01.08.2015

Zbiórka na rzecz budowy i renowacji mogił powstańczych. "Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich"

O datki na rzecz budowy i renowacji mogił powstańczych i miejsc pamięci apeluje akcja "Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich". Wpłat można dokonywać na konto, podczas obchodów rocznicy powstania na ulicach stolicy kwestować będą także wolontariusze.
Posłuchaj
  • 1 sierpnia w całej Warszawie o godzinie 17.00 zawyją syreny, ruch uliczny zostanie wstrzymany na jedną minutę. Władze miasta proszą mieszkańców stolicy o to, żeby na dźwięk syren oddać hołd kombatantom. Apel do Warszawiaków odczytał wiceprezydent Jarosław Jóźwiak (IAR)
Czytaj także

Celem zbiórki jest budowa i renowacja zaniedbanych oraz zniszczonych mogił powstańców warszawskich oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego pochowanych na cmentarzach na terenie Warszawy i okolic oraz budowa i renowacja miejsc pamięci - przede wszystkim tablic pamiątkowych związanych z powstaniem warszawskim.

Serwis Specjalny
Powstanie_warszawskie_patrol1200.jpg
Powstanie Warszawskie

- Dzięki zbiórce co roku udaje nam się wyremontować kilkadziesiąt grobów. To mogiły kompletnie zaniedbane, często powstańców, którzy być może nie mają już rodzin mogących się zatroszczyć o ich miejsce spoczynku. Dzięki zabranym funduszom możemy odrestaurować, a niekiedy odbudować co roku przynajmniej kilkadziesiąt z nich. Zależy nam, by było widać, że są to groby powstańcze, dlatego są też specjalnie oznaczane. Te prace prowadzimy na wszystkich cmentarzach warszawskich i podwarszawskich, gdzie znajdują się mogiły uczestników zrywu - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest honorowym patronem akcji "Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich".

Podczas zbiórek organizowanych od 2004 r. przez Muzeum oraz Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku zebrano już ponad 340 tys. zł. Dzięki tym funduszom udało się wyremontować ponad 70 zaniedbanych i zniszczonych mogił powstańczych. Planowane jest przeprowadzenie prac przy kolejnych kilkudziesięciu nagrobkach uczestników zrywu oraz wsparcie renowacji miejsc pamięci związanych z powstaniem.

Komitet przy wsparciu Muzeum organizuje również kampanię promocyjną akcji "Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich" poprzez udostępnianie i dołączanie do wydarzeń na Facebooku. Planowane są m.in. konkursy, w których nagrodami będzie m.in. możliwość spotkania z powstańcem i pisemne podziękowanie podpisane niego, zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego z przewodnikiem oraz przypinki z kotwicą Polski Walczącej. Akcję promuje również spot reklamowy z udziałem uczestniczki powstania i członkini Komitetu Wandy Traczyk-Stawskiej.

Komitet_44/youtube

Zbiórkę na rzecz renowacji mogił powstańczych można wesprzeć wpłacając pieniądze do specjalnej skarbonki ustawionej w Muzeum Powstania Warszawskiego lub na numer konta 26 1060 0076 0000 3310 0019 6191. Podczas obchodów 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego na ulicach stolicy kwestować będą również wolontariusze.

Wyjątkowy zryw

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

IAR,PAP,kh