Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Borys 05.02.2015

Halicki: przełamaliśmy impas w zapewnieniu dostępu do szybkiego internetu

Przełamaliśmy impas w zapewnieniu Polakom dostępu do szybkiego internetu - mówił szef MAC Andrzej Halicki, podsumowując dotychczasowe postępy w budowie sieci szerokopasmowych. Dotąd powstało ich ponad 17 tys. km, a do końca trzeciego kwartału br. ma ich być 45 tys. km.
Halicki: przełamaliśmy impas w zapewnieniu dostępu do szybkiego internetuGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Prawdziwa rewolucja dopiero jednak przed nami. I to w ciągu najbliższych miesięcy - zapowiada minister Andrzej Halicki
  • Minister Andrzej Halicki (IAR): w pierwszej kolejności kończone będą sieci największych aglomeracji
Czytaj także

- Przełamaliśmy impas w zapewnieniu Polakom dostępu do szybkiego internetu. W ostatnim kwartale miało miejsce znaczne przyspieszenie prac - mówił minister na czwartkowej konferencji prasowej.

Unia Europejska mocno wspiera projekt
Pieniądze na budowę sieci światłowodowych, które będą stanowić infrastrukturę dla szerokopasmowego internetu w Polsce, pochodzą głównie ze środków Unii Europejskiej. W ramach 16 Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO), Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) na budowę sieci przeznaczono ponad 4,5 mld zł
Celem projektu jest budowa sieci szkieletowo-dystrybucyjnych na terenach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym - tam gdzie operatorom telekomunikacyjnym nie opłaca się ich zbudować. Sieci budowane w ramach środków unijnych nie zapewnią użytkownikom dostępu do internetu, jednak znacznie obniżą koszty inwestycji ponoszonych przez operatorów, do których będzie należało już jedynie wybudowanie sieci dostępowych.

Pieniądze dla terenów zagrożonych wykluczeniem

Dodatkowo, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (PO PC), Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zamierza przeznaczyć ok. 1 mld euro na wybudowanie sieci dostępowych na terenach najbardziej zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.
Jak powiedział Halicki, od momentu rozpoczęcia inwestycji do września 2014 r. powstało 8,2 tys. km sieci, a do końca ubiegłego roku dodatkowe 6,5 tys. km. Dodał, że w styczniu 2015 r. udało się położyć prawie 2,5 tys. km sieci światłowodowych, z czego największa cześć powstała w oparciu o istniejącą infrastrukturę w ramach Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej (MSS) - 1,9 tys. km.
Budowa sieci w ramach RPO do końca 2014 r., została ukończona w województwach: lubuskim, pomorskim, łódzkim i wielkopolskim.
Łącznie od początku realizacji projektów powstało 17 247 km sieci, w tym wybudowano 11 967,47 km sieci, a 5 280,07 km zrealizowano z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury.

PAP, abo