Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Błaszczyk 12.12.2020

"Łatwe dla Polski nie będą". Ekspert o nowych celach polityki klimatycznej UE

- Nie mamy energetyki jądrowej, ani innych zastępczych źródeł, które mogłyby zapewnić energię elektryczną gdy nie grzeje słońce i nie wieje wiatr. Niestety, takich okresów, kiedy oba te źródła energii są nieczynne, w naszym klimacie jest dużo - powiedziała w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z "Tygodnika Solidarność" i portalu BiznesAlert.pl w odpowiedzi na pytanie o wyzwania przed Polską w kontekście nowych unijnych planów transformacji energetycznej. 
Posłuchaj
  • Teresa Wójcik o unijnych planach transformacji klimatycznej ("Świat w powiększeniu", PR24)
Czytaj także

Na unijnym szczycie w Brukseli osiągnięto porozumienie w sprawie zwiększenia celu redukcji emisji dwutlenku węgla w najbliższej dekadzie. Podniesiono go z 40 do 55 procent (w stosunku do poziomu z 1990 roku). Premier Mateusz Morawiecki powiedział na szczycie unijnym w Brukseli, że środki na transformację energetyczną Polski to około 220-230 miliardów złotych. Szef polskiego rządu podkreślił, że uzgodniono zapisy, które uwzględniają nietypowy charakter polskiej gospodarki w procesie transformacji klimatycznej.

Mateusz Morawiecki twitter free 1200.jpg
Porozumienie ws. klimatu na szczycie UE. Premier: przyjęto wszystkie nasze warunki

"Niełatwe znalezienie 

- Myślę, że nowe porozumienie klimatyczne nie wróży dobrze polskiemu górnictwu - wskazała w rozmowie z Polskim Radiem 24 Teresa Wójcik, dziennikarz "Tygodnika Solidarność" i portalu BiznesAlert.pl. - Będziemy musieli chyba przyspieszyć likwidację górnictwa węgla energetycznego - dodała.  

Czytaj także: 

Jej zdaniem, "przyspieszenie tego terminu na pewno łatwe dla Polski nie będzie". - Nie mamy energetyki jądrowej, ani innych zastępczych źródeł, które mogłyby zapewnić energię elektryczną gdy nie grzeje słońce i nie wieje wiatr. Niestety, takich okresów, kiedy oba te źródła energii są nieczynne, w naszym klimacie jest dużo - wskazała gość "Świata w powiększeniu". - Będziemy musieli znaleźć rozwiązanie, ale nie sądzę, aby to było łatwe - wskazała. - Stworzenie nowych miejsc pracy też będzie poważnym problemem dla rządu, ale sądzę, że na to środki finansowe będą - podkreśliła Teresa Wójcik.


Porozumienie w sprawie finansów UE osiągnięto na szczycie w minionym tygodniu (PAP) Porozumienie w sprawie finansów UE osiągnięto na szczycie w minionym tygodniu (PAP)

Jak dodała, "poliyka ochrony klimatu, jaką przyjęła Bruksela, ma bardzo szlachetne cele, ale gospodarczo jest chybionym pomysłem". - Jej słabą stroną jest słaba opłacalność. Obawiam się, że w końcu polityka ochrony klimatu może z gospodarką przegrać. Słabą stroną polityki klimatycznej przyjętej w Paryżu jest jej słaba opłacalność - przyznała. 


Posłuchaj
25:12 SiwatWPowiekszeniuPR24_AAC 2020_12_12-19-34-17.mp3 Teresa Wójcik o unijnych planach transformacji klimatycznej ("Świat w powiększeniu", PR24)

 

W rozmowie więcej o energetyce, w tym także o tym, jak ceny prądu wpłyną na konkurencję na rynku energii. 


Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Ewa Wasążnik

Gość: Teresa Wójcik ("Tygodnik Solidarność", BiznesAlert.pl)

Data emisji: 12.12.2020

Godzina emisji: 19.33


mbl