Logo Polskiego Radia
Trójka
Zuzanna Chowaniec 17.09.2021

Spacer i nauka historii. Powstała gra mobilna o Sybirakach

W Lublinie można już zagrać w grę mobilną poświęconą pamięci Sybiraków. "Przeszliśmy – Niepokonani" to aplikacja, która prowadzi graczy przez miejsca związane ze zsyłkami. Edukacyjny spacer pozwala nie tylko odkrywać zakątki miasta, ale też w kreatywny sposób poznawać historię.

– Gra łączy nowe technologie z wycieczką po mieście. Uczestnicy spacerują śladami miejsc pamięci związanych z Sybirakami. Wszystko to oplecione zostało fabułą, która dotyczy wielu zagadnień, między innymi dzieci przygarniętych przez Nową Zelandię w trakcie II wojny światowej – powiedziała Katarzyna Syska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie, współautorka aplikacji. 


Posłuchaj
03:43 PR3 2021_09_17-11-47-25_sybiracy.mp3 Gra edukacyjna poświęcona pamięci Sybiraków (Trójka do trzeciej)

 

Edukacja 

– Chcemy pokazać młodzieży miejsca, która związane są z zesłańcami. Sami jako odrośli chętnie je poznajemy. Jest ich naprawdę wiele – zaznaczyła Urszula Łapińska-Łubniewska, dyrektor XXVII LO w Lublinie. – Nauczanie historii poza klasą daje znacznie lepsze efekty. Bierzemy udział w projekcie, w którym stawiamy na nauczanie poprzez aktywność. Jestem fanką takiego przekazywania wiedzy, nie tylko historycznej. Uważam, że warto używać wielu narzędzi, nie tylko książek. Spacery edukacyjne to bardzo ciekawa alternatywa dla uczniów – dodała Iwona Piotrowicz, nauczycielka historii.

– Brałam udział w testowaniu aplikacji. Podczas spaceru można się sporo dowiedzieć i nauczyć. To wiele zróżnicowanych tras. My wybraliśmy tę, prowadzącą przez stare miasto. Szliśmy śladami bohatera, który próbował dowiedzieć się więcej o swojej zaginionej rodzinie. Aplikacja prowadziła nas krok po kroku do rozwiązania zagadki – powiedziała jedna z uczennic. 

Mobilna gra terenowa o Sybirakach: Przeszliśmy-Niepokonani / IPN Lublin


Historia

– Jestem człowiekiem starej daty. Po raz pierwszy spotykam się z takim sposobem przekazywania wiedzy. Zapoznałem się z tematem i przebiegiem tras. Jestem zaskoczony, jak szerokiej tematyki dotyczy aplikacja. Zawiera wiele wartościowych świadectw oraz ukazuje miejsca pamięci związane z zesłanymi. Wszystkie one są opisane i uzasadnione – podkreślił Janusz Pawłowski, prezes lubelskiego oddziału Związku Sybiraków.


Współpraca 

– To produkt przygotowany przez Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru oraz Związek Sybiraków. Wkład każdej z instytucji w projekt jest naprawdę spory. To wspólny wysiłek. Mamy nadzieję, że gra spodoba się młodzieży i dzieciom. Zależy nam na dotarciu do najmłodszych. Chcieliśmy użyć narzędzi, które są przez nich akceptowalne i przyswajalne. Z aplikacji korzystamy już od blisko roku. Jedna z pierwszych opracowanych przez nas gier poświęcona była pamięci żołnierzy wyklętych. Cieszyła się sporą popularnością. W związku z tym postanowiliśmy pójść dalej i stworzyć kolejne gry – wyjaśnił Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego wydziału IPN. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Kowalska (Radio Lublin)
Data emisji: 17.09.2021
Godzina emisji: 11.47

zch