Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 17.02.2015

90 lat Polskiego Radia. Od radiostacji "Świt" do "Błyskawicy"

23 września 1939 roku Polskie Radio przestało nadawać. Źródłem informacji stały się dla Polaków audycje zza granicy. Tak było do roku 1943, gdy uruchomiono radiostację "Świt".
Posłuchaj
  • 90 lat Polskiego Radio. Od radiostacji "Świt" do "Błyskawicy" (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

- Nadawała spod Londynu. Niemcy byli przekonani, że jest to radiostacja działająca gdzieś w Polsce. Tymczasem radiotelegrafiści z Warszawy wysyłali  szyfrowane informacje do Anglii, a stamtąd przekazywano je do Polski - tłumaczy Szymon Niedziela, kierownik działu ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. Radiostacja "Świt" nadawała audycje dwa razy dziennie.  Informowała m.in. o egzekucjach, Polakach wywiezionych na roboty, o akcjach zbrojnego podziemia.

Jan Karski w Radiach Wolności >>>

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Wtedy też zaczęły działać radiostacje powstańcze - "Burza", a następnie "Błyskawica". Nadawały na falach krótkich i średnich, a ich spikerami byli m.in. Jan Nowak Jeziorański i Jeremi Przybora. - Niemcy grozili, że szaleńców z radia powieszą na latarniach jako pierwszych - dodaje Niedziela.

Rok Jana Nowaka-Jeziorańskiego >>>

"Błyskawica" informowała głównie o tym, co dzieje się na ulicach powstańczej Warszawy. Przekazywała również informacje ze świata m.in. z Paryża, gdzie powstanie zakończyło się wyzwoleniem miasta - funkcja podtrzymywania na duchu była bardzo ważna. Dlatego sugerowano nie ukrywać radioodbiorników. - Polskie władze polskie zalecały, aby każdy kto ma odbiornik wystawiał go na zewnątrz dając tym samym innym ludziom szansę słuchania informacji - wyjaśnia Niedziela

"Błyskawica" nadawała do 4 października 1944 roku.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 17.02.2015

Godzina emisji: 6.00-9.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały dnia".

tj/ag