Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 12.02.2015

90 lat Polskiego Radia. Relacje z najważniejszych wydarzeń

Niemal od samego początku Polskie Radio towarzyszyło w ważnych dla Polski wydarzeniach i przekazywało relacje z miejsc, w których działo się coś istotnego.
Pogrzeb marszałka Józefa PiłsudskiegoPogrzeb marszałka Józefa PiłsudskiegoWikipedia/domena publiczna

W 1935 roku zmarł marszałek Józef Piłsudski, w 1939 Roman Dmowski, a lutym 1939 roku w Zakopanem rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Relacje można było usłyszeć w radiu.

W 1939 roku Polskie Radio odnotowało milionowego słuchacza. Jednak odbiornik radiowy był nadal czymś rzadkim, choć odbiorniki kryształkowe stopniowo były zastępowane odbiornikami lampowymi.
90 lat Polskiego Radia w Jedynce >>>

W marcu Radio transmitowało z Krakowa wizytę ministra spraw zagranicznych Włoch, hrabiego Galeazzo Ciano. 5 maja minister Józef Beck wygłosił w Sejmie słynne przemówienie, w którym odrzucił żądania III Rzeszy włączenia Gdańska do Niemiec i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych.
30 sierpnia 1939 roku wprowadzono powszechną mobilizację, a 31 sierpnia przebrani w polskie mundury hitlerowcy napadli na niemiecką radiostację w Gliwicach dając pretekst do rozpoczęcia wojny, która 1 września stała się faktem.

Od tego czasu Polskie Radio pełniło głównie rolę informacyjną. Radio relacjonowało także napaść Związku Radzieckiego na Polskę 17 września. 23 września 1939 roku Władysław Szpilman po raz ostatni grał na żywo recital utworów Chopina. Żeby uniemożliwić korzystanie przez Niemców z radiostacji w Raszynie podjęto decyzję o jej zniszczeniu.
Pod niemiecką okupacją posiadanie radioodbiorników było zakazane.

Z okazji 90-lecia Polskiego Radia Jedynka przygotowała specjalny cykl, w którym przypomina historię rozgłośni. Jego kolejne odsłony pojawiać będą się na antenie w każdy wtorek i czwartek w "Sygnałach dnia" i "Popołudniu z Jedynką" (do 21 kwietnia włącznie).
***
Przygotowała: Katarzyna Pilarska
Data emisji: 12.02.2015
Godzina emisji: 6.25
Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały dnia".

(ag/asz)