Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 14.10.2020

Prof. Miszczak o Trójkącie Weimarskim: jest równoramienny, Polska odgrywa coraz większą rolę

W Paryżu odbędzie się spotkanie szefów MSZ Polski, Francji i Niemiec w ramach Trójkąta Weimarskiego. Podczas rozmów zostaną poruszone m.in. kwestie współpracy europejskiej w walce z pandemią koronawirusa oraz sytuacja na Białorusi. Do tematu odniósł się w audycji "Świat w powiększeniu" prof. Krzysztof Miszczak z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH.
Posłuchaj
  • Prof. Krzysztof Miszczak o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec oraz o znaczeniu Trójkąta Weimarskiego w europejskiej polityce ("Świat w powiększeniu")
Czytaj także

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec będą rozmawiali w formacie Trójkąta Weimarskiego po raz pierwszy od czterech lat.

Prof. Miszczak: to dodatkowy instrument wpływu na europejskie sprawy

dymy klimat stock 1200.jpg
Nowe cele klimatyczne UE. Polska zaproponuje szereg poprawek

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau spotka się najpierw ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yves’em Le Drianem. Później dołączy do nich szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas.

Posłuchaj
25:57 PR24_MPLS 2020_10_14-19-33-14.mp3 Prof. Krzysztof Miszczak o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec oraz o znaczeniu Trójkąta Weimarskiego w europejskiej polityce ("Świat w powiększeniu")

- Trójkąt Weimarski ma duże, a może mieć jeszcze większe znaczenie. To dodatkowy instrument wpływu na to, co dzieje się w na kontynencie europejskim. Można powiedzieć, że to taki ekskluzywny element współpracy polsko-francusko-niemieckiej. Jego ranga powinna zostać wzmocniona, gdyż Polska zaczyna odgrywać coraz większą rolę - podkreślił prof. Krzysztof Miszczak.

Jak informuje francuskie MSZ, spotkanie będzie dotyczyło m.in. europejskiej współpracy w walce z pandemią koronawirusa oraz kryzysu politycznego na Białorusi.

Unia europejska parlament europejski free shutt 1200 .jpg
"Zmieniło się rozumienie suwerenności". Politolog o relacjach wewnątrz UE

"Nie musimy się chować za Francją, ani za Niemcami"

Omówione zostaną również kwestie konfliktu w Górskim Karabachu, napięć na Morzu Śródziemnym i sytuacji w Libii. Szefowie dyplomacji będą także rozmawiali o nowym europejskim pakcie o migracji i azylu.

- Były pomysły, by zlikwidować Trójkąt Weimarski. Bardzo dobrze, że nie zostały wprowadzone w życie. Polska może go używać w ramach Unii Europejskiej. Obszarem, który jest niezwykle istotny w ramach tego instrumentu, jest polityka bezpieczeństwa i jej kontrola w ramach UE, by nie była ona kreowana bez nas - zwrócił uwagę prof. Miszczak.

W opinii rozmówcy Antoniego Opalińskiego, dziś, w przeciwieństwie do 1991 roku, gdy powstawał, Trójkąt Weimarski "jest on równoramienny". - Nie musimy się chować za Francją, ani za Niemcami - stwierdził.  

***

Tytuł audycji: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Krzysztof Miszczak, Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH
Data emisji: 14.10.2020
Godzina emisji: 19.32

IAR/Polskie Radio 24/db