Logo Polskiego Radia
Trójka
Piotr Radecki 02.08.2021

Sto lat temu zarejestrowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów w Polsce!

Upalne lata i ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i Europie to nie jest domena jedynie ostatnich czasów: rekord najwyższej temperatury odnotowanej w naszym kraju ma już okrągłe 100 lat! A zarejestrowano ją pod koniec 1921 roku w Prószkowie, na Opolszczyźnie, podczas najgorętszego lata w historii Polski.

metereologia synoptyka pogoda prognoza pogody wiatr kogut 1200.jpg
Światowy Dzień Meteorologii. Próby przewidywania pogody są stare jak świat

Trudno uwierzyć, ale 29 lipca 1921 roku termometry w stacji meteorologicznej w Prószkowie, na Opolszczyźnie, wskazały 40,2 st. C! Co ciekawe, aż trzy spośród pięciu najwyższych temperatur zarejestrowano właśnie tego dnia: tę z Prószkowa, 40,0 st. C w Zbiersku (woj. wielkopolskie) oraz 39,5 st. C w Pętkowie (też woj. wielkopolskie). I nawet biorąc poprawkę na to, że ówczesne urządzenia nie były tak dokładne jak dzisiaj, te wyniki wciąż robią wrażenie.


Posłuchaj
03:31 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_08_02 12-17-10.mp3 Rekordowe upały (Trójka do trzeciej)

– Temperatura 40,2 st. C, nawet pomimo ocieplającego się wciąż klimatu, jest w tej chwili najwyższa spośród zanotowanych na terenach dzisiejszej Polski – potwierdza Tomasz Ciesielczuk, Instytut Inżynierii Gruntu i Biotechnologii Uniwersytetu Opolskiego. – To była oczywiście stacja w pełni analogowa. Klatka meteorologiczna ustawiona dwa metry nad poziomem gruntu, mierzono również inne parametry: temperaturę gruntu, wilgotność, wiatr – tłumaczy.

Lato 1921 roku było najgorętsze w historii pomiarów. Wysokie temperatury wystąpiły w dwóch falach, przedzielonych na krótko gwałtownymi burzami. Pierwsze uderzenie upałów nastąpiło pod koniec lipca 1921 roku, kiedy zarejestrowano rekordowe wyniki. Druga fala nadeszła w połowie sierpnia, ale wtedy najwyższa temperatura (12 sierpnia) wyniosła "tylko" 38,7 st. C w Łowiczu i Skierniewicach.

W Prószkowie, przy okazji 100-lecia historycznego pomiaru temperatury, ruszyła nowoczesna stacja meteorologiczna. – Wtedy aby przeprowadzić wszystkie pomiary, potrzeba było 18 urządzeń. Dzisiaj mamy jedno urządzenie, które pomiarów dokonuje co minutę i przesyła wyniki, komunikując się poprzez internet – tłumaczy Marek Wilanowski z firmy Metos Polska. – Dzięki aplikacji jesteśmy połączeni z tą stacją i uzyskujemy wiele różnych i niezwykle precyzyjnych danych ważnych przy produkcji rolniczej, m.in.: kierunek i prędkość wiatru, nasłonecznienie, wilgotność gleby na różnych głębokościach – dodaje.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Katarzyna Doros (Radio Opole)
Data emisji: 02.08.2021
Godzina emisji: 12.17

pr